MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.
Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen.
– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat.
Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål.
Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år.

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent.
– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.
– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg.
– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2.
– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2.
FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Afslører Brøndbys transferplaner
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE