– De er efterårets skuffelse i Superligaen

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at FC Nordsjælland har været det mest skuffende hold i Superligaen indtil videre i denne sæson, efter at Farum-klubben mandag tabte med 4-0 til Randers FC.



I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen. 

Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret. 

– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News. 

FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:

– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.  

Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring. 

– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit. 

Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere. 

– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen. 

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.






Afsløring: FCN henter endnu et toptalent




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Store ord om Roony Bardghji

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’