Brøndby ankede torsdag sagen omkring balladen i Parken fra september 2010 til Danmarks Idræts Forbunds Appeludvalg, der er idrættens Højesteret.
Brøndby betragter reglerne omkring ‘objektivt udebaneansvar’ som værende for uklare og søger derfor gennem anken at få reglerne lavet om.
Brøndby mener ikke, at udebane-klubber kan tildeles det fulde ansvar for, at der opstår ballade, når blandt andet billetsalg, kropsvisiteringer og kontrollør-ansvaret stadig til dels håndhæves af hjemmeholdet.
Hos DBU anerkender man Brøndbys mulighed for at føre sagen videre til Danmarks Idræts Forbund men henviser til, at reglerne er blevet til på baggrund af de danske klubbers egne ønsker.
– Jeg synes, at fodboldens sager skal afgøres og anerkendes af fodboldens egne retslige instanser. Jeg mener ikke, at denne sag fortjener andet. Vi skal gerne kunne klare vores egne problemer, siger leder af DBU Turneringer Peter Ebbesen til tipsbladet.dk
– Reglerne omkring Objektivt udebaneansvar er i princippet en mangeårig regel fra UEFA, som vi har taget til os på baggrund af klubbernes egne ønsker. Derfor er det heller ikke nogen ny regel for Brøndby eller andre klubber.
Forslaget til reglerne omkring objektivt udebaneansvar er blevet bragt for DBU’s bestyrelse af Udvalg for Professionel Fodbold, hvor flere medlemmer er valgt af klubberne selv. Blandt andet sidder FCN-formand Allan K. Petersen med i udvalget.
Hvis Brøndby får medhold i deres anke, må DBU betale de penge tilbage, som der i den aktuelle sæson er blevet kradset ind via bøder til klubberne.
– Hvis det sker, må vi erkende, at vi står med nogle regler, der ikke virker, og så har vi nogle penge at betale tilbage, siger Peter Ebbesen.
DBU-lederen afslører dog, at der under alle omstændigheder kan være justeringer af regler på vej.
– Udvalget for Professionel Fodbold overvejer på baggrund af sagen fra Parken at forslå regelændringer, der netop vil give udebane-klubberne mere ansvar for blandt andet billetsalget og kontrol ved indgangen til stadion, siger Peter Ebbesen.
Brøndby har anket sagen på baggrund af opfordring fra klubbens advokater.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Han er årets træner i Premier League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
HELT VILDT