David Nielsen i hård AGF-kritik: En lang lidelse

AGF-cheftræneren erkender dog, at det er hans ansvar, når det ikke kører for dem.



AGF vil have udsigt til at spille på hjemmebanen Ceres Park, hvis de kommer i pokalfinalen i denne sæson. Efter den første kamp i semifinalen mod Randers ser det dog svært ud, da man tabte med 0-2 i Aarhus.

Derfor skal der et stort comeback frem fra aarhusianerne i returkampen om en uges tid. Sådan noget kan måske godt se svært ud for dem nu, og AGF-cheftræner David Nielsen var da heller ikke i sit bedste humør, da han blev interviewet af TV3+ umiddelbart efter kampen.

– Vi er meget langt fra at være det fodboldhold, vi gerne vil være lige nu. Det er én, der har ansvaret for, og det er mig. Det er op til mig at få det vendt så hurtigt som muligt. Vi har spillet to kampe nu, som er langt under det niveau, som vi har sat os. 

– Det er vigtigt for mig, at jeg får løst det med spillerne. Vi er langt fra i dag. Specielt i anden halvleg. Det er en lang lidelse for vores del, og vi taber jo fortjent, lyder det fra David Nielsen, som understreger, at det var en tung aften for AGF’erne.

For ham var det ikke den store overraskelse, at det blev sådan efter nederlaget i søndags mod FC Nordsjælland.

– Vi var selvfølgelig bekymrede efter søndag, hvor jeg synes, at vi spiller en kamp under standard. Jeg synes, at der er momenter i første halvleg, hvor vi ser fine ud, men da vi kommer ud til anden halvleg er vi helt slukkede. Det er selvfølgel ikke godt. Specielt ikke i sådan en stor kamp for vores klub, så gør det ondt, forklarer AGF-træneren.

David Nielsen er dog sikker på, at de nok skal komme videre, men han skal nu finde ud af sammen med spillerne, hvordan det skal ske. Deres næste opgave er FC Midtjylland i Superligaen.

Randers’ 2-0-sejr kan du se meget mere om her.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De jagter Henrik Meister

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Monsterbud på vej

Foreslår dansk fyrtårn til storklub