Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #agfbif #sldk
Holdnyt:
AGF:
For bare to runder siden kunne AGF have taget førstepladsen med en sejr, men før denne runde ligger holdet på sjettepladsen. Det siger noget om mindst to ting.
Dels fortæller det historien om en tæt top og subtop i Superligaen, hvor seks point adskiller AGF og Brøndby IF, der ligger på førstepladsen. Derudover siger det noget om, at mandagens hjemmehold ikke har haft resultaterne med sig i de seneste runder.
I de to seneste kampe tabte AGF til FC Midtjylland og FC Nordsjælland, og før det måtte holdet ud i straffesparkskonkurrence for at sende Kolding IF ud af pokalturneringen. Til gengæld får AGF ikke bedre lejligheder for at komme tilbage på sporet end med en kamp mod og eventuelt sejr over Brøndby.
I seneste runde var Alex Gersbach med i bruttotruppen til kampen, men blev siet fra som den sidste. Det var dog første gang i denne sæson, at han overhovedet var så tæt på holdet. Hans landsmænd Zach Duncan og Mustafa Amini sidder dog stadig ude. Det samme gør Søren Tengstedt og Frederik Tingager.
Til gengæld er anfører Niklas Backman tilbage i kamptruppen efter en længere skadespause. Spørgsmålet er så, om han er kampklar; han har ikke spillet siden anden runde.
Brøndby IF:
Denne sæsons Brøndby-mandskab gør sig kun i stimer. Først fire sejre på stribe, så tre nederlag og senest tre sejre igen. Den gode formkurve betyder, at holdet er tilbage på førstepladsen i Superligaen.
Spørgsmålet er så, om Brøndby-pendulet svinger tilbage i en nederlagsstime, eller om topholdet kan holde den gående lidt endnu. FC Midtjylland og SønderjyskE er kun ét og tre point væk, så der skal formentlig point til for at holde førstepladsen.
Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
I seneste runde mod Lyngby BK – i øvrigt også en mandagskamp – måtte Brøndby undvære Rezan Corlu, Blas Riveros, Kevin Mensah og Anton Skipper. Siden har sidstnævnte bekræftet, at der venter ham fire-seks ugers pause, og dermed kommer han ikke tilbage på banen igen i 2020.
Til gengæld var Joel Kabongo tilbage i kamptruppen for bare anden gang, siden han løb ind i en alvorlig skade i foråret 2019. Han kan gøre comeback, hvis han er med igen.
Brøndby må dog undvære Andrija Pavlovic, der udgik med en skade i første halvleg mod Lyngby.
Karantæne:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Grønbæk, Mortensen, Thorsteinsson
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Med skader til Mensah og Riveros er Brøndby tyndt besat på wingbackerne, så unge Peter Bjur ligner en mand, der bliver ved med at få chancen i venstre side – selv om det ikke er hans naturlige position.
Vidste du, at..:
AGF har to gange tidligere spillet kamp den 7. december. Den første var i 1947, da holdet tabte 7-1 til OB. I 2009 spillede AGF så 1-1 mod Esbjerg fB. Brøndby har spillet tre gange på datoen: to uafgjorte og en sejr.
Dom:
Med de to holds seneste form in mente kunne man godt forvente en Brøndby-sejr. Omvendt kan rivalopgør som de her leve deres eget liv uafhængigt af, hvad der er gået forud.
Læs også:Dårligt nyt for Brøndby-stopper: Ude resten af efteråret
Derfor tror vi på, at opgøret ender uden vinder: 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm og så alle de andre
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Reagerer på Brøndby-bombe
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
Langer ud efter trænerlegende
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Medier revser Real Madrid-træner
MEDIE
631 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
