Deja vu: Superliga-klubberne skal bruge millioner udefra for at overleve

I fjor fik Superliga-klubberne tilført 66 millioner kroner. Siden 1995 har de fået tilført over fire milliarder, de fleste af de penge som regulære redningsaktioner.



Det er svært, hvis ikke umuligt, at drive en god fodboldforretning i Danmark. Ikke bare skabe overskud i ét eller to år, men blive ved med at gøre det og overleve uden hjælp udefra. Det har været tilfældet i årtier, og det slog 2017 en streg under.

I fjor fik Superliga-klubberne tilført 66 millioner kroner udefra, konkluderer en ny rapport fra Idrættens Analyseinstitut. Samlet set kom klubberne ud af året med et underskud på 24 millioner kroner. Syv af de 14 klubber gik i minus.

Tallene følger sådan set bare den tendens, der har stået på i årtier: Siden 1995 har klubber med mindst én sæson i Superligaen fået tilført 4,2 milliarder kroner.

Mens det "kun" var Lyngby BK, Brøndby IF og AGF, der i 2016/17 måtte have tilført penge, har alle danske topklubber på et tidspunkt været nødt til at gå rundt med hatten i hånden for at overleve. For selv om nogle af de 4,2 er gået til investeringer i eksempelvis stadion eller træningsanlæg, er langt de fleste gået til at holde klubberne i live, lyder det fra Idrættens Analyseinstitut.

– Hvis det ikke var sådan, så ville alle klubber, der har været i Superligaen, på et tidspunkt have gået konkurs. Jeg kan ikke komme på én klub i Superligaen, som ikke har gået på kanten af bankerot. Skulle der være en enkelt eller to, er det i den grad undtagelsen, der bekræfter reglen, sagde Rasmus Storm, der er analyse- og forskningsleder ved Idan, til tipsbladet.dk i forbindelse med .

Vi hører så tit fodboldledere tale om at sætte tæring efter næring og kun bruge de penge, de har. Hvorfor kan de ikke leve op til det i det lange løb? Fordi fodbold ikke handler om at tjene penge som i så mange andre virksomheder. Det handler om at vinde trofæer, kvalificere sig til Europa, undgå nedrykning.

Måden, kan øger chancen for den slags, er ved at hente bedre – og som regel dyrere – spillere, så klubberne er fanget i et evigt våbenkapløb. Derfor taber de penge, og det bliver de sandsynligvis ved med.

Som Idrættens Analyseinstitut tørt runder årets opgørelse af:

– Set i dette perspektiv er der ikke meget, der tyder på, at vi har set de sidste aktie- og kapitaltilførsler i dansk Superliga-fodbold. Tværtimod.





Færdig i FCK



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen



FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden



Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland