Det var langt fra Jesper Hansens plan, da han i 2021 røg på bænken i FC Midtjylland, der havde hentet Jonas Lössl tilbage fra Everton.
Og 2021/22-versionen af AGF var sandelig heller ikke det, Hansen havde forestillet sig ved skiftet til Århus, hvor AGF spillede et mareridt af en forårssæson i 2022, hvor man ikke var langt fra at rykke ned i 1. Division.
Så meget desto skønnere har 2023 været for målmanden, der har vundet DM med FC Nordsjælland og FC Midtjylland, og bronze med Lyngby, og nu igen håber at få en medalje ud af en sæsonafslutning.
– Da jeg tog hertil, var det med det for øje. Det var at prøve at se, om man kunne vinde noget i den her periode. Jeg skulle ikke bare være her for at få de sidste år med i karrieren. Jeg har været vant til at opnå noget med de andre danske klubber, jeg har været i. Og det vil jeg rigtig med AGF. Det kunne være fedt at vinde noget med AGF, og så har jeg prøvet med alle mine danske klubber, siger Jesper Hansen til Tipsbladet.
– Jeg vil da rigtig gerne modbevise alle, der måske har tænkt sådan, at ‘ham der, han er ved at være færdig’. Og at det ikke kan lykkes for AGF og så videre. Så det vil vi jo rigtig gerne se, om vi kan modbevise. Og især også fra sidste sæson, for det var ikke særlig sjovt, siger Jesper Hansen.
En eksklusiv klub
En række målmænd spiller dybt ind i 30’erne og på den anden side af deres 40 års fødselsdag, og AGF-målmanden, der for nylig forlængede kontrakten med AGF frem til 30. juni 2024, ser også for sig, at han har flere sæsoner i sig endnu.
- Det føler jeg ikke selv, at jeg er. Jeg føler, at der er gode kampe i mig endnu. Kroppen har det godt. Og heldigvis kan vi målmænd jo blive ved nogle år. Det er jo ikke fordi, at det er atypisk at se nogen, der er 40, og jeg har jo et idol nede i Italien, der stadig spiller, siger Jesper Hansen.
- Ham bringer jeg altid på banen. Så hvis der er nogen, der siger noget, så smider jeg bare Buffon på bordet. Men nej, så jeg føler, at den erfaring og den ro, at det er prøvet det her før, det giver mig noget i de her år, siger Jesper Hansen.
AGF's næste afsnit i medaljejagten er søndag klokken 18 i Parken mod FC København.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
