Det er svært, hvis ikke umuligt, at drive en god fodboldforretning i Danmark. Ikke bare skabe overskud i ét eller to år, men blive ved med at gøre det og overleve uden hjælp udefra. Det har været tilfældet i årtier, og det slog 2017 en streg under.
I fjor fik Superliga-klubberne tilført 66 millioner kroner udefra, konkluderer en ny rapport fra Idrættens Analyseinstitut. Samlet set kom klubberne ud af året med et underskud på 24 millioner kroner. Syv af de 14 klubber gik i minus.
Tallene følger sådan set bare den tendens, der har stået på i årtier: Siden 1995 har klubber med mindst én sæson i Superligaen fået tilført 4,2 milliarder kroner.
Mens det “kun” var Lyngby BK, Brøndby IF og AGF, der i 2016/17 måtte have tilført penge, har alle danske topklubber på et tidspunkt været nødt til at gå rundt med hatten i hånden for at overleve. For selv om nogle af de 4,2 er gået til investeringer i eksempelvis stadion eller træningsanlæg, er langt de fleste gået til at holde klubberne i live, lyder det fra Idrættens Analyseinstitut.
– Hvis det ikke var sådan, så ville alle klubber, der har været i Superligaen, på et tidspunkt have gået konkurs. Jeg kan ikke komme på én klub i Superligaen, som ikke har gået på kanten af bankerot. Skulle der være en enkelt eller to, er det i den grad undtagelsen, der bekræfter reglen, sagde Rasmus Storm, der er analyse- og forskningsleder ved Idan, til tipsbladet.dk i forbindelse med .
Vi hører så tit fodboldledere tale om at sætte tæring efter næring og kun bruge de penge, de har. Hvorfor kan de ikke leve op til det i det lange løb? Fordi fodbold ikke handler om at tjene penge som i så mange andre virksomheder. Det handler om at vinde trofæer, kvalificere sig til Europa, undgå nedrykning.
Måden, kan øger chancen for den slags, er ved at hente bedre – og som regel dyrere – spillere, så klubberne er fanget i et evigt våbenkapløb. Derfor taber de penge, og det bliver de sandsynligvis ved med.
Som Idrættens Analyseinstitut tørt runder årets opgørelse af:
– Set i dette perspektiv er der ikke meget, der tyder på, at vi har set de sidste aktie- og kapitaltilførsler i dansk Superliga-fodbold. Tværtimod.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

FC Midtjylland – Viborg FF

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

OB – FC Fredericia

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Vild udtalelse blusser op i Italien

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– En stor beslutning

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Chikaneret i 90 minutter

– Det bliver skamredet

Holdt på stor hemmelighed

Hylder dansk debutant

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Ikke sket i 8 år

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’
