Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Thomas Delaney havde svært ved at acceptere, at FC København mistede grebet, efter holdet kom bagud med 2-3 i Herning.



MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.

Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen. 

– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat. 

Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål. 

Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år. 

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent. 

– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.  

– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg. 

– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2. 

– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2. 

FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil