Dem skal Bardghji slå: Superligaens dyreste drenge

Der er rift om teenagere fra Superligaen, og Roony Bardghji kunne blive en af de næste, der ryger afsted. Tipsbladet har set nærmere på Superligaens største salg af teenagere.



Udenlandske klubber er glade for at købe unge spillere, ikke mindst i Danmark.

Faktisk er de store klubber i udlandet så glade for helt unge Superliga-spillere, at seks af de syv største salg af teenagere er sket siden begyndelsen af sommer-transfervinduet i 2021.

218370

Roony Bardghji kan blive den næste dyre spiller, efter en række klubber fra Premier League og med fast adresse i Champions League er blevet sat i forbindelse med FC Københavns stjernefrø, der onsdag i denne uge fyldte 18 år.

Læs også Tipsbladets artikel om, hvor dyr Roony Bardghji kan ende med at blive

Men hvad kendetegner de helt unge spillere, der er kommet afsted fra Superligaen for store millionbeløb?

Det har vi set nærmere på her.

De dyre drenge
Det er nogle dyre spillere, der er blevet sendt afsted fra Superligaen til udlandet i de seneste år, og appetitten på de helt unge spillere er stor.

Ernest Nuamah satte i sommer en rekord, Roony Bardghji måske/måske ikke kan komme i nærheden af.

Den unge svensker har til sammenligning med spillerne på denne liste spillet 47 ligakampe og scoret 12 mål for FC København.

Man kan naturligvis se det på fødselsattesten, men man kan også se trenden med at hente spillere tidligt på de relativt få Superliga-kampe, de dyre teenagere har spillet.

De dyre teenagere har ikke nået mere end det, der svarer til maksimalt halvanden sæsons spilletid, før de ryger afsted.

Kendetegn
Ousmane Diomande var undtagelsen, da han blev sendt direkte fra FC Midtjyllands U/19-hold til Mafra i Portugals næstbedste række, som FCM uformelt allerede indledte et samarbejde med i sommeren 2022, selvom købet først blev en realitet et år senere.

Her gjorde Diomande det så godt, at han blev solgt for et fyrsteligt beløb til Sporting, uden han nogensinde havde spillet en gældende førsteholdskamp for FC Midtjylland.

218370

FC Nordsjællands Ernest Nuamah (til højre) blev i sommer både Superligaens dyreste teenager og dyreste spiller nogensinde.

Det er også interessant at bemærke, at fem af de syv dyreste teenagere er udenlandske spillere, der kom til deres Superliga-klub fra udlandet få år forinden.

Handel med og udvikling af udenlandske teenagere er blevet en stor forretning for de største Superliga-klubber, og i ly af Superligaen og al interessen der, løber der adskillige lovende teenagere rundt på U/17- og U/19-hold, der om et år eller to kan blive solgt dyrt, selvom vi i dag knapt nok kender dem.

Ud over teenagerne på denne liste er der et væld af spillere på 20-22 år, der er blevet solgt dyrt fra Superligaen, men som enten begyndte lidt senere i Superligaen end spillerne på ovenstående liste, eller havde brug for flere kampe for at bevise deres værd og udvikle sig til profiler.

Læs Tipsbladets artikel om eksperternes prissætning af Roony Bardghji her.







LIVE

TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’