AGF vil have udsigt til at spille på hjemmebanen Ceres Park, hvis de kommer i pokalfinalen i denne sæson. Efter den første kamp i semifinalen mod Randers ser det dog svært ud, da man tabte med 0-2 i Aarhus.
Derfor skal der et stort comeback frem fra aarhusianerne i returkampen om en uges tid. Sådan noget kan måske godt se svært ud for dem nu, og AGF-cheftræner David Nielsen var da heller ikke i sit bedste humør, da han blev interviewet af TV3+ umiddelbart efter kampen.
– Vi er meget langt fra at være det fodboldhold, vi gerne vil være lige nu. Det er én, der har ansvaret for, og det er mig. Det er op til mig at få det vendt så hurtigt som muligt. Vi har spillet to kampe nu, som er langt under det niveau, som vi har sat os.
– Det er vigtigt for mig, at jeg får løst det med spillerne. Vi er langt fra i dag. Specielt i anden halvleg. Det er en lang lidelse for vores del, og vi taber jo fortjent, lyder det fra David Nielsen, som understreger, at det var en tung aften for AGF’erne.
For ham var det ikke den store overraskelse, at det blev sådan efter nederlaget i søndags mod FC Nordsjælland.
– Vi var selvfølgelig bekymrede efter søndag, hvor jeg synes, at vi spiller en kamp under standard. Jeg synes, at der er momenter i første halvleg, hvor vi ser fine ud, men da vi kommer ud til anden halvleg er vi helt slukkede. Det er selvfølgel ikke godt. Specielt ikke i sådan en stor kamp for vores klub, så gør det ondt, forklarer AGF-træneren.
David Nielsen er dog sikker på, at de nok skal komme videre, men han skal nu finde ud af sammen med spillerne, hvordan det skal ske. Deres næste opgave er FC Midtjylland i Superligaen.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Snart sker det
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
