De mangler desperat en venstre back

Transferplanen: Silkeborg IF er ved at løbe tør for tid, hvis de vil have forstærket truppen i jagten på mesterskabsspillet og en ny pokalfinale.



Vinterens tilgange:

Vinterens afgange:
Oliver Sonne (Burnley)
Anders Dahl (FC Fredericia)
Rasmus Thelander (kontrakt fri)

Kommende kontraktudløb
Anders Klynge (juni 2025)

Her skal der sælges
Spillertruppen er alt andet end stor i Silkeborg, så der kommer formentlig ikke til at ske alverden på udgangssiden i løbet af resten af transfervinduet. Ifølge Tipsbladets oplysninger har der været interesse for Fredrik Carlsen, men en skade har muligvis sat en stopper for, at der kommer til at ske alverden med den tidligere Hvidovre-stjerne nu og her.

Hvis der skulle ske andet i Søhøjlandet, kunne det være, at en lejeaftale kunne komme i spil for de to unge midtbanespillere Oskar Boesen og Julius Nielsen, der måske kan få lang tid spilletid i foråret, hvor den centrale midtbane er godt fyldt op.

Tonni Adamsen og Younes Bakiz præsterede fremragende for klubben i efteråret, men det er nok ikke ligefrem spillere, som sportschef Jesper Stüker er klar til at lade gå inden et vigtigt forår.

Her skal der købes
Nul indkøb – så kedeligt har transfervinduet været i Silkeborg.

Utallige gange er det blevet beskrevet, at Silkeborg IF meget gerne vil have endnu en back ind i truppen, og helst en venstrebenet, men det er endnu ikke lykkedes, selvom klubben længe har kendt til behovet.

Lige nu har man tre backs i truppen i form af Jens Martin Gammelby, Robin Østrøm og Andreas Poulsen, hvor sidstnævnte er den eneste, der er venstrefodet, og da Andreas Poulsen blev skiftet ud otte gange ud af de ti starter, han fik i Superliagen i løbet af efteråret, ville det gøre Kent Nielsens hold meget sårbare, såfremt de bare modtager en enkelt skade på positionen, hvis ikke de lykkedes med at hente endnu en til Søhøjlandet.

Ellers kigger klubben på at hente mere talent til. I mange år har man præsteret flotte salg, men hvem er den næste? De store profiler lige nu har ikke en sexet alder, der kan sætte transferrekorder, så de holder også øje med, om der kunne falde endnu en Alexander Simmelhack-case ned i deres turban.

Nøglepersoner:
Jesper Stüker, sportschef
Kent Madsen, administrerende direktør
Claus Christensen, økonomidirektør
Kent Nielsen, cheftræner







LIVE

TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

FC København vil hente tidligere stjerne

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

Viborg FF – AGF

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj



LIVE

Superliga-LIVE: Kan få lyndebut

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Køb ham, FCK!

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Dansker i rekordtransfer

Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!

Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’

‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

Farzam: De er dark horse til mesterskabet

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Her kan du se FC Midtjylland mod Bohemians



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes