For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.
Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.
Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.
I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.
– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.
For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.
– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.
– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.
– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.
Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER