Dem skal Bardghji slå: Superligaens dyreste drenge

Der er rift om teenagere fra Superligaen, og Roony Bardghji kunne blive en af de næste, der ryger afsted. Tipsbladet har set nærmere på Superligaens største salg af teenagere.



Udenlandske klubber er glade for at købe unge spillere, ikke mindst i Danmark.

Faktisk er de store klubber i udlandet så glade for helt unge Superliga-spillere, at seks af de syv største salg af teenagere er sket siden begyndelsen af sommer-transfervinduet i 2021.

218370

Roony Bardghji kan blive den næste dyre spiller, efter en række klubber fra Premier League og med fast adresse i Champions League er blevet sat i forbindelse med FC Københavns stjernefrø, der onsdag i denne uge fyldte 18 år.

Læs også Tipsbladets artikel om, hvor dyr Roony Bardghji kan ende med at blive

Men hvad kendetegner de helt unge spillere, der er kommet afsted fra Superligaen for store millionbeløb?

Det har vi set nærmere på her.

De dyre drenge
Det er nogle dyre spillere, der er blevet sendt afsted fra Superligaen til udlandet i de seneste år, og appetitten på de helt unge spillere er stor.

Ernest Nuamah satte i sommer en rekord, Roony Bardghji måske/måske ikke kan komme i nærheden af.

Den unge svensker har til sammenligning med spillerne på denne liste spillet 47 ligakampe og scoret 12 mål for FC København.

Man kan naturligvis se det på fødselsattesten, men man kan også se trenden med at hente spillere tidligt på de relativt få Superliga-kampe, de dyre teenagere har spillet.

De dyre teenagere har ikke nået mere end det, der svarer til maksimalt halvanden sæsons spilletid, før de ryger afsted.

Kendetegn
Ousmane Diomande var undtagelsen, da han blev sendt direkte fra FC Midtjyllands U/19-hold til Mafra i Portugals næstbedste række, som FCM uformelt allerede indledte et samarbejde med i sommeren 2022, selvom købet først blev en realitet et år senere.

Her gjorde Diomande det så godt, at han blev solgt for et fyrsteligt beløb til Sporting, uden han nogensinde havde spillet en gældende førsteholdskamp for FC Midtjylland.

218370

FC Nordsjællands Ernest Nuamah (til højre) blev i sommer både Superligaens dyreste teenager og dyreste spiller nogensinde.

Det er også interessant at bemærke, at fem af de syv dyreste teenagere er udenlandske spillere, der kom til deres Superliga-klub fra udlandet få år forinden.

Handel med og udvikling af udenlandske teenagere er blevet en stor forretning for de største Superliga-klubber, og i ly af Superligaen og al interessen der, løber der adskillige lovende teenagere rundt på U/17- og U/19-hold, der om et år eller to kan blive solgt dyrt, selvom vi i dag knapt nok kender dem.

Ud over teenagerne på denne liste er der et væld af spillere på 20-22 år, der er blevet solgt dyrt fra Superligaen, men som enten begyndte lidt senere i Superligaen end spillerne på ovenstående liste, eller havde brug for flere kampe for at bevise deres værd og udvikle sig til profiler.

Læs Tipsbladets artikel om eksperternes prissætning af Roony Bardghji her.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Neestrup og co. henter stjerne

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Jordan – Argentina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – England

Åbner op for sommertransfer