DBU ser bekymrende tendens i rekruttering af børn

Flere af landets største klubber rekrutterer børn helt ned til 5-6 år, beretter DBU og flere breddeklubber.



Det er ikke nyt, at fodboldklubber har talentspejdere til at finde og talentafdelinger til at forme den næste stjernespiller, som kan indbringe et stort transferbeløb.

Men jagten på fremtidens mulige stjerner er kammet over, mener Dansk Boldspil-Union (DBU) og flere breddeklubber. Det fremgår af en artikel i Politiken.

De råber vagt i gevær over for udviklingen og anklager eksempelvis ungdomsafdelingerne i AGF og FC København for ulovligt at henvende sig til og hente spillere i breddeklubbers børneafdelinger.

– Der er de facto lovløse tilstande. Det er blevet hverdag at høre om rekrutteringsforsøg på børn helt ned til 5-6 år, siger Jesper Jacobsen, teamleder i DBU Børnefodbold og tidligere sportslig leder i KB's ungdomsafdeling, til Politiken.

– Det er stukket af nu, og alle ved det. Alle i og omkring børnefodbolden ved, at reglerne overtrædes jævnligt, hvis ikke systematisk.

Over for avisen afviser både FCK og AGF at bryde reglerne. Breddeklubber som Hjortshøj-Egaa Idrætsforening (HEI) og BK Rødovre fortæller dog om oplevelser, hvor klubberne har henvendt sig til forældre på måder, som strider mod DBU's regler på området.

Det får dog sjældent konsekvenser, da bevisbyrden for den forurettede klub er for tung, lyder forklaringen.

Fodboldekspert på Viaplay Per Frimann er sportschef i 2. divisionsklubben HIK i Hellerup. Han har samme oplevelse af, at rekrutteringen af børn er gået for vidt.

Han mener som DBU, at talentjagten bliver sat ind alt for tidligt nu.

– Det burde ikke være nødvendigt at hente spillere, før de er 12-13 år, og slet ikke, når de er under 10 år, siger Frimann til Politiken.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Wolfsburg – Bayern

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen