MCH ARENA (Tipsbladet) Nathan Trott fik i fraværet af Diant Ramaj igen chancen i FC Københavns mål, da løverne var på besøg på MCH Arena, og han kunne konstatere, at det blev til et nederlag med fire indkasserede mål.
Efter kampen forsvarede Thomas Delaney englænderen.
– Det er ikke Nathans skyld, at vi taber. Han har prøvet det før, og jeg synes, at han er en topmålmand, så jeg beklager på holdets vegne, at han skal bære den byrde med fire mål lukket ind. Det fortjener han ikke, siger Thomas Delaney om sin meget udskældte holdkammerat.
Thomas Delaney begyndte selv opgøret på bænken og kom ind efter pausen, da FC København var bagud med to mål.
Han slår fast, at han gerne havde spillet fra start, men han affinder sig også med, at der skal være pauser for ham i en alder af 33 år.

– Det var jeg måske endnu mere sur over, da jeg var 23. Jeg er blevet ældre. Jeg vil altid gerne spille, men der er også en krop, som lige skal følge med, forklarer han og siger om nederlaget til den direkte guldkonkurrent.
– Det er en lussing. Men der er masser af kampe, det må jeg holde fast i, bemærker han og siger videre om kampen, der endte 4-2 til FC Midtjylland.
– Anden halvleg er omvendt fortegn af første halvleg, men vi er aldrig i nærheden af at komme tilbage, efter de kommer foran 3-2. Der mister vi det greb, som jeg var rigtig, rigtig tilfreds med i anden halvleg.
– Det andet hold var klart bedre. Det kan jeg acceptere, engang imellem sker. Jeg er skuffet over, at vi i anden halvleg ikke får greb om det igen, efter vi kommer bagud 3-2.
– Det er frækt at sige, at de to mål i første halvleg bliver givet væk, men det er for svagt. Målet til 3-2 – de kan jo score på en dødbold. Det må vi jo desværre erkende, at vi har oplevet før. Jeg kan leve med, at vi ikke vinder, da vi kommer bagud 3-2, men jeg er skuffet over, at der ikke er den samme ild i øjnene, som der var, da der stod 2-2.
FC København har med seks runder tilbage af Superligaen nu to point op til FC Midtjylland på Superligaens førsteplads.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER