‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’

Brøndby skal håbe på noget velvilje fra Clement Bischoff, lyder det fra Viaplay-ekspert.



For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.

Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.

Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.

I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.

– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.

For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.

– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.

– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.

– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.

Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Premier League-dansker skal have ny manager

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!