I sidste sæson kæmpede de med om guldet, men 13 runder inde i denne Superliga-sæson ligger FC Nordsjælland på en syvendeplads i Superliga-tabellen.
Mandag blev det til et knusende 4-0-nederlag til Randers FC i en kamp, hvor FC Nordsjælland blev udspillet fuldstændigt af kronjyderne, og dagen derpå peger Viaplay-ekspert Peter Sørensen på, at der var klasseforskel i opgøret.
– Jeg sad i første halvleg og havde en opfattelse af, at det var Randers, der spillede det spil, vi egentlig kender FC Nordsjælland for. Det var Randers, der kombinerede sig flot op ad banen og scorede flotte mål. De dominerede fra første fløjt mod FC Nordsjælland, der havde det meget, meget svært i Randers, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News.
FC Nordsjælland har i efteråret haft nogle skuffende kampe i Jylland, hvor man har tabt 4-1 til Silkeborg, 4-2 til AGF, 3-2 til Viborg og nu 4-0 til Randers. Særligt i kampene mod Silkeborg og Randers var der tale om et hold, der kollapsede, mener Peter Sørensen:
– De har det svært i Jylland. De har det klart bedst på deres egen bane, kunstgræsbanen. Det fortæller jo også en historie om, at det er en usædvanligt smal trup, ikke mindst defensivt, som FC Nordsjælland har.
Ikke Jens Olsens skyld
Peter Sørensen understreger, at FC Nordsjælland også har vist højt topniveau i hjemmekampene mod Brøndby og FC København. Nedturen mod Randers giver dog anledning til bekymring.
– Jeg synes, at det er en skuffende præstation. Jeg vil gå så langt som at sige, at jeg synes, at de er efterårets skuffelse, både i forhold til måden, de spiller på, især på udebane, men også deres tilgang til kampene og til at præstere i Superligaen, siger Peter Sørensen og fortsætter:
– Den struktur og den strategi, som de jo er kendt for at have, hvor de henter nye spillere ind fra egne rækker, fra Right to Dream, det koncept har ikke slået til i år. De har været skuffende. De har kun fået seks point på udebane i alt, ét point i snit.
Tilmed mister FC Nordsjælland snart to af holdets vigtigste spillere.
– De ser også ind i, i kraft af deres flerklubsejerskab, at deres klart bedste spiller Jeppe Tverskov, og også Marcus Ingvartsen, er på vej til San Diego. Det er altså også en markant svækkelse, de ser ind i, lyder det fra Peter Sørensen.
Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at det primært er den for smalle trup, der er årsagen til FC Nordsjællands problemer, og at sædet under cheftræner Jens Olsen næppe brænder.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Sigter 32 personer for matchfixing
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Kæmpe nyhed i udlandet
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED