Derfor siger BIF-stjerne altid nej til landsholdet

Sean Klaiber bliver ofte udtaget til det surinamesiske landshold, men han vender altid tommelfingeren ned, og det er der en grund til.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby råder over en af ligaens bedste backs i Sean Klaiber, der ligeledes har massevis af erfaring fra FC Utrecht og AFC Ajax, men et kig på hans landsholdsprofil vækker undren. 

For selv om Klaiber i 2021 valgte at stille op for Surinam og ikke Holland, så er det "kun" blevet til tre landskampe frem til i dag. Det var alle sammen ved Gold Cup, der blev spillet i USA, men siden har Klaiber end ikke fået en eneste kamp for landsholdet. Dette selv om han oftest udtages, når Surinam skal i aktion. 

Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere.

Sean Klaiber
Brøndby IF

Men der er en helt særlig grund til, at Sean Klaiber ikke har fået landsholdsminutter i snart tre år. I 2021 blev han ramt af en alvorlig korsbåndsskade i Ajax, og det er blandt andet noget, som fylder den dag i dag. 

– Jeg fik min ACL-skade i min anden sæson i Ajax. I Utrecht (efter Ajax-tiden, red.) tog jeg ikke afsted, fordi jeg spillede kampe, og jeg var ikke helt på toppen i mine bevægelser. Derfor tog jeg ikke afsted. Det er en lang rejse, der er virkelig varmt, og så spilles der på kunstgræs. Ville det være godt for min vej tilbage? Ellers havde jeg spillet langt mere for dem.

– Nu handler det om det samme. Hvis ikke jeg føler, at det er det rigtige, så tager jeg ikke afsted. Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere, forklarer han. 

244482

Foto: Alamy

Han bliver stadig udtaget, når Surinam skal spille, men får han bøder for afbud, så er de altså ved at løbe op i et stort beløb, for han tager ikke afsted. Han slår fast, at det ikke er en svær beslutning at sige nej til landsholdsfodbold, men der er en enkelt ting, som nager ham.

– Min far er fra Surinam og er født der. De har aldrig haft et godt landshold, indtil jeg og nogle andre tog dertil. Nu skifter flere spiller med surinamsk baggrund til landsholdet. Det er fedt at have været med til at starte hypen.

– Det eneste er, at min far døde, da jeg var yngre, og jeg ved, at hvis jeg spiller der, så ville han være så stolt af mig. Det er det eneste, og derfor var det ikke så svært at skifte dengang, siger han med henvisning til valget i 2021, da han fravalgte det hollandske landshold.

Dem havde han ellers flere ungdomslandskampe for, men han kunne godt se, at han ville have svært ved at komme foran Denzel Dumfries, Jeremie Frimpong og Jurrien Timber i køen. At han heller ikke spillede fast for Ajax og var oppe i alderen var heller ikke et plus for den drøm. 

Men han nåede trods alt at få nogle gode oplevelser med Surinam i sommeren 2021, hvor han spillede tre kampe ved Gold Cup.

Så må tiden vise, om han i fremtiden snørrer støvlerne igen, når der tikker en udtagelse ind på telefonen.





LIVE

TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Kan købes til spotpris

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

‘Han ligner en spiller for FC København’

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne