75 procent af FC Københavns suveræne forsvar forlader den danske mesterklub på frie transfers efter sæsonen. Mens det fortsat er uvist hvor de to svenskere, Oscar Wendt og Mikael Antonsson, fortsætter karrieren, blev det allerede i februar officielt, at Zdenek Pospech skifter den hvide FCK-trøje ud med en rød trøje efter sommerferien.
Læs også: Mainz ville have en anden spiller
Den tjekkiske landsholdsspiller, der gennem snart tre-et-halvt år har været Superligaens bedste højre back, skal i de kommende to sæsoner pløje højreflanken op for Mainz 05 i den tyske Bundesliga. Pospech fik tilbuddet fra Mainz i løbet af vinteren, og i februar måned besluttede han at forlade FC København i stedet for at forlænge sin kontrakt. Nu fortæller tjekken hvorfor.
– Det er noget helt specielt at få et tilbud fra en Bundesliga-klub i min alder. Bundesligaen er måske den bedste liga i verden, når det kommer til fans og stadions. Der er masser af gode hold i Bundesligaen, og der er noget på spil hver gang. Det var en chance for at prøve noget nyt. Et nyt hold, et nyt land og en ny liga, siger Zdenek Pospech til tipsbladet.dk.
Det var dog ikke nogen let beslutning for Pospech at forlade de trygge rammer i FC København. Tjekken har haft en god tid i den danske hovedstad med succes, titler og gode bekendtskaber, men nu venter et nyt liv i Mainz.
– Det var en svær beslutning at forlade FC København, for jeg har en masse venner i Danmark, men det var en mulighed, jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han.
Zdenek Pospechs nye klub, Mainz, indtager i øjeblikket femtepladsen i den tyske Bundesliga. Beholder klubben dén position, bliver Pospech budt velkommen med europæisk fodbold på programmet.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW