PARKEN (Tipsbladet): Det kan være trættende at gentage sig selv. Men FC Københavns hjemmekamp mod Lyngby Boldklub lignede noget, man har set før.
FC København dominerede, skabte chancer og afsluttede som en skydegal cowboy i det vilde vesten, men alligevel lykkedes det ikke at lukke kampen, og da Lyngby reducerede til 1-2 efter 88 minutter, sad FCK-fansene igen med hjerterne helt oppe i halsen.
FCK slap af sted med det og vandt, men alligevel….
– Når man scorer i minut 81 til 2-0 mod Lyngby Boldklub i Parken, så skal kampen være død, men den blev pludselig åben på en måde, som kunne have kostet to point igen. Vi må aldrig nogensinde slippe vores fokus, for så gode er vi ikke, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Jeg synes, der er så meget kvalitet og potentiale i den her gruppe, og jeg er ærgerlig på deres vegne over, at vi skal stå og tale om de sidste 10 minutter – selv om det her helt fair.
At FC København ikke bøllebankede Lyngby skyldtes især én spiller – Jannich Storch stod en fremragende kamp i gæsternes mål, og han er ikke den første keeper, der har set ekstraordinært god ud mod FCK i denne sæson.
– Jeg ved ikke, hvad modstanderne giver deres keeper, når de møder os. Det var nogle voldsomme redninger, han havde i dag. De må proppe et eller andet i æblejuicen hjemme ved morgenbordet, siger Neestrup med et skævt smil.
FCK-bossen betegner første halvleg som 'tæt på perfekt', mens anden halvleg var 'inden for skiven'.
Inden for skiven er naturligvis også FC Københavns placering i tabellen – efter 2-1-sejren over Lyngby topper hovedstadsklubben rækken.
Artiklen fortsætter under billedet

Målmandskampen
Opgøret mod Lyngby var endnu en gang med Theo Sander på mål, og den unge mand ser ud til at have vippet Nathan Trott af pinden.
Theo Sander så dog ikke helt heldig ud ved Lyngbys reducering, hvor han kom på mellemhånd ved et indlæg.
– Jeg synes, han står en god kamp. Han skal ikke ud på målet, men jeg synes, han står en god kamp, siger Jacob Neestrup.
Hvordan er målmandskampen?
– Den er lige mellem Nathan og Theo. Det er den besked, de har fået – at det er de to, der kæmper om den i resten af 2024.
Hvad med Alex Runarsson?
– Det er de to, der kæmper om den.
Hvorfor er Runarsson ikke en del af ligningen?
– Det er ligesom, når vi spiller med dén højre back frem for dén højre back, eller dén angriber frem for dén angriber. Jeg spiller med dem, jeg mener er bedst, og lige nu mener jeg, at de to bedste keepere i FC København er Theo Sander og Nathan Trott, slutter Neestrup.
FC København spiller igen torsdag i Aserbajdsjan mod Dinamo Minsk.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW