De skal købe en erstatning prompte!

Tipsbladet er klar med dommen fra kampen mellem Randers FC og Sønderjyske.



Det startede godt for Randers FC, men sønderjyderne fik stille og roligt ædt sig ind i kampen, og med to flotte scoringer fra Mads Agger har de nu fået deres første sejr i Superliga-sæsonen.

Randers FC – Sønderjyske (1-2)

1-0 Simen Nordli (24.)

1-1 Mads Agger (28.)

1-2 Mads Agger (48.)

Kampens bedste

Randers FC

Tamer Bany var krumtappen i Randers-offensiven i dag og var næsten altid involveret, når ‘Hestene’ blev farlige. Det er derfor også lidt af et mysterie, at han blev pillet ud, da Randers skulle satse hele butikken til sidst. 

Sønderjyske

Her skal Mads Agger naturligvis fremhæves med sine to scoringer. Den 24-årige kantspiller er ikke noget teknisk vidunder, men spiller med stor virkelyst, gåpåmod, og ja, så har han en veludviklet målnæse. Han kan blive vigtig for Sønderjyske. 

Også anfører Rasmus Vinderslev gjorde sig fint bemærket – han havde dog også fået en anelse lettere arbejdsvilkår, nu hvor han ikke skulle holde snor i Mads Enggård, der er snublende tæt på et skifte til norske Molde.

Kampens værste

Nøj, hvor de savnede Mads Enggård, Randers. Sabil Hansen og John Björkengren blev fuldstændig most på midtbanen og var aldeles anonyme i det offensive spil. Det kan godt være, at salget af den unge stjerne skæpper godt i kassen, men det kan komme til at koste dyrt for kronjydernes sportslige ambitioner. Søren P skal købe en erstatning prompte!

Det skal selvfølgelig nævnes, at den oplagte afløser i form af Frederik Lauenborg sidder ude med skade. Men skal Randers blande sig i top-6, kan de få brug for at opruste i midten af banen.

Kampens detalje

Selvom Søren Pedersen nok ærgrer sig gevaldigt over dagens nederlag, er der nok en detalje, der luner en anelse. Randers-bossens søn, 18-årige Laurits Pedersen, fik nemlig Superliga-debut, da han blev skiftet ind midt i anden halvleg. Mon ikke han håber, at sønnike kan blive en ligeså stor gevinst som Filip Bundgaard og Mads Enggård, der ligeledes har taget turen op fra ungdomsrækkerne.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Kryptisk transfermelding

Tyskland – Paraguay

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FC København-farvel rykker nærmere

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller