‘Der må være noget i æblejuicen

FC København-træner Jacob Neestrup er ærgerlig over, at hans mandskab igen ikke formåede at lukke en kamp tidligt. Samtidig tager han hatten af for Lyngby-målmand Jannich Storch.



PARKEN (Tipsbladet): Det kan være trættende at gentage sig selv. Men FC Københavns hjemmekamp mod Lyngby Boldklub lignede noget, man har set før.

FC København dominerede, skabte chancer og afsluttede som en skydegal cowboy i det vilde vesten, men alligevel lykkedes det ikke at lukke kampen, og da Lyngby reducerede til 1-2 efter 88 minutter, sad FCK-fansene igen med hjerterne helt oppe i halsen.

FCK slap af sted med det og vandt, men alligevel….

– Når man scorer i minut 81 til 2-0 mod Lyngby Boldklub i Parken, så skal kampen være død, men den blev pludselig åben på en måde, som kunne have kostet to point igen. Vi må aldrig nogensinde slippe vores fokus, for så gode er vi ikke, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Jeg synes, der er så meget kvalitet og potentiale i den her gruppe, og jeg er ærgerlig på deres vegne over, at vi skal stå og tale om de sidste 10 minutter – selv om det her helt fair. 

At FC København ikke bøllebankede Lyngby skyldtes især én spiller – Jannich Storch stod en fremragende kamp i gæsternes mål, og han er ikke den første keeper, der har set ekstraordinært god ud mod FCK i denne sæson.

– Jeg ved ikke, hvad modstanderne giver deres keeper, når de møder os. Det var nogle voldsomme redninger, han havde i dag. De må proppe et eller andet i æblejuicen hjemme ved morgenbordet, siger Neestrup med et skævt smil.

FCK-bossen betegner første halvleg som 'tæt på perfekt', mens anden halvleg var 'inden for skiven'. 

Inden for skiven er naturligvis også FC Københavns placering i tabellen – efter 2-1-sejren over Lyngby topper hovedstadsklubben rækken.

Artiklen fortsætter under billedet

2YN68G8

Foto: Alamy

Målmandskampen
Opgøret mod Lyngby var endnu en gang med Theo Sander på mål, og den unge mand ser ud til at have vippet Nathan Trott af pinden.

Theo Sander så dog ikke helt heldig ud ved Lyngbys reducering, hvor han kom på mellemhånd ved et indlæg.

– Jeg synes, han står en god kamp. Han skal ikke ud på målet, men jeg synes, han står en god kamp, siger Jacob Neestrup.

Hvordan er målmandskampen?

– Den er lige mellem Nathan og Theo. Det er den besked, de har fået – at det er de to, der kæmper om den i resten af 2024.

Hvad med Alex Runarsson?

– Det er de to, der kæmper om den.

Hvorfor er Runarsson ikke en del af ligningen?

– Det er ligesom, når vi spiller med dén højre back frem for dén højre back, eller dén angriber frem for dén angriber. Jeg spiller med dem, jeg mener er bedst, og lige nu mener jeg, at de to bedste keepere i FC København er Theo Sander og Nathan Trott, slutter Neestrup.

FC København spiller igen torsdag i Aserbajdsjan mod Dinamo Minsk. 



Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Aldrig set før

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Brøndby bekræfter salg

Målmand håber på Brøndby-transfer

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brendan Rodgers i chokskifte

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Franculino opereret: Ude i flere måneder

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League