Deadline: Tre SL-spillere der kan forlade Danmark

Transferdeadline nærmer sig i både Sverige og Norge, og Tipsbladet har set nærmere på tre Superliga-spillere, der måske kan lade sig friste af et skifte til et af nabolandene.



Transfervinduet lukker snart i Sverige og Norge, så der er udsigt til et par hektiske døgn i vores to nabolande, og det er næppe utænkeligt, at klubberne kigger mod Danmark i jagten på et par sene forstærkninger.

Tidligere i transfervinduet er spillere som Henrik Heggheim, Oskar Fallenius og Max Fenger alle blevet snuppet af klubber i enten Norge eller Sverige.

Transfervinduet i Sverige lukker tirsdag, mens det norske vindue smækker i på fredag, og Tipsbladet har i den forbindelse valgt at gå Superliga-trupperne efter i sømmene for at se efter potentielle transferemner.

Her er tre spillere, der kan ryge til Norge eller Sverige:

Carl Björk
Brøndby IF
Angriber

GettyImages-1246454474

Den uheldige svensker skal have spilletid for at for alvor kunne genfinde formen efter et sandt skadeshelvede, og det er meget svært at forestille sig, at han får ret meget af det i det kommende mesterskabsspil. Derfor vil det give god mening, hvis Brøndby vil forsøge at leje Carl Björk ud til en svensk klub – i hvert fald frem til sommer. Siden sit skifte til de blå-gule for mere end et år siden har den 23-årige angriber kun spillet syv minutter i Superligaen. Det er jo på ingen måde holdbart, så mon ikke, at Brøndby gerne vil finde en svensk klub til Björk, hvis de kan? 

Robin Østrøm
Silkeborg IF
Forsvarsspiller

GettyImages-1246454474

Nordmanden har ikke formået at overbevise Kent Nielsen om, at han skal være fast mand i Silkeborg, og Østrøm sled ligeledes med minutterne i OB. Robin Østrøm er fyldt 20, så det er afgørende for hans udvikling, at han snart får noget kontinuerlig spilletid, og det virker som en god løsning for både Silkeborg og Østrøm at finde en ny klub til forsvarsspilleren. 

Agon Mucolli
OB
Midtbanespiller 

GettyImages-1246454474

Agon Mucolli gjorde det glimrende for Kristiansund, før han skiftede til OB, og det må man kunne huske i Norge. Midtbanemanden har brokket sig en smule over, at han ikke føler, han får chancen i OB, og spørgsmålet er, om Mucolli er så træt af tilværelsen og den manglende spilletid i Ådalen, at han har sat sin agent på arbejde i Norge og Sverige. 24-årige Mucolli er ikke startet inde en eneste gang i Superligaen i denne sæson. 

Fotos: Getty Images





Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Går langt ned i løn

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mareridt for FC Augsburg

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mohamed Daramy vender tilbage

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Afviser utroligt tilbud

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer