DBU ser bekymrende tendens i rekruttering af børn

Flere af landets største klubber rekrutterer børn helt ned til 5-6 år, beretter DBU og flere breddeklubber.



Det er ikke nyt, at fodboldklubber har talentspejdere til at finde og talentafdelinger til at forme den næste stjernespiller, som kan indbringe et stort transferbeløb.

Men jagten på fremtidens mulige stjerner er kammet over, mener Dansk Boldspil-Union (DBU) og flere breddeklubber. Det fremgår af en artikel i Politiken.

De råber vagt i gevær over for udviklingen og anklager eksempelvis ungdomsafdelingerne i AGF og FC København for ulovligt at henvende sig til og hente spillere i breddeklubbers børneafdelinger.

– Der er de facto lovløse tilstande. Det er blevet hverdag at høre om rekrutteringsforsøg på børn helt ned til 5-6 år, siger Jesper Jacobsen, teamleder i DBU Børnefodbold og tidligere sportslig leder i KB's ungdomsafdeling, til Politiken.

– Det er stukket af nu, og alle ved det. Alle i og omkring børnefodbolden ved, at reglerne overtrædes jævnligt, hvis ikke systematisk.

Over for avisen afviser både FCK og AGF at bryde reglerne. Breddeklubber som Hjortshøj-Egaa Idrætsforening (HEI) og BK Rødovre fortæller dog om oplevelser, hvor klubberne har henvendt sig til forældre på måder, som strider mod DBU's regler på området.

Det får dog sjældent konsekvenser, da bevisbyrden for den forurettede klub er for tung, lyder forklaringen.

Fodboldekspert på Viaplay Per Frimann er sportschef i 2. divisionsklubben HIK i Hellerup. Han har samme oplevelse af, at rekrutteringen af børn er gået for vidt.

Han mener som DBU, at talentjagten bliver sat ind alt for tidligt nu.

– Det burde ikke være nødvendigt at hente spillere, før de er 12-13 år, og slet ikke, når de er under 10 år, siger Frimann til Politiken.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Frankrig – Marokko

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’