Leder: I en kriseramt Superliga kommer salg før køb

Stilstanden på transfermarkedet i Europa rammer Superligaen hårdt, forklarer Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag den 21. august. Køb Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet. Du kan også tegne abonnement – læs mere her.

Kamil Wilczek til seks millioner kroner.

Nyoprykkede ynglingespillere og comeback til Júnior Brumado og Bozhidar Kraev efter udleje til henholdsvis Silkeborg IF og Gil Vicente.

Goddag og velkommen tilbage i Brøndby IF til Rezan Corlu efter et par år på lejeaftaler i Lyngby.

Det er ikke fordi, nogle af de handler til FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF i sig selv fejler noget.

Men det siger meget om fodboldverdenen i august 2020, at Superligaens tre største klubber foreløbig kun har hentet udlejede spillere og U/19-talenter op på førsteholdet, ved siden af FC Københavns spektakulære men i det store billede ikke særligt dyre aftale med den tidligere Brøndby-anfører Wilczek, der kom fra et mislykket ophold i Göztepe i den tunge halvdel af Tyrkiets Süper Lig.

Læs også:Brøndby tester mod Premier League-mandskab i London

Både AGF og AaB har gjort lidt mere, efter man begge steder har solgt folk for markante beløb, men overordnet viser trafikken på transfermarkedet, eller rettere manglen på samme, hvor svært det er at manøvrere for fodboldklubberne i en ny virkeligheden.

Det begynder helt oppe ved superklubberne. Chelsea, Juventus og FC Barcelona har da gjort lidt, men det operative ord er, ud over i Chelsea, ”lidt”.

Mange af handlerne denne sommer var enten aftalt eller næsten i hus, da coronavirussen for alvor ramte Europa i første halvdel af marts, og for mig er det virkelig påfaldende, så få nye handler, der sker i disse uger.

Det kan nå at ændre sig, især nu hvor Champions League og Europa League er ved at være færdigspillet, og man skal huske på, at klubberne har indtil 5. oktober, nogle endda endnu længere bagefter på et hjemligt marked som i eksempelvis England.

Men stilstanden ude i Europa rammer Superliga-klubberne meget direkte.

FC Nordsjælland, AaB og AGF har solgt spillere til flotte, tocifrede millionbeløb, og Horsens gjorde det også på flot vis med Jeppe Kjær, men bemærk, at spillere som Kudus og Bundu jo ikke er dukket op på udlandets radar i de seneste måneder, og at Oliver Abildgaard og Mikkel Damsgaard i Aalborg og Farum jo allerede var handlet på plads før marts.

Læs også:Efter bare et halvt år i Hannover: Dominik Kaiser kan blive ny kaptajn

Pengene siver ikke ned i systemet, fordi klubber i hele Europa er angste for, at den står på tomme stadions i hele 2020/21-sæsonen, at sponsorerne melder fra, at tv-stationerne forsøger at få prisnedslag, og så videre.

Selvfølgelig skal der nok ske noget på indkøbsfronten i de tre største danske klubber, men det er påfaldende, at der ikke er sket mere, når man nu eksempelvis som FC Midtjylland lige straks skal spille Champions League-kvalifikation og så hjertens gerne vil spille i et gruppespil.

Det samme gælder i FC København, hvor Ståle Solbakkens mandat på markedet i vid grad ser ud til at hænge sammen med, hvor mange sparede lønkroner og mindre transferbeløb, han kan proppe i en klubkasse, der selvfølgelig ikke er upåvirket af koncernens svære tider med nedsat aktivitet i både de eksisterende Lalandia-parker og aktivitet på byggepladsen i den nye park i vestjyske Søndervig.

Brøndbys tilbageholdenhed er mere selvvalgt, efter man sadlede om sidste sommer – men selvfølgelig kunne man også tænke sig et godt, tocifret millionsalg på Vestegnen, så opkøberne fra udlandet ikke igen i 2021 kigger på Brøndby og tænker, at man kan få spillerne til det halve eller en tredjedel af, hvad varerne koster i Herning, Farum og på Østerbro.

Vi venter spændt på aktiviteten i de kommende uger oppe i toppen af det europæiske marked – og jeg tør godt garantere, at man gør det samme i de største Superliga-klubber.

Læs også:Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Medie: Gustaf Nilsson på vej til svensk bundprop




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Rekordtransfer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-transfer glippet

Kontramelding om transfer

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Store ord om Roony Bardghji

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK