Brøndby IF har fået en noget nær perfekt start på sæsonen.
Efter 10 spillerunder er klubben fra den københavnske Vestegn nemlig på førstepladsen i Superligaen med 21 point, og det er ét point mere, end de forsvarende mestre fra FC Midtjylland hidtil har raget til sig.
Med sådanne resultater kommer der øget opmærksomhed og øget pres på i en klub som Brøndby IF, men det gør ikke cheftræner Niels Frederiksen spor. Tværtimod betragter han det som en positiv oplevelse for truppen.
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
– Jeg vil alle dage hellere ligge nummer et end nummer to eller tre. For fanden, det er jo det, vi spiller for. Vi spiller for at være de bedste, vi spiller for at vinde, og vi lever af den interesse, der er, og vi skal være en klub med pres på. Det havde været frygteligt, hvis vi lige pludselig var en klub, hvor der ikke var pres på. Det synes jeg er fint, det er også fin læring for de unge spillere, at de bliver mødt med de spørgsmål. Så nej, overhovedet ikke. Det vil jeg ikke fedtspille på. Vi er meget tilfredse med at ligge nummer et, og det vil vi gerne gøre så ofte som muligt, siger Niels Frederiksen.
Sæsonens gode resultater på Vestegnen er nok kommet bag på en del. Det er trods alt under et år siden, at Brøndby IF sagde farvel til nogle af deres største profiler som Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar for i stedet at satse på yngre spillere som Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og flere.
Også Niels Frederiksen er en smule overrasket over, at Brøndby efter ti runder er foran blandt andre FC Midtjylland og FC København, som hver har vundet Superligaen tre gange over de seneste seks sæsoner.
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
– Jeg er da positivt overrasket over vores pointhøst. Efter 10 kampe ligger vi med et snit på 2,1. Det er jeg da positivt overrasket over. Det er ikke sådan, at vi ikke havde forventet, at vi skulle spille med i den sjove ende. Det havde vi da, og vi har også en officiel målsætning, der hedder top tre, og den holder vi jo fast i. Men det er klart, at når jeg kigger på de andre klubber, så synes jeg da godt, at jeg kan finde nogen, der på papiret lige nu trupmæssigt ser stærkere ud end os lige nu, ingen tvivl om det. Og der kan jo være forskellige forklaringer på det, siger Niels Frederiksen og uddyber:
– Måske har Midtjylland brugt lidt energi på Europa, og FCK kender vi jo alle historien om. Det er ikke noget, der har kørt i olie. Og så er der jo andre, der får mulighed for det. Derfor tror jeg også, at vi får en sæson, hvor det der med at to hold stikker fuldstændig af, som de gjorde i sidste sæson – på det her tidspunkt var de jo fanme milevidt foran alle de andre klubber – ikke kommer til at ske i år, i hvert fald bliver det trukket meget langt. Jeg tror faktisk ikke, at det kommer til at ske i år, for det ser meget mere jævnbyrdigt ud.
– FCK skal da nok komme til igen og blande sig og få en masse point, men det er klart, at de næste mange point, de tager mere end os, bruger de jo kun på at indhente os, og så er vi langt henne i turneringen, hvor de sidste år var mange point foran os nu. Men det er jo fint for spændingen, synes jeg.
Brøndby IF skal mandag møde AGF.
Læs også:Kan ånde lettet op: FC København, Brøndby og Lyngby går fri
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm og så alle de andre
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
HELT VILDT
