Derfor forlader Pospech FCK

Zdenek Pospech forlader FC København til fordel for Bundesliga-klubben Mainz efter denne sæson. Nu fortæller han om det svære valg.



75 procent af FC Københavns suveræne forsvar forlader den danske mesterklub på frie transfers efter sæsonen. Mens det fortsat er uvist hvor de to svenskere, Oscar Wendt og Mikael Antonsson, fortsætter karrieren, blev det allerede i februar officielt, at Zdenek Pospech skifter den hvide FCK-trøje ud med en rød trøje efter sommerferien.

Læs også: Mainz ville have en anden spiller

Den tjekkiske landsholdsspiller, der gennem snart tre-et-halvt år har været Superligaens bedste højre back, skal i de kommende to sæsoner pløje højreflanken op for Mainz 05 i den tyske Bundesliga. Pospech fik tilbuddet fra Mainz i løbet af vinteren, og i februar måned besluttede han at forlade FC København i stedet for at forlænge sin kontrakt. Nu fortæller tjekken hvorfor.

– Det er noget helt specielt at få et tilbud fra en Bundesliga-klub i min alder. Bundesligaen er måske den bedste liga i verden, når det kommer til fans og stadions. Der er masser af gode hold i Bundesligaen, og der er noget på spil hver gang. Det var en chance for at prøve noget nyt. Et nyt hold, et nyt land og en ny liga, siger Zdenek Pospech til tipsbladet.dk.

Det var dog ikke nogen let beslutning for Pospech at forlade de trygge rammer i FC København. Tjekken har haft en god tid i den danske hovedstad med succes, titler og gode bekendtskaber, men nu venter et nyt liv i Mainz.

– Det var en svær beslutning at forlade FC København, for jeg har en masse venner i Danmark, men det var en mulighed, jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han.

Zdenek Pospechs nye klub, Mainz, indtager i øjeblikket femtepladsen i den tyske Bundesliga. Beholder klubben dén position, bliver Pospech budt velkommen med europæisk fodbold på programmet.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg