For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.
Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.
Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.
I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.
– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.
For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.
– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.
– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.
– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.
Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
En kæmpe sejr
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR