For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.
Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.
Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.
I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.
– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.
For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.
– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.
– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.
– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.
Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.
LIVE
LIVE: Ydmyget – keeper flået ud efter 16 minutter!
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
David Nielsen har sagt op
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE