Udenlandske klubber er glade for at købe unge spillere, ikke mindst i Danmark.
Faktisk er de store klubber i udlandet så glade for helt unge Superliga-spillere, at seks af de syv største salg af teenagere er sket siden begyndelsen af sommer-transfervinduet i 2021.

Roony Bardghji kan blive den næste dyre spiller, efter en række klubber fra Premier League og med fast adresse i Champions League er blevet sat i forbindelse med FC Københavns stjernefrø, der onsdag i denne uge fyldte 18 år.
Læs også Tipsbladets artikel om, hvor dyr Roony Bardghji kan ende med at blive
Men hvad kendetegner de helt unge spillere, der er kommet afsted fra Superligaen for store millionbeløb?
Det har vi set nærmere på her.
De dyre drenge
Det er nogle dyre spillere, der er blevet sendt afsted fra Superligaen til udlandet i de seneste år, og appetitten på de helt unge spillere er stor.
Ernest Nuamah satte i sommer en rekord, Roony Bardghji måske/måske ikke kan komme i nærheden af.
Den unge svensker har til sammenligning med spillerne på denne liste spillet 47 ligakampe og scoret 12 mål for FC København.
Man kan naturligvis se det på fødselsattesten, men man kan også se trenden med at hente spillere tidligt på de relativt få Superliga-kampe, de dyre teenagere har spillet.
De dyre teenagere har ikke nået mere end det, der svarer til maksimalt halvanden sæsons spilletid, før de ryger afsted.
Kendetegn
Ousmane Diomande var undtagelsen, da han blev sendt direkte fra FC Midtjyllands U/19-hold til Mafra i Portugals næstbedste række, som FCM uformelt allerede indledte et samarbejde med i sommeren 2022, selvom købet først blev en realitet et år senere.
Her gjorde Diomande det så godt, at han blev solgt for et fyrsteligt beløb til Sporting, uden han nogensinde havde spillet en gældende førsteholdskamp for FC Midtjylland.

FC Nordsjællands Ernest Nuamah (til højre) blev i sommer både Superligaens dyreste teenager og dyreste spiller nogensinde.
Det er også interessant at bemærke, at fem af de syv dyreste teenagere er udenlandske spillere, der kom til deres Superliga-klub fra udlandet få år forinden.
Handel med og udvikling af udenlandske teenagere er blevet en stor forretning for de største Superliga-klubber, og i ly af Superligaen og al interessen der, løber der adskillige lovende teenagere rundt på U/17- og U/19-hold, der om et år eller to kan blive solgt dyrt, selvom vi i dag knapt nok kender dem.
Ud over teenagerne på denne liste er der et væld af spillere på 20-22 år, der er blevet solgt dyrt fra Superligaen, men som enten begyndte lidt senere i Superligaen end spillerne på ovenstående liste, eller havde brug for flere kampe for at bevise deres værd og udvikle sig til profiler.
Læs Tipsbladets artikel om eksperternes prissætning af Roony Bardghji her.
LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
OB – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
OB siger farvel til seks spillere
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie