‘Der må være noget i æblejuicen

FC København-træner Jacob Neestrup er ærgerlig over, at hans mandskab igen ikke formåede at lukke en kamp tidligt. Samtidig tager han hatten af for Lyngby-målmand Jannich Storch.



PARKEN (Tipsbladet): Det kan være trættende at gentage sig selv. Men FC Københavns hjemmekamp mod Lyngby Boldklub lignede noget, man har set før.

FC København dominerede, skabte chancer og afsluttede som en skydegal cowboy i det vilde vesten, men alligevel lykkedes det ikke at lukke kampen, og da Lyngby reducerede til 1-2 efter 88 minutter, sad FCK-fansene igen med hjerterne helt oppe i halsen.

FCK slap af sted med det og vandt, men alligevel….

– Når man scorer i minut 81 til 2-0 mod Lyngby Boldklub i Parken, så skal kampen være død, men den blev pludselig åben på en måde, som kunne have kostet to point igen. Vi må aldrig nogensinde slippe vores fokus, for så gode er vi ikke, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Jeg synes, der er så meget kvalitet og potentiale i den her gruppe, og jeg er ærgerlig på deres vegne over, at vi skal stå og tale om de sidste 10 minutter – selv om det her helt fair. 

At FC København ikke bøllebankede Lyngby skyldtes især én spiller – Jannich Storch stod en fremragende kamp i gæsternes mål, og han er ikke den første keeper, der har set ekstraordinært god ud mod FCK i denne sæson.

– Jeg ved ikke, hvad modstanderne giver deres keeper, når de møder os. Det var nogle voldsomme redninger, han havde i dag. De må proppe et eller andet i æblejuicen hjemme ved morgenbordet, siger Neestrup med et skævt smil.

FCK-bossen betegner første halvleg som 'tæt på perfekt', mens anden halvleg var 'inden for skiven'. 

Inden for skiven er naturligvis også FC Københavns placering i tabellen – efter 2-1-sejren over Lyngby topper hovedstadsklubben rækken.

Artiklen fortsætter under billedet

2YN68G8

Foto: Alamy

Målmandskampen
Opgøret mod Lyngby var endnu en gang med Theo Sander på mål, og den unge mand ser ud til at have vippet Nathan Trott af pinden.

Theo Sander så dog ikke helt heldig ud ved Lyngbys reducering, hvor han kom på mellemhånd ved et indlæg.

– Jeg synes, han står en god kamp. Han skal ikke ud på målet, men jeg synes, han står en god kamp, siger Jacob Neestrup.

Hvordan er målmandskampen?

– Den er lige mellem Nathan og Theo. Det er den besked, de har fået – at det er de to, der kæmper om den i resten af 2024.

Hvad med Alex Runarsson?

– Det er de to, der kæmper om den.

Hvorfor er Runarsson ikke en del af ligningen?

– Det er ligesom, når vi spiller med dén højre back frem for dén højre back, eller dén angriber frem for dén angriber. Jeg spiller med dem, jeg mener er bedst, og lige nu mener jeg, at de to bedste keepere i FC København er Theo Sander og Nathan Trott, slutter Neestrup.

FC København spiller igen torsdag i Aserbajdsjan mod Dinamo Minsk. 



Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Napoli jagter Superliga-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Slot har intet problem med Salah

Syv i træk for Barcelona

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndby afvist

Thomas Delaney i stor hyldest

Zorniger kommer med klar besked

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg