Om det bliver sølv eller bronze, så er en ting sikkert.
Det vil blive fejret i Aarhus og omegn, hvor man holder med ‘De hviie’ fra AGF. Og det er med god grund fortæller David Nielsen til AGF’s hjemmeside, der giver klubbens fans en stor del af æren.
– Jeg tror, søndag bliver en speciel dag og en stor dag for vores klub og for vores by. Alle har været med til at skaffe de her medaljer hjem. Der er mange fans, der har rejst med til udekampe, hvor spillerne har haft det svært og hjulpet dem igennem. Og den opbakning, vi har fået som klub og by, har været super fedt.
Læs også:N’Doye er med i FCK-trup til skæbnekamp
Først gælder det dog kampen mod Brøndby på Ceres Park. Et hold som AGF ikke har tabt til i denne sæson.
– Brøndby er et godt hold, der giver en masse intensitet selv, lyder det fra David Nielsen, der uddyber, hvorfor AGF har godt tag i Brøndby:
– Når jeg skal prøve at opsummere, hvorfor vi gør det godt mod de gode hold, så er det fordi, vi er gode til at modtage en masse intensitet, men vi er også gode til at give en masse energi og intensitet tilbage igen, og vi bliver presset til at spille fodbold på et andet niveau.
Læs også:BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent
Selvom AGF vinder over Brøndby, så er de stadig afhængige af, at FC Nordsjælland tager point mod FC København i Telia Parken. Men David Nielsen vil for alt i verden undgå, at spillerne bruger for meget energi på at følge med i den kamp.
– Jeg håber, at vi får et resultat ovre i Parken, vi kan bruge til noget, men jeg har stor fokus på os selv.
– Tit og ofte i sådanne situationer, så løber du og kigger op på scoretavlen i håbet om, at der sker et eller andet mirakel, og så glemmer du at gøre dit eget arbejde, og så er ærgrelsen endnu større bagefter.
Læs også:Medie: Endnu en brasilianer på blokken i Midtjylland
Læs også:Carlsen: En begivenhedsrig uge
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
