‘Der må være noget i æblejuicen

FC København-træner Jacob Neestrup er ærgerlig over, at hans mandskab igen ikke formåede at lukke en kamp tidligt. Samtidig tager han hatten af for Lyngby-målmand Jannich Storch.



PARKEN (Tipsbladet): Det kan være trættende at gentage sig selv. Men FC Københavns hjemmekamp mod Lyngby Boldklub lignede noget, man har set før.

FC København dominerede, skabte chancer og afsluttede som en skydegal cowboy i det vilde vesten, men alligevel lykkedes det ikke at lukke kampen, og da Lyngby reducerede til 1-2 efter 88 minutter, sad FCK-fansene igen med hjerterne helt oppe i halsen.

FCK slap af sted med det og vandt, men alligevel….

– Når man scorer i minut 81 til 2-0 mod Lyngby Boldklub i Parken, så skal kampen være død, men den blev pludselig åben på en måde, som kunne have kostet to point igen. Vi må aldrig nogensinde slippe vores fokus, for så gode er vi ikke, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Jeg synes, der er så meget kvalitet og potentiale i den her gruppe, og jeg er ærgerlig på deres vegne over, at vi skal stå og tale om de sidste 10 minutter – selv om det her helt fair. 

At FC København ikke bøllebankede Lyngby skyldtes især én spiller – Jannich Storch stod en fremragende kamp i gæsternes mål, og han er ikke den første keeper, der har set ekstraordinært god ud mod FCK i denne sæson.

– Jeg ved ikke, hvad modstanderne giver deres keeper, når de møder os. Det var nogle voldsomme redninger, han havde i dag. De må proppe et eller andet i æblejuicen hjemme ved morgenbordet, siger Neestrup med et skævt smil.

FCK-bossen betegner første halvleg som 'tæt på perfekt', mens anden halvleg var 'inden for skiven'. 

Inden for skiven er naturligvis også FC Københavns placering i tabellen – efter 2-1-sejren over Lyngby topper hovedstadsklubben rækken.

Artiklen fortsætter under billedet

2YN68G8

Foto: Alamy

Målmandskampen
Opgøret mod Lyngby var endnu en gang med Theo Sander på mål, og den unge mand ser ud til at have vippet Nathan Trott af pinden.

Theo Sander så dog ikke helt heldig ud ved Lyngbys reducering, hvor han kom på mellemhånd ved et indlæg.

– Jeg synes, han står en god kamp. Han skal ikke ud på målet, men jeg synes, han står en god kamp, siger Jacob Neestrup.

Hvordan er målmandskampen?

– Den er lige mellem Nathan og Theo. Det er den besked, de har fået – at det er de to, der kæmper om den i resten af 2024.

Hvad med Alex Runarsson?

– Det er de to, der kæmper om den.

Hvorfor er Runarsson ikke en del af ligningen?

– Det er ligesom, når vi spiller med dén højre back frem for dén højre back, eller dén angriber frem for dén angriber. Jeg spiller med dem, jeg mener er bedst, og lige nu mener jeg, at de to bedste keepere i FC København er Theo Sander og Nathan Trott, slutter Neestrup.

FC København spiller igen torsdag i Aserbajdsjan mod Dinamo Minsk. 





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Tottenham-flop i stor transfer

FC København spiller sig videre i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

LIVE: FC København er videre i Conference League

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Surt show – dumpet!

Jagter dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub