BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby råder over en af ligaens bedste backs i Sean Klaiber, der ligeledes har massevis af erfaring fra FC Utrecht og AFC Ajax, men et kig på hans landsholdsprofil vækker undren.
For selv om Klaiber i 2021 valgte at stille op for Surinam og ikke Holland, så er det "kun" blevet til tre landskampe frem til i dag. Det var alle sammen ved Gold Cup, der blev spillet i USA, men siden har Klaiber end ikke fået en eneste kamp for landsholdet. Dette selv om han oftest udtages, når Surinam skal i aktion.
Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere.
Sean KlaiberBrøndby IF
Men der er en helt særlig grund til, at Sean Klaiber ikke har fået landsholdsminutter i snart tre år. I 2021 blev han ramt af en alvorlig korsbåndsskade i Ajax, og det er blandt andet noget, som fylder den dag i dag.
– Jeg fik min ACL-skade i min anden sæson i Ajax. I Utrecht (efter Ajax-tiden, red.) tog jeg ikke afsted, fordi jeg spillede kampe, og jeg var ikke helt på toppen i mine bevægelser. Derfor tog jeg ikke afsted. Det er en lang rejse, der er virkelig varmt, og så spilles der på kunstgræs. Ville det være godt for min vej tilbage? Ellers havde jeg spillet langt mere for dem.
– Nu handler det om det samme. Hvis ikke jeg føler, at det er det rigtige, så tager jeg ikke afsted. Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere, forklarer han.

Han bliver stadig udtaget, når Surinam skal spille, men får han bøder for afbud, så er de altså ved at løbe op i et stort beløb, for han tager ikke afsted. Han slår fast, at det ikke er en svær beslutning at sige nej til landsholdsfodbold, men der er en enkelt ting, som nager ham.
– Min far er fra Surinam og er født der. De har aldrig haft et godt landshold, indtil jeg og nogle andre tog dertil. Nu skifter flere spiller med surinamsk baggrund til landsholdet. Det er fedt at have været med til at starte hypen.
– Det eneste er, at min far døde, da jeg var yngre, og jeg ved, at hvis jeg spiller der, så ville han være så stolt af mig. Det er det eneste, og derfor var det ikke så svært at skifte dengang, siger han med henvisning til valget i 2021, da han fravalgte det hollandske landshold.
Dem havde han ellers flere ungdomslandskampe for, men han kunne godt se, at han ville have svært ved at komme foran Denzel Dumfries, Jeremie Frimpong og Jurrien Timber i køen. At han heller ikke spillede fast for Ajax og var oppe i alderen var heller ikke et plus for den drøm.
Men han nåede trods alt at få nogle gode oplevelser med Surinam i sommeren 2021, hvor han spillede tre kampe ved Gold Cup.
Så må tiden vise, om han i fremtiden snørrer støvlerne igen, når der tikker en udtagelse ind på telefonen.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Arsenal-stjerne svarer igen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Osula slår alle andre
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Deler nyt om fremtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL