– De er efterårets skuffelse i Superligaen

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at FC Nordsjælland har været det mest skuffende hold i Superligaen indtil videre i denne sæson, efter at Farum-klubben mandag tabte med 4-0 til Randers FC.



I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen. 

Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret. 

– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News. 

FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:

– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.  

Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring. 

– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit. 

Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere. 

– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen. 

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.



‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

FCK starter op uden tre spillere

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Liverpool-spiller i chokskifte?

Vil have stjernetræner til Tottenham

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

De vil købe FC Midtjylland-profil

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

‘Usandsynlig genopstandelse’

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

På vej til storklub

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Celtics krise forværres

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer