Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør, Peter Møller, satser på, at søndagens åbningskamp mellem Danmark og Slovenien blot er den første af syv danske EM-kampe.
Møller håber på, at Danmarks EM først slutter i Berlin om en lille måned, når holdet forhåbentlig har vundet EM-finalen. Han medgiver, at det lyder ambitiøst, men hvad er meningen med at tage afsted, hvis man ikke tror på guldet, spørger han.
– Vi drømmer om at vinde slutrunden, men det er ikke ensbetydende med, at vi gør det. Det er lidt udansk at sige, at man gerne vil vinde noget, men det er vores ambition, og det er vores drøm.
– EM-pokalen (fra 1992, red.) står i DBU's foyer, og man ser den, hver dag man kommer ind. Det er drømmen, det er målsætningen at vinde noget.
– Jeg ved godt, at herreholdet kun har vundet noget en enkelt gang, så med afsæt i historien er det svært at forvente flere pokaler, men det nytter ikke at stille sig tilfreds med at gå videre fra gruppen, hvis man kan mærke, at der er en kraft og indre ild i holdet til meget mere.
– Så skal man jo gå efter at bokse med højere oppe, og ultimativt skal vi jo vinde. Det kan vi gøre, hvis vi arbejder hårdt, siger Peter Møller.
Han ved, at alt skal gå op i en højere enhed, hvis Danmark skal ende med at tage fusen på Europas største fodboldnationer og stå med guldet. Og så skal spillere og trænerstab ikke tænke helt så langt frem i turneringen, som ham selv. De skal tage en træning og en kamp ad gangen.
– Jeg har været med som spiller og leder mange gange til slutrunder, og jeg ved, at når man spiller tre kampe på ni dage, jamen så er det første skridt at komme videre fra gruppen. Derfra kan alt ske i en slutrunde.
– Da der manglede 55 minutter af gruppespillet i 2021, havde vi ikke vundet en kamp endnu, men kom i semifinalen. Før Qatar havde vi en fremragende kvalifikation, men fokus var ikke, hvor det skulle være til slutrunden. Det var ikke spillernes skyld, det var DBU's skyld. Men det understreger, at det er svært at finde den rigtige formel for, hvordan man får succes, siger Peter Møller.
Selv hvis Kasper Hjulmand og co. må blive bremset inden slutkampen i Berlin, kan Danmarks EM sagtens være godkendt. Det er også et succeskriterium at sætte et aftryk, der vinder hjerter.
– Mindre end at blive europamester kan jo være godkendt, selv om det ikke er sjovt den dag, vi ryger ud. Jeg kan huske EM i 1984 og VM i 1986 – og da jeg selv spillede til VM i 1998 – vi vandt ingenting, men landsholdet skabte sammenhængskraft og fik folk til at drømme.
– Det er det, landsholdet kan, skal og vil gøre – der skal skabes højdepunkter, som alle husker. Derfor skal vi også opnå noget ved EM, som danskerne kan huske i mange år fremover – også hvis vi ikke bliver europamestre.
– Vi skal skabe resultater og spil, der avler en begejstring, hvor folk iført landsholdstrøjer hænger i lygtepælene på en sommeraften. Det er jo benzinen for os alle sammen, siger Møller.
Før EM var Danmark rangeret som det tiendebedste hold til EM af bookmakerne.
– Det stemmer nok meget godt med styrkeforholdet. Der er en del hold, som på flere områder er bedre end os, men vi har før bokset over vores egen vægtklasse, siger Peter Møller.
Danmarks EM-premiere begynder søndag klokken 18 i Stuttgart.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
I forhandlinger med Nartey
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat