Derfor stråler han nu i Brøndby

Noah Nartey nyder stor succes i Brøndby i øjeblikket.



BRØNDBY (Tipsbladet): Resultaterne har ikke været til at råbe hurra over. Jo, premieresejren over Viborg FF var flot af Brøndby IF, men to point i to kampe mod bundpropperne Lyngby og Vejle Boldklub er ikke noget, der glæder de blågule.

Til gengæld har fansene på Vestegnen kunnet glæde sig over Noah Narteys præstationer.

Den 19-årige midtbanespiller har været blændende i forårets første kampe med blandt andet to assister til følge, en masse gode afleveringer og en masse succesfulde driblinger. 

– Jeg er inde i en god stime, som jeg prøver at køre videre på, erkender Noah Nartey over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning. 

Og hvorfor går det så godt nu?

– Jeg tror, det er en god blanding af, at mine holdkammerater gør mig gode, og at jeg passer virkelig godt ind i den spillestil, vi har. Jeg har også meget erfaring rundt om mig, som lærer mig en del, siger Noah Nartey og tilføjer: 

– Jeg føler, jeg har fået flere kampe og skal være en etableret spiller i Superligaen, hvor jeg skal til at vise mig frem. Og det føler jeg også, at jeg gør.

Ros fra Daniel Wass
I sidste uge kom midtbanekollegaen Daniel Wass også med stor ros af unge Noah Nartey. 

– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, sagde Daniel Wass, da Tipsbladet spurgte ind til stortalentet. 

Selv føler Noah Nartey også, at han har taget et stort skridt i sin udvikling over vinteren, og nu er næste mål klart.

– At etablere mig endnu mere og spille endnu flere kampe i Superligaen og lave endnu flere mål og assister, slår han fast. 

Med hans alder – 19 år – og hans præstationer in mente kan næste skridt også være udlandet. Om det ske til sommer, gør han sig ikke mange tanker om. 

– Det ved jeg ikke. Mit fokus er på at spille, og så må vi tage den til sommer, siger Noah Nartey og tilføjer, at der heller ikke er dialog med Brøndby om en forlængelse af kontrakten, som står til at udløbe i sommeren 2027: 

– Nej, der er sgu ingen dialog lige nu. 

Noah Nartey står noteret for 33 kampe for Brøndbys førstehold – på mandag kan han meget vel spille nummer 34, når de blågule gæster Randers i en nervepirrende top seks-duel. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Arsenal-træner er rasende



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle