For en uge siden kunne Tipsbladet afsløre, at Clement Bischoff var tæt på Premier League-klubben Brighton i en stor transfer til 60 millioner kroner.
Blot få dage efter kunne Tipsbladet så berette om en ny bombe, nemlig at Bischoffs store skifte er kollapset for nuværende.
Det er selvsagt ærgerligt for den 19-årige Clement Bischoff, men samtidig er det heller ikke ideelt for Brøndby, da stortalentet blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt og dermed potentielt kan lade sin kontrakt løbe ud og skifte på en fri transfer næste år.
I Viaplay-programmet ‘Superliga-Timen’ peger ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Brøndby skal krydse fingre for, at Clement Bischoff nu også tænker på vestegnsklubbens bedste.
– Brøndby skal håbe på, at der går lidt Lindstrøm i Clement Bischoff. Lindstrøm var meget fokuseret på, at Brøndby skulle have en transfersum, fordi de ligesom havde uddannet ham og så videre. Der skal de jo håbe på det samme fra Bischoff, at han kan se en glæde i at give noget videre til den klub, der ligesom har opfostret ham og givet ham muligheden for at blive det her talent. Men han står da med fantastiske kort på hånden, lige meget hvad, lyder det fra Kenneth Emil Petersen i programmet.
For ekspert Peter Sørensen er det ikke kun Clement Bischoff, der skal være ærgerlig. For kantspilleren har de bedste kort på hånden.
– Brøndby glippede jo også et skifte. Der findes jo et par sammenlignelige spillere, som vi kan prøve at spille ind med. Den skrækkelige historie fra Odense med Slotsager, som man først på falderebet får noget for overhovedet, efter det her komet-gennembrud, han havde, hvor han kom ind på alle hitlister over unge stjerner. Det dør ud, han kommer på andetholdet, kan ikke spille på førsteholdet i 1.division, siger Peter Sørensen og fortsætter.
– Tilsvarende er der Provstgaard, som var på vej til Lecce, men blev smidt ud af flyet igen, fordi de havde trukket sig. Så skulle han tilbage at spille i Vejle i en klub, som var falleret. For 14 dage siden så vi for ham ind i en tilværelse, hvor han efter sommeren måske skulle spille 1. division. Han formåede at mobilisere ny energi. Og klubben, og måske især et godt agentnetværk gjorde det muligt, at han kunne få en second chance, og han fik så en flot mulighed for at komme til Lazio for relativt mange penge. For betydeligt flere penge end jeg tror Vejle ville have stillet sig tilfredse med, hvis den her mulighed ikke var dukket op.
– Men han fik muligheden for at komme til Lazio, han havde også muligheden for at komme til Pisa, ligesom Bischoff, hvis han også rejser sig igen og mobiliserer energi til at spille på det niveau, som vi ved hvad han kan, så kommer der også nye muligheder til ham. Spørgsmålet er selvfølgelig, om der også kommer muligheder for Brøndby for at forstærke deres forhandlingsposition? Det tror jeg næppe.
Brøndby indleder fredag forårssæsonen med en hjemmekamp mod Viborg, men her kommer Clement Bischoff ikke i aktion, da kantspilleren afsoner karantæne.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
10. gang i træk
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT