David Nielsen: Søndag bliver en speciel dag for AGF og Aarhus

Efter 23 års medaljetørke for byens stolthed AGF forventer klubbens træner, David Nielsen, en speciel dag på søndag.



Om det bliver sølv eller bronze, så er en ting sikkert.

Det vil blive fejret i Aarhus og omegn, hvor man holder med ‘De hviie’ fra AGF. Og det er med god grund fortæller David Nielsen til AGF’s hjemmeside, der giver klubbens fans en stor del af æren.

– Jeg tror, søndag bliver en speciel dag og en stor dag for vores klub og for vores by. Alle har været med til at skaffe de her medaljer hjem. Der er mange fans, der har rejst med til udekampe, hvor spillerne har haft det svært og hjulpet dem igennem. Og den opbakning, vi har fået som klub og by, har været super fedt.

Læs også:N’Doye er med i FCK-trup til skæbnekamp

Først gælder det dog kampen mod Brøndby på Ceres Park. Et hold som AGF ikke har tabt til i denne sæson.

– Brøndby er et godt hold, der giver en masse intensitet selv, lyder det fra David Nielsen, der uddyber, hvorfor AGF har godt tag i Brøndby:

– Når jeg skal prøve at opsummere, hvorfor vi gør det godt mod de gode hold, så er det fordi, vi er gode til at modtage en masse intensitet, men vi er også gode til at give en masse energi og intensitet tilbage igen, og vi bliver presset til at spille fodbold på et andet niveau.

Læs også:BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Selvom AGF vinder over Brøndby, så er de stadig afhængige af, at FC Nordsjælland tager point mod FC København i Telia Parken. Men David Nielsen vil for alt i verden undgå, at spillerne bruger for meget energi på at følge med i den kamp.

– Jeg håber, at vi får et resultat ovre i Parken, vi kan bruge til noget, men jeg har stor fokus på os selv.

– Tit og ofte i sådanne situationer, så løber du og kigger op på scoretavlen i håbet om, at der sker et eller andet mirakel, og så glemmer du at gøre dit eget arbejde, og så er ærgrelsen endnu større bagefter.

Læs også:Medie: Endnu en brasilianer på blokken i Midtjylland
Læs også:Carlsen: En begivenhedsrig uge






LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler