I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen.
Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret.
– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News.
FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:
– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.
Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring.
– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit.
Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere.
– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen.
Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
MEDIE