DBU: Det er klubbernes egne regler

DBU accepterer Brøndbys anke men understreger, at det er klubbernes eget ønske, at reglen om objektivt udebaneansvar blev vedtaget.



Brøndby ankede torsdag sagen omkring balladen i Parken fra september 2010 til Danmarks Idræts Forbunds Appeludvalg, der er idrættens Højesteret.

Brøndby betragter reglerne omkring ‘objektivt udebaneansvar’ som værende for uklare og søger derfor gennem anken at få reglerne lavet om.

Brøndby mener ikke, at udebane-klubber kan tildeles det fulde ansvar for, at der opstår ballade, når blandt andet billetsalg, kropsvisiteringer og kontrollør-ansvaret stadig til dels håndhæves af hjemmeholdet.


Hos DBU anerkender man Brøndbys mulighed for at føre sagen videre til Danmarks Idræts Forbund men henviser til, at reglerne er blevet til på baggrund af de danske klubbers egne ønsker.

– Jeg synes, at fodboldens sager skal afgøres og anerkendes af fodboldens egne retslige instanser. Jeg mener ikke, at denne sag fortjener andet. Vi skal gerne kunne klare vores egne problemer, siger leder af DBU Turneringer Peter Ebbesen til tipsbladet.dk

– Reglerne omkring Objektivt udebaneansvar er i princippet en mangeårig regel fra UEFA, som vi har taget til os på baggrund af klubbernes egne ønsker. Derfor er det heller ikke nogen ny regel for Brøndby eller andre klubber.

Forslaget til reglerne omkring objektivt udebaneansvar er blevet bragt for DBU’s bestyrelse af Udvalg for Professionel Fodbold, hvor flere medlemmer er valgt af klubberne selv. Blandt andet sidder FCN-formand Allan K. Petersen med i udvalget.



Hvis Brøndby får medhold i deres anke, må DBU betale de penge tilbage, som der i den aktuelle sæson er blevet kradset ind via bøder til klubberne.

– Hvis det sker, må vi erkende, at vi står med nogle regler, der ikke virker, og så har vi nogle penge at betale tilbage, siger Peter Ebbesen.

DBU-lederen afslører dog, at der under alle omstændigheder kan være justeringer af regler på vej.

– Udvalget for Professionel Fodbold overvejer på baggrund af sagen fra Parken at forslå regelændringer, der netop vil give udebane-klubberne mere ansvar for blandt andet billetsalget og kontrol ved indgangen til stadion, siger Peter Ebbesen.

Brøndby har anket sagen på baggrund af opfordring fra klubbens advokater.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Teaser for ny AGF-aftale

Lewandowski forlader FC Barcelona

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salah sender særlig besked

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF sluttede af med et brag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med