Transfervinduet lukker snart i Sverige og Norge, så der er udsigt til et par hektiske døgn i vores to nabolande, og det er næppe utænkeligt, at klubberne kigger mod Danmark i jagten på et par sene forstærkninger.
Tidligere i transfervinduet er spillere som Henrik Heggheim, Oskar Fallenius og Max Fenger alle blevet snuppet af klubber i enten Norge eller Sverige.
Transfervinduet i Sverige lukker tirsdag, mens det norske vindue smækker i på fredag, og Tipsbladet har i den forbindelse valgt at gå Superliga-trupperne efter i sømmene for at se efter potentielle transferemner.
Her er tre spillere, der kan ryge til Norge eller Sverige:
Carl Björk
Brøndby IF
Angriber

Den uheldige svensker skal have spilletid for at for alvor kunne genfinde formen efter et sandt skadeshelvede, og det er meget svært at forestille sig, at han får ret meget af det i det kommende mesterskabsspil. Derfor vil det give god mening, hvis Brøndby vil forsøge at leje Carl Björk ud til en svensk klub – i hvert fald frem til sommer. Siden sit skifte til de blå-gule for mere end et år siden har den 23-årige angriber kun spillet syv minutter i Superligaen. Det er jo på ingen måde holdbart, så mon ikke, at Brøndby gerne vil finde en svensk klub til Björk, hvis de kan?
Robin Østrøm
Silkeborg IF
Forsvarsspiller

Nordmanden har ikke formået at overbevise Kent Nielsen om, at han skal være fast mand i Silkeborg, og Østrøm sled ligeledes med minutterne i OB. Robin Østrøm er fyldt 20, så det er afgørende for hans udvikling, at han snart får noget kontinuerlig spilletid, og det virker som en god løsning for både Silkeborg og Østrøm at finde en ny klub til forsvarsspilleren.
Agon Mucolli
OB
Midtbanespiller

Agon Mucolli gjorde det glimrende for Kristiansund, før han skiftede til OB, og det må man kunne huske i Norge. Midtbanemanden har brokket sig en smule over, at han ikke føler, han får chancen i OB, og spørgsmålet er, om Mucolli er så træt af tilværelsen og den manglende spilletid i Ådalen, at han har sat sin agent på arbejde i Norge og Sverige. 24-årige Mucolli er ikke startet inde en eneste gang i Superligaen i denne sæson.
Fotos: Getty Images
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
