De tog fejl: Derfor bliver Jesper Hansen ved

Jesper Hansen nyder medaljejagten i AGF og at bevise, at han langt fra er færdig på topplan.



Det var langt fra Jesper Hansens plan, da han i 2021 røg på bænken i FC Midtjylland, der havde hentet Jonas Lössl tilbage fra Everton.

Og 2021/22-versionen af AGF var sandelig heller ikke det, Hansen havde forestillet sig ved skiftet til Århus, hvor AGF spillede et mareridt af en forårssæson i 2022, hvor man ikke var langt fra at rykke ned i 1. Division.

Så meget desto skønnere har 2023 været for målmanden, der har vundet DM med FC Nordsjælland og FC Midtjylland, og bronze med Lyngby, og nu igen håber at få en medalje ud af en sæsonafslutning.

– Da jeg tog hertil, var det med det for øje. Det var at prøve at se, om man kunne vinde noget i den her periode. Jeg skulle ikke bare være her for at få de sidste år med i karrieren. Jeg har været vant til at opnå noget med de andre danske klubber, jeg har været i. Og det vil jeg rigtig med AGF. Det kunne være fedt at vinde noget med AGF, og så har jeg prøvet med alle mine danske klubber, siger Jesper Hansen til Tipsbladet.

– Jeg vil da rigtig gerne modbevise alle, der måske har tænkt sådan, at ‘ham der, han er ved at være færdig’. Og at det ikke kan lykkes for AGF og så videre. Så det vil vi jo rigtig gerne se, om vi kan modbevise. Og især også fra sidste sæson, for det var ikke særlig sjovt, siger Jesper Hansen.

En eksklusiv klub
En række målmænd spiller dybt ind i 30’erne og på den anden side af deres 40 års fødselsdag, og AGF-målmanden, der for nylig forlængede kontrakten med AGF frem til 30. juni 2024, ser også for sig, at han har flere sæsoner i sig endnu.

- Det føler jeg ikke selv, at jeg er. Jeg føler, at der er gode kampe i mig endnu. Kroppen har det godt. Og heldigvis kan vi målmænd jo blive ved nogle år. Det er jo ikke fordi, at det er atypisk at se nogen, der er 40, og jeg har jo et idol nede i Italien, der stadig spiller, siger Jesper Hansen.

- Ham bringer jeg altid på banen. Så hvis der er nogen, der siger noget, så smider jeg bare Buffon på bordet. Men nej, så jeg føler, at den erfaring og den ro, at det er prøvet det her før, det giver mig noget i de her år, siger Jesper Hansen.

AGF's næste afsnit i medaljejagten er søndag klokken 18 i Parken mod FC København.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mexico – Ecuador

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden