DBU ser bekymrende tendens i rekruttering af børn

Flere af landets største klubber rekrutterer børn helt ned til 5-6 år, beretter DBU og flere breddeklubber.



Det er ikke nyt, at fodboldklubber har talentspejdere til at finde og talentafdelinger til at forme den næste stjernespiller, som kan indbringe et stort transferbeløb.

Men jagten på fremtidens mulige stjerner er kammet over, mener Dansk Boldspil-Union (DBU) og flere breddeklubber. Det fremgår af en artikel i Politiken.

De råber vagt i gevær over for udviklingen og anklager eksempelvis ungdomsafdelingerne i AGF og FC København for ulovligt at henvende sig til og hente spillere i breddeklubbers børneafdelinger.

– Der er de facto lovløse tilstande. Det er blevet hverdag at høre om rekrutteringsforsøg på børn helt ned til 5-6 år, siger Jesper Jacobsen, teamleder i DBU Børnefodbold og tidligere sportslig leder i KB's ungdomsafdeling, til Politiken.

– Det er stukket af nu, og alle ved det. Alle i og omkring børnefodbolden ved, at reglerne overtrædes jævnligt, hvis ikke systematisk.

Over for avisen afviser både FCK og AGF at bryde reglerne. Breddeklubber som Hjortshøj-Egaa Idrætsforening (HEI) og BK Rødovre fortæller dog om oplevelser, hvor klubberne har henvendt sig til forældre på måder, som strider mod DBU's regler på området.

Det får dog sjældent konsekvenser, da bevisbyrden for den forurettede klub er for tung, lyder forklaringen.

Fodboldekspert på Viaplay Per Frimann er sportschef i 2. divisionsklubben HIK i Hellerup. Han har samme oplevelse af, at rekrutteringen af børn er gået for vidt.

Han mener som DBU, at talentjagten bliver sat ind alt for tidligt nu.

– Det burde ikke være nødvendigt at hente spillere, før de er 12-13 år, og slet ikke, når de er under 10 år, siger Frimann til Politiken.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Portugal skuffede stort mod DR Congo



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Blæst bagover af 18-årig

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Mexico – Sydkorea

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Brøndby henter keeper – her er planen

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke