Den nye FC Nordsjælland-keeper: Min styrke er min krop

FC Nordsjælland har lejet Martin Vantruba i ét år, og han er både glad og stolt over, at være blevet en fast del af Farum-klubben efter en uges prøvetræning.



FC Nordsjælland har tirsdag præsenteret Martin Vantruba som ny mand i deres Superliga-klub, da han er blevet lejet for hele den kommende sæson fra Slavia Prag. Det er kommet på plads efter en uges prøvetræning, og Vantruba er godt tilfreds med, hvordan det hele er gået.

Det fortæller han i et interview på FCN’s officielle hjemmeside.

Læs også:Officielt: FC Nordsjælland lejer slovakisk målmand i Slavia Prag

– Jeg blev inviteret til en uges prøvetræning for en måneds tid siden, så jeg er meget tilfreds med, at jeg formåede at overbevise klubben, da jeg var på besøg. Nu er jeg bare glad og stolt over endelig at være en del af denne fantastiske klub som, jeg ved, er meget dygtige til at udvikle unge spillere, siger Martin Vantruba.

Når det kommer til den nye FC Nordsjælland-målmands fordele, så er det svært at komme udenom de 196 centimeter, som han rager op i luften. Det ser han da også selv som noget godt for ham selv, ligesom spillet ved fødderne også betyder noget.

Læs også:FC Nordsjælland træner igen: 19-årig finne vandt klubbens bip-test

– Min største styrke er min krop, og at jeg er god til at kontrollere den. Jeg er jo forholdsvist lang, så jeg har en god rækkevide, hvilket er en stor fordel. Jeg ved, at holdet og trænerne forlanger meget af målmændenes spil med fødderne, og det er også en vigtig faktor for mig, siger han og fortsætter:

– Det er et aspekt af mit spil, som er udmærket, men hvor der stadig er plads til forbedring. Blandt andet derfor er klubbens filosofi og spillestil nyttig for min udvikling, lyder det fra Martin Vantruba.

Den slovakiske målmand kommer i denne sæson til at spille med nummer 30, og så har FC Nordsjælland allerede nu sikret sig en købsoption i lejeaftalen.

Læs også:Leder: I en kriseramt Superliga kommer salg før køb




Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet