MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.
Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen.
– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat.
Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål.
Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år.

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent.
– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.
– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg.
– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2.
– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2.
FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.
AaB på rov i FC København
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER