Lige som alle troede, at FC København var færdige med at handle, så sprang de en bombe, da de i slutningen af marts præsenterede den svenske stjerne Viktor Claesson.
Den 30-årige kantspiller havde mange tilbud fra Sverige og en håndfuld fra udlandet, men i sidste ende faldt valget på FC København, da flere tidligere profiler blandt andet talte varmt om klubben. Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport:
– Der er flere på landsholdet, som har spilet her. Alle havde kun gode ting at sige om klubben. Jeg er gode venner med Ludwig Augustinsson, som har spillet her. Robin Olsen og Pierre Bengtsson var her også, og de havde alle positive ting at sige, så det var bare at springe på, siger Viktor Claesson.
Den svenske offensivspiller havde valgt at suspendere sin aftale med russiske FK Krasnodar, hvorfor et skifte var muligt selv efter transfervinduet lukkede i Danmark. Claesson-lejren og FCK har været i dialog flere gange, men først nu opstod muligheden for en kort kontrakt frem til sommer:
– Det var en meget speciel situation. Vi ville gerne have noget hurtigt på plads for resten af sæsonen. Der var ikke tid nok til at sidde og forhandle en længere kontrakt. Vi kiggede først på resten af sæsonen og så må vi tage resten senere. Hvis det føles godt for alle parter, så kan vi jo forlænge aftalen, siger Viktor Claesson.
Ved første øjekast ligner det et perfekt match. I sin debut mod AaB blev han matchvinder, og siden er han startet klubbens seneste to kampe. Mandag kan han igen få spilleminutter i sit første derby mod Brøndby IF.
Opgøret fløjtes igang klokken 16.00, og du kan følge det LIVE i teksformat på Tipsbladet minut for minut.
Du kan ivørigt se og høre hele interviewet med Viktor Claesson i afspilleren ovenfor. Her fortæller han også om situationen i Rusland, mens han stadig var i FK Krasnodar, og vejen ud af det krigsførende land.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
