– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby

Der er pres på i Brøndby IF, og Niels Frederiksen ville ikke have det på nogen anden måde.



Brøndby IF har fået en noget nær perfekt start på sæsonen.

Efter 10 spillerunder er klubben fra den københavnske Vestegn nemlig på førstepladsen i Superligaen med 21 point, og det er ét point mere, end de forsvarende mestre fra FC Midtjylland hidtil har raget til sig.

Med sådanne resultater kommer der øget opmærksomhed og øget pres på i en klub som Brøndby IF, men det gør ikke cheftræner Niels Frederiksen spor. Tværtimod betragter han det som en positiv oplevelse for truppen.

Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind

– Jeg vil alle dage hellere ligge nummer et end nummer to eller tre. For fanden, det er jo det, vi spiller for. Vi spiller for at være de bedste, vi spiller for at vinde, og vi lever af den interesse, der er, og vi skal være en klub med pres på. Det havde været frygteligt, hvis vi lige pludselig var en klub, hvor der ikke var pres på. Det synes jeg er fint, det er også fin læring for de unge spillere, at de bliver mødt med de spørgsmål. Så nej, overhovedet ikke. Det vil jeg ikke fedtspille på. Vi er meget tilfredse med at ligge nummer et, og det vil vi gerne gøre så ofte som muligt, siger Niels Frederiksen.

Sæsonens gode resultater på Vestegnen er nok kommet bag på en del. Det er trods alt under et år siden, at Brøndby IF sagde farvel til nogle af deres største profiler som Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar for i stedet at satse på yngre spillere som Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og flere.

Også Niels Frederiksen er en smule overrasket over, at Brøndby efter ti runder er foran blandt andre FC Midtjylland og FC København, som hver har vundet Superligaen tre gange over de seneste seks sæsoner.

Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris

– Jeg er da positivt overrasket over vores pointhøst. Efter 10 kampe ligger vi med et snit på 2,1. Det er jeg da positivt overrasket over. Det er ikke sådan, at vi ikke havde forventet, at vi skulle spille med i den sjove ende. Det havde vi da, og vi har også en officiel målsætning, der hedder top tre, og den holder vi jo fast i. Men det er klart, at når jeg kigger på de andre klubber, så synes jeg da godt, at jeg kan finde nogen, der på papiret lige nu trupmæssigt ser stærkere ud end os lige nu, ingen tvivl om det. Og der kan jo være forskellige forklaringer på det, siger Niels Frederiksen og uddyber:

– Måske har Midtjylland brugt lidt energi på Europa, og FCK kender vi jo alle historien om. Det er ikke noget, der har kørt i olie. Og så er der jo andre, der får mulighed for det. Derfor tror jeg også, at vi får en sæson, hvor det der med at to hold stikker fuldstændig af, som de gjorde i sidste sæson – på det her tidspunkt var de jo fanme milevidt foran alle de andre klubber – ikke kommer til at ske i år, i hvert fald bliver det trukket meget langt. Jeg tror faktisk ikke, at det kommer til at ske i år, for det ser meget mere jævnbyrdigt ud.

– FCK skal da nok komme til igen og blande sig og få en masse point, men det er klart, at de næste mange point, de tager mere end os, bruger de jo kun på at indhente os, og så er vi langt henne i turneringen, hvor de sidste år var mange point foran os nu. Men det er jo fint for spændingen, synes jeg.

Brøndby IF skal mandag møde AGF. 

Læs også:Kan ånde lettet op: FC København, Brøndby og Lyngby går fri
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm og så alle de andre




Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Manchester United – Aston Villa

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Supercomputer spår FCM-nedtur

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander