David Nielsen: Søndag bliver en speciel dag for AGF og Aarhus

Efter 23 års medaljetørke for byens stolthed AGF forventer klubbens træner, David Nielsen, en speciel dag på søndag.



Om det bliver sølv eller bronze, så er en ting sikkert.

Det vil blive fejret i Aarhus og omegn, hvor man holder med ‘De hviie’ fra AGF. Og det er med god grund fortæller David Nielsen til AGF’s hjemmeside, der giver klubbens fans en stor del af æren.

– Jeg tror, søndag bliver en speciel dag og en stor dag for vores klub og for vores by. Alle har været med til at skaffe de her medaljer hjem. Der er mange fans, der har rejst med til udekampe, hvor spillerne har haft det svært og hjulpet dem igennem. Og den opbakning, vi har fået som klub og by, har været super fedt.

Læs også:N’Doye er med i FCK-trup til skæbnekamp

Først gælder det dog kampen mod Brøndby på Ceres Park. Et hold som AGF ikke har tabt til i denne sæson.

– Brøndby er et godt hold, der giver en masse intensitet selv, lyder det fra David Nielsen, der uddyber, hvorfor AGF har godt tag i Brøndby:

– Når jeg skal prøve at opsummere, hvorfor vi gør det godt mod de gode hold, så er det fordi, vi er gode til at modtage en masse intensitet, men vi er også gode til at give en masse energi og intensitet tilbage igen, og vi bliver presset til at spille fodbold på et andet niveau.

Læs også:BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Selvom AGF vinder over Brøndby, så er de stadig afhængige af, at FC Nordsjælland tager point mod FC København i Telia Parken. Men David Nielsen vil for alt i verden undgå, at spillerne bruger for meget energi på at følge med i den kamp.

– Jeg håber, at vi får et resultat ovre i Parken, vi kan bruge til noget, men jeg har stor fokus på os selv.

– Tit og ofte i sådanne situationer, så løber du og kigger op på scoretavlen i håbet om, at der sker et eller andet mirakel, og så glemmer du at gøre dit eget arbejde, og så er ærgrelsen endnu større bagefter.

Læs også:Medie: Endnu en brasilianer på blokken i Midtjylland
Læs også:Carlsen: En begivenhedsrig uge




Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million