Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Thomas Delaney havde svært ved at acceptere, at FC København mistede grebet, efter holdet kom bagud med 2-3 i Herning.



MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.

Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen. 

– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat. 

Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål. 

Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år. 

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent. 

– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.  

– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg. 

– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2. 

– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2. 

FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Det drømmer alle om’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Heldige danske damer slår Sverige

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske