MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.
Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen.
– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat.
Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål.
Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år.

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent.
– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.
– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg.
– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2.
– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2.
FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion