David Nielsen i hård AGF-kritik: En lang lidelse

AGF-cheftræneren erkender dog, at det er hans ansvar, når det ikke kører for dem.



AGF vil have udsigt til at spille på hjemmebanen Ceres Park, hvis de kommer i pokalfinalen i denne sæson. Efter den første kamp i semifinalen mod Randers ser det dog svært ud, da man tabte med 0-2 i Aarhus.

Derfor skal der et stort comeback frem fra aarhusianerne i returkampen om en uges tid. Sådan noget kan måske godt se svært ud for dem nu, og AGF-cheftræner David Nielsen var da heller ikke i sit bedste humør, da han blev interviewet af TV3+ umiddelbart efter kampen.

– Vi er meget langt fra at være det fodboldhold, vi gerne vil være lige nu. Det er én, der har ansvaret for, og det er mig. Det er op til mig at få det vendt så hurtigt som muligt. Vi har spillet to kampe nu, som er langt under det niveau, som vi har sat os. 

– Det er vigtigt for mig, at jeg får løst det med spillerne. Vi er langt fra i dag. Specielt i anden halvleg. Det er en lang lidelse for vores del, og vi taber jo fortjent, lyder det fra David Nielsen, som understreger, at det var en tung aften for AGF’erne.

For ham var det ikke den store overraskelse, at det blev sådan efter nederlaget i søndags mod FC Nordsjælland.

– Vi var selvfølgelig bekymrede efter søndag, hvor jeg synes, at vi spiller en kamp under standard. Jeg synes, at der er momenter i første halvleg, hvor vi ser fine ud, men da vi kommer ud til anden halvleg er vi helt slukkede. Det er selvfølgel ikke godt. Specielt ikke i sådan en stor kamp for vores klub, så gør det ondt, forklarer AGF-træneren.

David Nielsen er dog sikker på, at de nok skal komme videre, men han skal nu finde ud af sammen med spillerne, hvordan det skal ske. Deres næste opgave er FC Midtjylland i Superligaen.

Randers’ 2-0-sejr kan du se meget mere om her.





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM