Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør, Peter Møller, satser på, at søndagens åbningskamp mellem Danmark og Slovenien blot er den første af syv danske EM-kampe.
Møller håber på, at Danmarks EM først slutter i Berlin om en lille måned, når holdet forhåbentlig har vundet EM-finalen. Han medgiver, at det lyder ambitiøst, men hvad er meningen med at tage afsted, hvis man ikke tror på guldet, spørger han.
– Vi drømmer om at vinde slutrunden, men det er ikke ensbetydende med, at vi gør det. Det er lidt udansk at sige, at man gerne vil vinde noget, men det er vores ambition, og det er vores drøm.
– EM-pokalen (fra 1992, red.) står i DBU's foyer, og man ser den, hver dag man kommer ind. Det er drømmen, det er målsætningen at vinde noget.
– Jeg ved godt, at herreholdet kun har vundet noget en enkelt gang, så med afsæt i historien er det svært at forvente flere pokaler, men det nytter ikke at stille sig tilfreds med at gå videre fra gruppen, hvis man kan mærke, at der er en kraft og indre ild i holdet til meget mere.
– Så skal man jo gå efter at bokse med højere oppe, og ultimativt skal vi jo vinde. Det kan vi gøre, hvis vi arbejder hårdt, siger Peter Møller.
Han ved, at alt skal gå op i en højere enhed, hvis Danmark skal ende med at tage fusen på Europas største fodboldnationer og stå med guldet. Og så skal spillere og trænerstab ikke tænke helt så langt frem i turneringen, som ham selv. De skal tage en træning og en kamp ad gangen.
– Jeg har været med som spiller og leder mange gange til slutrunder, og jeg ved, at når man spiller tre kampe på ni dage, jamen så er det første skridt at komme videre fra gruppen. Derfra kan alt ske i en slutrunde.
– Da der manglede 55 minutter af gruppespillet i 2021, havde vi ikke vundet en kamp endnu, men kom i semifinalen. Før Qatar havde vi en fremragende kvalifikation, men fokus var ikke, hvor det skulle være til slutrunden. Det var ikke spillernes skyld, det var DBU's skyld. Men det understreger, at det er svært at finde den rigtige formel for, hvordan man får succes, siger Peter Møller.
Selv hvis Kasper Hjulmand og co. må blive bremset inden slutkampen i Berlin, kan Danmarks EM sagtens være godkendt. Det er også et succeskriterium at sætte et aftryk, der vinder hjerter.
– Mindre end at blive europamester kan jo være godkendt, selv om det ikke er sjovt den dag, vi ryger ud. Jeg kan huske EM i 1984 og VM i 1986 – og da jeg selv spillede til VM i 1998 – vi vandt ingenting, men landsholdet skabte sammenhængskraft og fik folk til at drømme.
– Det er det, landsholdet kan, skal og vil gøre – der skal skabes højdepunkter, som alle husker. Derfor skal vi også opnå noget ved EM, som danskerne kan huske i mange år fremover – også hvis vi ikke bliver europamestre.
– Vi skal skabe resultater og spil, der avler en begejstring, hvor folk iført landsholdstrøjer hænger i lygtepælene på en sommeraften. Det er jo benzinen for os alle sammen, siger Møller.
Før EM var Danmark rangeret som det tiendebedste hold til EM af bookmakerne.
– Det stemmer nok meget godt med styrkeforholdet. Der er en del hold, som på flere områder er bedre end os, men vi har før bokset over vores egen vægtklasse, siger Peter Møller.
Danmarks EM-premiere begynder søndag klokken 18 i Stuttgart.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER