Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør, Peter Møller, satser på, at søndagens åbningskamp mellem Danmark og Slovenien blot er den første af syv danske EM-kampe.
Møller håber på, at Danmarks EM først slutter i Berlin om en lille måned, når holdet forhåbentlig har vundet EM-finalen. Han medgiver, at det lyder ambitiøst, men hvad er meningen med at tage afsted, hvis man ikke tror på guldet, spørger han.
– Vi drømmer om at vinde slutrunden, men det er ikke ensbetydende med, at vi gør det. Det er lidt udansk at sige, at man gerne vil vinde noget, men det er vores ambition, og det er vores drøm.
– EM-pokalen (fra 1992, red.) står i DBU's foyer, og man ser den, hver dag man kommer ind. Det er drømmen, det er målsætningen at vinde noget.
– Jeg ved godt, at herreholdet kun har vundet noget en enkelt gang, så med afsæt i historien er det svært at forvente flere pokaler, men det nytter ikke at stille sig tilfreds med at gå videre fra gruppen, hvis man kan mærke, at der er en kraft og indre ild i holdet til meget mere.
– Så skal man jo gå efter at bokse med højere oppe, og ultimativt skal vi jo vinde. Det kan vi gøre, hvis vi arbejder hårdt, siger Peter Møller.
Han ved, at alt skal gå op i en højere enhed, hvis Danmark skal ende med at tage fusen på Europas største fodboldnationer og stå med guldet. Og så skal spillere og trænerstab ikke tænke helt så langt frem i turneringen, som ham selv. De skal tage en træning og en kamp ad gangen.
– Jeg har været med som spiller og leder mange gange til slutrunder, og jeg ved, at når man spiller tre kampe på ni dage, jamen så er det første skridt at komme videre fra gruppen. Derfra kan alt ske i en slutrunde.
– Da der manglede 55 minutter af gruppespillet i 2021, havde vi ikke vundet en kamp endnu, men kom i semifinalen. Før Qatar havde vi en fremragende kvalifikation, men fokus var ikke, hvor det skulle være til slutrunden. Det var ikke spillernes skyld, det var DBU's skyld. Men det understreger, at det er svært at finde den rigtige formel for, hvordan man får succes, siger Peter Møller.
Selv hvis Kasper Hjulmand og co. må blive bremset inden slutkampen i Berlin, kan Danmarks EM sagtens være godkendt. Det er også et succeskriterium at sætte et aftryk, der vinder hjerter.
– Mindre end at blive europamester kan jo være godkendt, selv om det ikke er sjovt den dag, vi ryger ud. Jeg kan huske EM i 1984 og VM i 1986 – og da jeg selv spillede til VM i 1998 – vi vandt ingenting, men landsholdet skabte sammenhængskraft og fik folk til at drømme.
– Det er det, landsholdet kan, skal og vil gøre – der skal skabes højdepunkter, som alle husker. Derfor skal vi også opnå noget ved EM, som danskerne kan huske i mange år fremover – også hvis vi ikke bliver europamestre.
– Vi skal skabe resultater og spil, der avler en begejstring, hvor folk iført landsholdstrøjer hænger i lygtepælene på en sommeraften. Det er jo benzinen for os alle sammen, siger Møller.
Før EM var Danmark rangeret som det tiendebedste hold til EM af bookmakerne.
– Det stemmer nok meget godt med styrkeforholdet. Der er en del hold, som på flere områder er bedre end os, men vi har før bokset over vores egen vægtklasse, siger Peter Møller.
Danmarks EM-premiere begynder søndag klokken 18 i Stuttgart.
/ritzau/
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL