David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset

AGF’s spillere er blevet presset til det yderste i jagten på sølvmedaljerne, siger cheftræner David Nielsen.



Søndag fik en flok meget trætte AGF-spillere hængt klubbens første sæt medaljer om halsen i 23 år.

Det skete, da holdet fra Fredensvang efter et 0-1-nederlag til Brøndby i sidste runde af mesterskabsspillet på hjemmebane blev tildelt 3F Superligaens bronzemedaljer.

Det har dog længe ligget på vippen, om det skulle være sølv eller bronze, da AGF har været i hård kamp mod FC København, der med en solid slutspurt trak det længste strå til sidst.

AGF indtog ellers andenpladsen inden de to sidste runder, men med bare ét point imod FC Nordsjælland og Brøndby og fuldt hus til FCK har hovedstadsklubben overhalet holdet fra Aarhus.

Jagten på sølvmedaljerne har ifølge aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, presset spillerne til det yderste.

– Når vi taler om sølvmedaljer, så handler det om, at vi har et hold, der kom fra bunden af ligaen, og pludselig flyver vi meget højt efter sidste søndags sejr over FCK.

– Så kigger vi ned, og så er der rigtig langt ned, og med mange kampe her i den sidste uge er der ingen tvivl om, at spillerne er blevet presset til det yderste for at få sølvmedaljer, siger træneren.

Selv om sølvmedaljer ikke har været målet i Aarhus, så kan David Nielsen godt mærke skuffelsen over, at det “bare” blev bronze, men han er også realistisk.

– Vi lykkedes ikke med at vinde sølvet, og det kan godt være, det er en skuffelse. Men vi må også være realistiske og se på, hvor vi kommer fra, siger han.

AGF’s administrerende direktør, Jacob Nielsen, kalder David Nielsen for kongen af Aarhus, men slår fast, at hvis træneren skal beholde det navn, så skal der en titel til.

– Der er ingen tvivl om, at David (Nielsen, red.) lige nu er kongen af Aarhus, men hvis han skal blive ved med at være det, skal han hive sværdet helt ud af stenen.

– For at gøre det skal han vinde en titel, men i det kan der være nogle forskellige ting. Det skal i hvert fald være noget mere ædelt end bronzen, fastslår direktøren.

/ritzau/





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner