– De er efterårets skuffelse i Superligaen

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at FC Nordsjælland har været det mest skuffende hold i Superligaen indtil videre i denne sæson, efter at Farum-klubben mandag tabte med 4-0 til Randers FC.



I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen. 

Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret. 

– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News. 

FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:

– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.  

Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring. 

– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit. 

Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere. 

– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen. 

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Deler godt Brøndby-nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Flere ændringer på vej i FC København  

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Det er helt galt, Brøndby!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League