‘Der må være noget i æblejuicen

FC København-træner Jacob Neestrup er ærgerlig over, at hans mandskab igen ikke formåede at lukke en kamp tidligt. Samtidig tager han hatten af for Lyngby-målmand Jannich Storch.



PARKEN (Tipsbladet): Det kan være trættende at gentage sig selv. Men FC Københavns hjemmekamp mod Lyngby Boldklub lignede noget, man har set før.

FC København dominerede, skabte chancer og afsluttede som en skydegal cowboy i det vilde vesten, men alligevel lykkedes det ikke at lukke kampen, og da Lyngby reducerede til 1-2 efter 88 minutter, sad FCK-fansene igen med hjerterne helt oppe i halsen.

FCK slap af sted med det og vandt, men alligevel….

– Når man scorer i minut 81 til 2-0 mod Lyngby Boldklub i Parken, så skal kampen være død, men den blev pludselig åben på en måde, som kunne have kostet to point igen. Vi må aldrig nogensinde slippe vores fokus, for så gode er vi ikke, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Jeg synes, der er så meget kvalitet og potentiale i den her gruppe, og jeg er ærgerlig på deres vegne over, at vi skal stå og tale om de sidste 10 minutter – selv om det her helt fair. 

At FC København ikke bøllebankede Lyngby skyldtes især én spiller – Jannich Storch stod en fremragende kamp i gæsternes mål, og han er ikke den første keeper, der har set ekstraordinært god ud mod FCK i denne sæson.

– Jeg ved ikke, hvad modstanderne giver deres keeper, når de møder os. Det var nogle voldsomme redninger, han havde i dag. De må proppe et eller andet i æblejuicen hjemme ved morgenbordet, siger Neestrup med et skævt smil.

FCK-bossen betegner første halvleg som 'tæt på perfekt', mens anden halvleg var 'inden for skiven'. 

Inden for skiven er naturligvis også FC Københavns placering i tabellen – efter 2-1-sejren over Lyngby topper hovedstadsklubben rækken.

Artiklen fortsætter under billedet

2YN68G8

Foto: Alamy

Målmandskampen
Opgøret mod Lyngby var endnu en gang med Theo Sander på mål, og den unge mand ser ud til at have vippet Nathan Trott af pinden.

Theo Sander så dog ikke helt heldig ud ved Lyngbys reducering, hvor han kom på mellemhånd ved et indlæg.

– Jeg synes, han står en god kamp. Han skal ikke ud på målet, men jeg synes, han står en god kamp, siger Jacob Neestrup.

Hvordan er målmandskampen?

– Den er lige mellem Nathan og Theo. Det er den besked, de har fået – at det er de to, der kæmper om den i resten af 2024.

Hvad med Alex Runarsson?

– Det er de to, der kæmper om den.

Hvorfor er Runarsson ikke en del af ligningen?

– Det er ligesom, når vi spiller med dén højre back frem for dén højre back, eller dén angriber frem for dén angriber. Jeg spiller med dem, jeg mener er bedst, og lige nu mener jeg, at de to bedste keepere i FC København er Theo Sander og Nathan Trott, slutter Neestrup.

FC København spiller igen torsdag i Aserbajdsjan mod Dinamo Minsk. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Magiske Messi slår til igen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Iran kommer med krav før VM

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’