Søndag fik en flok meget trætte AGF-spillere hængt klubbens første sæt medaljer om halsen i 23 år.
Det skete, da holdet fra Fredensvang efter et 0-1-nederlag til Brøndby i sidste runde af mesterskabsspillet på hjemmebane blev tildelt 3F Superligaens bronzemedaljer.
Det har dog længe ligget på vippen, om det skulle være sølv eller bronze, da AGF har været i hård kamp mod FC København, der med en solid slutspurt trak det længste strå til sidst.
AGF indtog ellers andenpladsen inden de to sidste runder, men med bare ét point imod FC Nordsjælland og Brøndby og fuldt hus til FCK har hovedstadsklubben overhalet holdet fra Aarhus.
Jagten på sølvmedaljerne har ifølge aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, presset spillerne til det yderste.
– Når vi taler om sølvmedaljer, så handler det om, at vi har et hold, der kom fra bunden af ligaen, og pludselig flyver vi meget højt efter sidste søndags sejr over FCK.
– Så kigger vi ned, og så er der rigtig langt ned, og med mange kampe her i den sidste uge er der ingen tvivl om, at spillerne er blevet presset til det yderste for at få sølvmedaljer, siger træneren.
Selv om sølvmedaljer ikke har været målet i Aarhus, så kan David Nielsen godt mærke skuffelsen over, at det “bare” blev bronze, men han er også realistisk.
– Vi lykkedes ikke med at vinde sølvet, og det kan godt være, det er en skuffelse. Men vi må også være realistiske og se på, hvor vi kommer fra, siger han.
AGF’s administrerende direktør, Jacob Nielsen, kalder David Nielsen for kongen af Aarhus, men slår fast, at hvis træneren skal beholde det navn, så skal der en titel til.
– Der er ingen tvivl om, at David (Nielsen, red.) lige nu er kongen af Aarhus, men hvis han skal blive ved med at være det, skal han hive sværdet helt ud af stenen.
– For at gøre det skal han vinde en titel, men i det kan der være nogle forskellige ting. Det skal i hvert fald være noget mere ædelt end bronzen, fastslår direktøren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
