BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby råder over en af ligaens bedste backs i Sean Klaiber, der ligeledes har massevis af erfaring fra FC Utrecht og AFC Ajax, men et kig på hans landsholdsprofil vækker undren.
For selv om Klaiber i 2021 valgte at stille op for Surinam og ikke Holland, så er det "kun" blevet til tre landskampe frem til i dag. Det var alle sammen ved Gold Cup, der blev spillet i USA, men siden har Klaiber end ikke fået en eneste kamp for landsholdet. Dette selv om han oftest udtages, når Surinam skal i aktion.
Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere.
Sean KlaiberBrøndby IF
Men der er en helt særlig grund til, at Sean Klaiber ikke har fået landsholdsminutter i snart tre år. I 2021 blev han ramt af en alvorlig korsbåndsskade i Ajax, og det er blandt andet noget, som fylder den dag i dag.
– Jeg fik min ACL-skade i min anden sæson i Ajax. I Utrecht (efter Ajax-tiden, red.) tog jeg ikke afsted, fordi jeg spillede kampe, og jeg var ikke helt på toppen i mine bevægelser. Derfor tog jeg ikke afsted. Det er en lang rejse, der er virkelig varmt, og så spilles der på kunstgræs. Ville det være godt for min vej tilbage? Ellers havde jeg spillet langt mere for dem.
– Nu handler det om det samme. Hvis ikke jeg føler, at det er det rigtige, så tager jeg ikke afsted. Jeg har min familie her, som jeg tager mig af, og jeg spiller fast her. De har brug for mig her, og det har de også derhenne, men de har andre spillere, forklarer han.

Han bliver stadig udtaget, når Surinam skal spille, men får han bøder for afbud, så er de altså ved at løbe op i et stort beløb, for han tager ikke afsted. Han slår fast, at det ikke er en svær beslutning at sige nej til landsholdsfodbold, men der er en enkelt ting, som nager ham.
– Min far er fra Surinam og er født der. De har aldrig haft et godt landshold, indtil jeg og nogle andre tog dertil. Nu skifter flere spiller med surinamsk baggrund til landsholdet. Det er fedt at have været med til at starte hypen.
– Det eneste er, at min far døde, da jeg var yngre, og jeg ved, at hvis jeg spiller der, så ville han være så stolt af mig. Det er det eneste, og derfor var det ikke så svært at skifte dengang, siger han med henvisning til valget i 2021, da han fravalgte det hollandske landshold.
Dem havde han ellers flere ungdomslandskampe for, men han kunne godt se, at han ville have svært ved at komme foran Denzel Dumfries, Jeremie Frimpong og Jurrien Timber i køen. At han heller ikke spillede fast for Ajax og var oppe i alderen var heller ikke et plus for den drøm.
Men han nåede trods alt at få nogle gode oplevelser med Surinam i sommeren 2021, hvor han spillede tre kampe ved Gold Cup.
Så må tiden vise, om han i fremtiden snørrer støvlerne igen, når der tikker en udtagelse ind på telefonen.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE