David Nielsen: Søndag bliver en speciel dag for AGF og Aarhus

Efter 23 års medaljetørke for byens stolthed AGF forventer klubbens træner, David Nielsen, en speciel dag på søndag.



Om det bliver sølv eller bronze, så er en ting sikkert.

Det vil blive fejret i Aarhus og omegn, hvor man holder med ‘De hviie’ fra AGF. Og det er med god grund fortæller David Nielsen til AGF’s hjemmeside, der giver klubbens fans en stor del af æren.

– Jeg tror, søndag bliver en speciel dag og en stor dag for vores klub og for vores by. Alle har været med til at skaffe de her medaljer hjem. Der er mange fans, der har rejst med til udekampe, hvor spillerne har haft det svært og hjulpet dem igennem. Og den opbakning, vi har fået som klub og by, har været super fedt.

Læs også:N’Doye er med i FCK-trup til skæbnekamp

Først gælder det dog kampen mod Brøndby på Ceres Park. Et hold som AGF ikke har tabt til i denne sæson.

– Brøndby er et godt hold, der giver en masse intensitet selv, lyder det fra David Nielsen, der uddyber, hvorfor AGF har godt tag i Brøndby:

– Når jeg skal prøve at opsummere, hvorfor vi gør det godt mod de gode hold, så er det fordi, vi er gode til at modtage en masse intensitet, men vi er også gode til at give en masse energi og intensitet tilbage igen, og vi bliver presset til at spille fodbold på et andet niveau.

Læs også:BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Selvom AGF vinder over Brøndby, så er de stadig afhængige af, at FC Nordsjælland tager point mod FC København i Telia Parken. Men David Nielsen vil for alt i verden undgå, at spillerne bruger for meget energi på at følge med i den kamp.

– Jeg håber, at vi får et resultat ovre i Parken, vi kan bruge til noget, men jeg har stor fokus på os selv.

– Tit og ofte i sådanne situationer, så løber du og kigger op på scoretavlen i håbet om, at der sker et eller andet mirakel, og så glemmer du at gøre dit eget arbejde, og så er ærgrelsen endnu større bagefter.

Læs også:Medie: Endnu en brasilianer på blokken i Midtjylland
Læs også:Carlsen: En begivenhedsrig uge




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FC København – Lyngby BK

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF