Det danske fodboldforbund DBU går nu ind i sagen om Brøndbys henvendelse til Kasper Kusk.
I en kortfattet besked på Twitter, skriver DBU således:
– Disciplinærsag mod Brøndby efter klage fra AaB med påstand om overtrædelse af Cirkulære 79. Mere information om den konkrete sag har forbundet ikke meddelt, men det henviser altså til unionens Cirkulære 79.
I DBU’s cirkulære nummer 79 om ”danske regler for overgangsperioder, økonomisk kompensation for træning og udvikling og fordeling af solidaritetsbetaling” henviser unionen til et FIFA-regulativ om kontakt mellem klubber og spillere:
– Hvis en klub har intentioner om at skrive kontrakt med en kontraktspiller, skal den informere hans nuværende klub på skrift, før den indleder forhandlinger med denne spiller. En kontraktspiller er kun fri til at skrive kontrakt med en anden klub, hvis hans kontrakt med hans nuværende klub er udløbet eller udløber inden for seks måneder. Ethvert brud på denne provision skal være genstand for passende sanktioner, lyder det.
Sagen om Kasper Kusk er kommet frem efter, at Brøndbys sportschef Per Rud tidligere har udtalt, at man har forhørt sig hos Kasper Kusks agent om muligheden for at tilknytte spilleren. Kusk har imidlertid afvist at spille for Brøndby, men AaB’s sportschef Allan Gaarde reageret på Brøndbys henvendelse, netop fordi han mener, der kan være tale om et lovbrud. AaB har nu klaget officielt til DBU, og det kan Brøndby altså blive straffet for.
Brøndby har nu indtil 30. januar til at redegøre for sit syn på sagen. Der er endnu ikke kommet en præcis melding om den potentielle strafferamme for et eventuelt lovbrud, men den skal findes inden for DBU’s lover og regler i paragrag 30 om sanktioner.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Østrig – Jordan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er Tunesiens nye VM-træner
AVIS
