75 procent af FC Københavns suveræne forsvar forlader den danske mesterklub på frie transfers efter sæsonen. Mens det fortsat er uvist hvor de to svenskere, Oscar Wendt og Mikael Antonsson, fortsætter karrieren, blev det allerede i februar officielt, at Zdenek Pospech skifter den hvide FCK-trøje ud med en rød trøje efter sommerferien.
Læs også: Mainz ville have en anden spiller
Den tjekkiske landsholdsspiller, der gennem snart tre-et-halvt år har været Superligaens bedste højre back, skal i de kommende to sæsoner pløje højreflanken op for Mainz 05 i den tyske Bundesliga. Pospech fik tilbuddet fra Mainz i løbet af vinteren, og i februar måned besluttede han at forlade FC København i stedet for at forlænge sin kontrakt. Nu fortæller tjekken hvorfor.
– Det er noget helt specielt at få et tilbud fra en Bundesliga-klub i min alder. Bundesligaen er måske den bedste liga i verden, når det kommer til fans og stadions. Der er masser af gode hold i Bundesligaen, og der er noget på spil hver gang. Det var en chance for at prøve noget nyt. Et nyt hold, et nyt land og en ny liga, siger Zdenek Pospech til tipsbladet.dk.
Det var dog ikke nogen let beslutning for Pospech at forlade de trygge rammer i FC København. Tjekken har haft en god tid i den danske hovedstad med succes, titler og gode bekendtskaber, men nu venter et nyt liv i Mainz.
– Det var en svær beslutning at forlade FC København, for jeg har en masse venner i Danmark, men det var en mulighed, jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han.
Zdenek Pospechs nye klub, Mainz, indtager i øjeblikket femtepladsen i den tyske Bundesliga. Beholder klubben dén position, bliver Pospech budt velkommen med europæisk fodbold på programmet.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Forhandler med storklub
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Brøndby fyrer Steve Cooper
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW