Derfor forlader Pospech FCK

Zdenek Pospech forlader FC København til fordel for Bundesliga-klubben Mainz efter denne sæson. Nu fortæller han om det svære valg.



75 procent af FC Københavns suveræne forsvar forlader den danske mesterklub på frie transfers efter sæsonen. Mens det fortsat er uvist hvor de to svenskere, Oscar Wendt og Mikael Antonsson, fortsætter karrieren, blev det allerede i februar officielt, at Zdenek Pospech skifter den hvide FCK-trøje ud med en rød trøje efter sommerferien.

Læs også: Mainz ville have en anden spiller

Den tjekkiske landsholdsspiller, der gennem snart tre-et-halvt år har været Superligaens bedste højre back, skal i de kommende to sæsoner pløje højreflanken op for Mainz 05 i den tyske Bundesliga. Pospech fik tilbuddet fra Mainz i løbet af vinteren, og i februar måned besluttede han at forlade FC København i stedet for at forlænge sin kontrakt. Nu fortæller tjekken hvorfor.

– Det er noget helt specielt at få et tilbud fra en Bundesliga-klub i min alder. Bundesligaen er måske den bedste liga i verden, når det kommer til fans og stadions. Der er masser af gode hold i Bundesligaen, og der er noget på spil hver gang. Det var en chance for at prøve noget nyt. Et nyt hold, et nyt land og en ny liga, siger Zdenek Pospech til tipsbladet.dk.

Det var dog ikke nogen let beslutning for Pospech at forlade de trygge rammer i FC København. Tjekken har haft en god tid i den danske hovedstad med succes, titler og gode bekendtskaber, men nu venter et nyt liv i Mainz.

– Det var en svær beslutning at forlade FC København, for jeg har en masse venner i Danmark, men det var en mulighed, jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han.

Zdenek Pospechs nye klub, Mainz, indtager i øjeblikket femtepladsen i den tyske Bundesliga. Beholder klubben dén position, bliver Pospech budt velkommen med europæisk fodbold på programmet.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta