– De er efterårets skuffelse i Superligaen

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at FC Nordsjælland har været det mest skuffende hold i Superligaen indtil videre i denne sæson, efter at Farum-klubben mandag tabte med 4-0 til Randers FC.



I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen. 

Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret. 

– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News. 

FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:

– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.  

Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring. 

– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit. 

Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere. 

– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen. 

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Han er på vej væk fra AGF

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Det kan ske mandag i FC København

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

– Det giver absolut ingen mening!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Silkeborg IF – Viborg FF

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Klart svar om Tonni Adamsen

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

‘De er tilbage’

AGF – OB

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

FC Nordsjælland – Sønderjyske

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ikke set i 30 år

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’