Leder: I en kriseramt Superliga kommer salg før køb

Stilstanden på transfermarkedet i Europa rammer Superligaen hårdt, forklarer Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag den 21. august. Køb Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet. Du kan også tegne abonnement – læs mere her.

Kamil Wilczek til seks millioner kroner.

Nyoprykkede ynglingespillere og comeback til Júnior Brumado og Bozhidar Kraev efter udleje til henholdsvis Silkeborg IF og Gil Vicente.

Goddag og velkommen tilbage i Brøndby IF til Rezan Corlu efter et par år på lejeaftaler i Lyngby.

Det er ikke fordi, nogle af de handler til FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF i sig selv fejler noget.

Men det siger meget om fodboldverdenen i august 2020, at Superligaens tre største klubber foreløbig kun har hentet udlejede spillere og U/19-talenter op på førsteholdet, ved siden af FC Københavns spektakulære men i det store billede ikke særligt dyre aftale med den tidligere Brøndby-anfører Wilczek, der kom fra et mislykket ophold i Göztepe i den tunge halvdel af Tyrkiets Süper Lig.

Læs også:Brøndby tester mod Premier League-mandskab i London

Både AGF og AaB har gjort lidt mere, efter man begge steder har solgt folk for markante beløb, men overordnet viser trafikken på transfermarkedet, eller rettere manglen på samme, hvor svært det er at manøvrere for fodboldklubberne i en ny virkeligheden.

Det begynder helt oppe ved superklubberne. Chelsea, Juventus og FC Barcelona har da gjort lidt, men det operative ord er, ud over i Chelsea, ”lidt”.

Mange af handlerne denne sommer var enten aftalt eller næsten i hus, da coronavirussen for alvor ramte Europa i første halvdel af marts, og for mig er det virkelig påfaldende, så få nye handler, der sker i disse uger.

Det kan nå at ændre sig, især nu hvor Champions League og Europa League er ved at være færdigspillet, og man skal huske på, at klubberne har indtil 5. oktober, nogle endda endnu længere bagefter på et hjemligt marked som i eksempelvis England.

Men stilstanden ude i Europa rammer Superliga-klubberne meget direkte.

FC Nordsjælland, AaB og AGF har solgt spillere til flotte, tocifrede millionbeløb, og Horsens gjorde det også på flot vis med Jeppe Kjær, men bemærk, at spillere som Kudus og Bundu jo ikke er dukket op på udlandets radar i de seneste måneder, og at Oliver Abildgaard og Mikkel Damsgaard i Aalborg og Farum jo allerede var handlet på plads før marts.

Læs også:Efter bare et halvt år i Hannover: Dominik Kaiser kan blive ny kaptajn

Pengene siver ikke ned i systemet, fordi klubber i hele Europa er angste for, at den står på tomme stadions i hele 2020/21-sæsonen, at sponsorerne melder fra, at tv-stationerne forsøger at få prisnedslag, og så videre.

Selvfølgelig skal der nok ske noget på indkøbsfronten i de tre største danske klubber, men det er påfaldende, at der ikke er sket mere, når man nu eksempelvis som FC Midtjylland lige straks skal spille Champions League-kvalifikation og så hjertens gerne vil spille i et gruppespil.

Det samme gælder i FC København, hvor Ståle Solbakkens mandat på markedet i vid grad ser ud til at hænge sammen med, hvor mange sparede lønkroner og mindre transferbeløb, han kan proppe i en klubkasse, der selvfølgelig ikke er upåvirket af koncernens svære tider med nedsat aktivitet i både de eksisterende Lalandia-parker og aktivitet på byggepladsen i den nye park i vestjyske Søndervig.

Brøndbys tilbageholdenhed er mere selvvalgt, efter man sadlede om sidste sommer – men selvfølgelig kunne man også tænke sig et godt, tocifret millionsalg på Vestegnen, så opkøberne fra udlandet ikke igen i 2021 kigger på Brøndby og tænker, at man kan få spillerne til det halve eller en tredjedel af, hvad varerne koster i Herning, Farum og på Østerbro.

Vi venter spændt på aktiviteten i de kommende uger oppe i toppen af det europæiske marked – og jeg tør godt garantere, at man gør det samme i de største Superliga-klubber.

Læs også:Avis: Brøndby kræver store beløb for Maxsø og Slimane
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Medie: Gustaf Nilsson på vej til svensk bundprop




EKSKLUSIVT

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Han er også færdig i FC København

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på chokskifte

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Dybt bekymret over VM i USA

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Sendt hjem fra FC København-træning

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Hele holdet er trygge ved ham

Randers var tæt på – nu er han et monster

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Ser I med, Brøndby?

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’