75 procent af FC Københavns suveræne forsvar forlader den danske mesterklub på frie transfers efter sæsonen. Mens det fortsat er uvist hvor de to svenskere, Oscar Wendt og Mikael Antonsson, fortsætter karrieren, blev det allerede i februar officielt, at Zdenek Pospech skifter den hvide FCK-trøje ud med en rød trøje efter sommerferien.
Læs også: Mainz ville have en anden spiller
Den tjekkiske landsholdsspiller, der gennem snart tre-et-halvt år har været Superligaens bedste højre back, skal i de kommende to sæsoner pløje højreflanken op for Mainz 05 i den tyske Bundesliga. Pospech fik tilbuddet fra Mainz i løbet af vinteren, og i februar måned besluttede han at forlade FC København i stedet for at forlænge sin kontrakt. Nu fortæller tjekken hvorfor.
– Det er noget helt specielt at få et tilbud fra en Bundesliga-klub i min alder. Bundesligaen er måske den bedste liga i verden, når det kommer til fans og stadions. Der er masser af gode hold i Bundesligaen, og der er noget på spil hver gang. Det var en chance for at prøve noget nyt. Et nyt hold, et nyt land og en ny liga, siger Zdenek Pospech til tipsbladet.dk.
Det var dog ikke nogen let beslutning for Pospech at forlade de trygge rammer i FC København. Tjekken har haft en god tid i den danske hovedstad med succes, titler og gode bekendtskaber, men nu venter et nyt liv i Mainz.
– Det var en svær beslutning at forlade FC København, for jeg har en masse venner i Danmark, men det var en mulighed, jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han.
Zdenek Pospechs nye klub, Mainz, indtager i øjeblikket femtepladsen i den tyske Bundesliga. Beholder klubben dén position, bliver Pospech budt velkommen med europæisk fodbold på programmet.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
– Han har en “grim” side
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT