Transfervinduet lukker snart i Sverige og Norge, så der er udsigt til et par hektiske døgn i vores to nabolande, og det er næppe utænkeligt, at klubberne kigger mod Danmark i jagten på et par sene forstærkninger.
Tidligere i transfervinduet er spillere som Henrik Heggheim, Oskar Fallenius og Max Fenger alle blevet snuppet af klubber i enten Norge eller Sverige.
Transfervinduet i Sverige lukker tirsdag, mens det norske vindue smækker i på fredag, og Tipsbladet har i den forbindelse valgt at gå Superliga-trupperne efter i sømmene for at se efter potentielle transferemner.
Her er tre spillere, der kan ryge til Norge eller Sverige:
Carl Björk
Brøndby IF
Angriber

Den uheldige svensker skal have spilletid for at for alvor kunne genfinde formen efter et sandt skadeshelvede, og det er meget svært at forestille sig, at han får ret meget af det i det kommende mesterskabsspil. Derfor vil det give god mening, hvis Brøndby vil forsøge at leje Carl Björk ud til en svensk klub – i hvert fald frem til sommer. Siden sit skifte til de blå-gule for mere end et år siden har den 23-årige angriber kun spillet syv minutter i Superligaen. Det er jo på ingen måde holdbart, så mon ikke, at Brøndby gerne vil finde en svensk klub til Björk, hvis de kan?
Robin Østrøm
Silkeborg IF
Forsvarsspiller

Nordmanden har ikke formået at overbevise Kent Nielsen om, at han skal være fast mand i Silkeborg, og Østrøm sled ligeledes med minutterne i OB. Robin Østrøm er fyldt 20, så det er afgørende for hans udvikling, at han snart får noget kontinuerlig spilletid, og det virker som en god løsning for både Silkeborg og Østrøm at finde en ny klub til forsvarsspilleren.
Agon Mucolli
OB
Midtbanespiller

Agon Mucolli gjorde det glimrende for Kristiansund, før han skiftede til OB, og det må man kunne huske i Norge. Midtbanemanden har brokket sig en smule over, at han ikke føler, han får chancen i OB, og spørgsmålet er, om Mucolli er så træt af tilværelsen og den manglende spilletid i Ådalen, at han har sat sin agent på arbejde i Norge og Sverige. 24-årige Mucolli er ikke startet inde en eneste gang i Superligaen i denne sæson.
Fotos: Getty Images
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Straffescoring efter VAR-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
