OB – FC Fredericia

OB byder fredag aften på folkefest i Bolbro, når de på Nature Energy Park tager mod Fredericia. Det er samtidig en duel mellem sæsonens to Superliga-oprykkere.



Superliga

Dommer: F. Svendsen

Fredag 19. september kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

OB vinder

Odds 1,83

Spil hos Betano

Odds fra december 19, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
OB:

Alexander Zornigers OB er nu uden sejr i de seneste fire Superligarunder, hvor det er blevet til tre nederlag og blot det ene point, de hentede i Parken mod FCK.

Den frydefulde opstart er overstået, og det er blevet hverdag for striwerne, der efterhånden har en del af bokse med. 

Keeper Martin Hansen har offentligt udtrykt sin irritation over at være 3. valg mellem stængerne, så han vil gerne finde et andet sted at spille, mens Jay-Roy Grot absolut ikke så tilfreds ud, da han blev skiftet ud efter en time i nederlaget i Silkeborg. 

Max Ejdum var ude med en skade i opgøret på JYSK Park, hvor tyske Fiete Arp endnu engang var bedste mand for OB, uden at det altså kastede point af sig. 

Det fynske flagskib har stadig noget at lære i forhold til træner Zornigers måde at spille fodbold på, og det skal gerne gå tjept, for ellers risikerer OB igen at blive en del af bundkampen i Superligaen. 

Jakob Bonde og Max Ejdum sad ude i seneste kamp, men hvor Bonde er et længerevarende tilfælde, er Ejdums skade af mere ukendt slags og dermed varighed indtil videre. 

Yaya Bojang sidder ude med karantæne efter sin udvisning i seneste runde i Silkeborg. Samtidig skriver Fyens Stiftstidende, at Alexander Zorniger har tænkt sig at skifte målmand til opgøret.

FC Fredericia:

I mandags delte FC Fredericia 1-1 med Vejle Boldklub i et vaskeægte lokalopgør i Trekantsområdet. 

Nu er fæstningsbyen så klar til endnu et opgør mod en klub fra nærområdet, for der er trods alt kun godt 50 kilometer og en lillebæltsbro mellem Fredericia og Odense.

I tabellen virker afstanden større efter Fredericias flotte indtog i Superligaen, hvor oprykkerne har samlet 11 point i de første otte runder og er placeret som en nydelig nummer seks. 

Med 15 indkasserede mål kunne Fredericia godt trænge til lidt defensiv polstring, og måske er det derfor, træner Michael Hansen flittigt skifter på målmandsposten. 

Ovie Ejeheri er sendt retur til FCM med en længerevarende skade, og i stedet har klubben hentet Etienne Green i Burnley. 

Men i mandags var det igen færøske Lamhauge, der vogtede buret. Der er kamp om positionen, som træner Hansen forklarede. 

FC Fredericia hentede 1-1, da de gæstede Odense i oprykningsspillet i foråret, så de kan tillade sig at være optimistiske forud for fredagens duel.

Moses Opondo og Emilio Simonsen var ude med skader i mandags for Fredericia. De er næppe klar til fredagskampen.

Andreas Pyndt var helt udeladt af truppen, og klubben har ikke fortalt hverken Buh eller bøh om hvorfor. Så det er svært at sige, om han er med igen fredag.

Karantæner:

OB: Yaya Bojang
FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:

OB: (3-4-1-2): Myhra – Bürgy, Askou, Gomez – Owusu, Falk, Ouedraogo, Sørensen – Arp – Ganaus, Grot

FC Fredericia: (4-3-3): Lamhauge – Crone, Kudsk, Rieper, Dahl – Pyndt, Winther – Buch, Marcussen, Mucolli – Dall

Dom:

OB er virkelig gode til at score kampens første mål. 

Men de er ikke så gode til at få point ud af de hurtige mål. 

I sidste sæson vandt OB 3-0 i grundspillet og delte 1-1 i oprykningsspillet, da de havde besøg af FC Fredericia. 

I denne sæson har Fredericia kun tabt én af deres foreløbig tre udekampe, og de har scoret i dem alle tre. Nederlaget kom dog i den seneste kamp på fremmed græs og var på hele 5-1 mod AGF.

Det ligner en lige affære, men de fynske værter er meget svingende, og det har svunget en kedelig vej for dem i de seneste kampe, så måske er det tid, at pendulet svinger modsat for en stund?

Dommen lyder på hjemmesejr på 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 19, 2025 16:58 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Her er Superligaens 5 bedste højrebacker 


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Lidt af en bombe

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Brøndby takker nej til to spillere

– Når jeg var alene, græd jeg

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris