David Nielsen: Søndag bliver en speciel dag for AGF og Aarhus

Efter 23 års medaljetørke for byens stolthed AGF forventer klubbens træner, David Nielsen, en speciel dag på søndag.



Om det bliver sølv eller bronze, så er en ting sikkert.

Det vil blive fejret i Aarhus og omegn, hvor man holder med ‘De hviie’ fra AGF. Og det er med god grund fortæller David Nielsen til AGF’s hjemmeside, der giver klubbens fans en stor del af æren.

– Jeg tror, søndag bliver en speciel dag og en stor dag for vores klub og for vores by. Alle har været med til at skaffe de her medaljer hjem. Der er mange fans, der har rejst med til udekampe, hvor spillerne har haft det svært og hjulpet dem igennem. Og den opbakning, vi har fået som klub og by, har været super fedt.

Læs også:N’Doye er med i FCK-trup til skæbnekamp

Først gælder det dog kampen mod Brøndby på Ceres Park. Et hold som AGF ikke har tabt til i denne sæson.

– Brøndby er et godt hold, der giver en masse intensitet selv, lyder det fra David Nielsen, der uddyber, hvorfor AGF har godt tag i Brøndby:

– Når jeg skal prøve at opsummere, hvorfor vi gør det godt mod de gode hold, så er det fordi, vi er gode til at modtage en masse intensitet, men vi er også gode til at give en masse energi og intensitet tilbage igen, og vi bliver presset til at spille fodbold på et andet niveau.

Læs også:BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Selvom AGF vinder over Brøndby, så er de stadig afhængige af, at FC Nordsjælland tager point mod FC København i Telia Parken. Men David Nielsen vil for alt i verden undgå, at spillerne bruger for meget energi på at følge med i den kamp.

– Jeg håber, at vi får et resultat ovre i Parken, vi kan bruge til noget, men jeg har stor fokus på os selv.

– Tit og ofte i sådanne situationer, så løber du og kigger op på scoretavlen i håbet om, at der sker et eller andet mirakel, og så glemmer du at gøre dit eget arbejde, og så er ærgrelsen endnu større bagefter.

Læs også:Medie: Endnu en brasilianer på blokken i Midtjylland
Læs også:Carlsen: En begivenhedsrig uge




Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner