BRØNDBY (Tipsbladet): Resultaterne har ikke været til at råbe hurra over. Jo, premieresejren over Viborg FF var flot af Brøndby IF, men to point i to kampe mod bundpropperne Lyngby og Vejle Boldklub er ikke noget, der glæder de blågule.
Til gengæld har fansene på Vestegnen kunnet glæde sig over Noah Narteys præstationer.
Den 19-årige midtbanespiller har været blændende i forårets første kampe med blandt andet to assister til følge, en masse gode afleveringer og en masse succesfulde driblinger.
– Jeg er inde i en god stime, som jeg prøver at køre videre på, erkender Noah Nartey over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning.
Og hvorfor går det så godt nu?
– Jeg tror, det er en god blanding af, at mine holdkammerater gør mig gode, og at jeg passer virkelig godt ind i den spillestil, vi har. Jeg har også meget erfaring rundt om mig, som lærer mig en del, siger Noah Nartey og tilføjer:
– Jeg føler, jeg har fået flere kampe og skal være en etableret spiller i Superligaen, hvor jeg skal til at vise mig frem. Og det føler jeg også, at jeg gør.

Ros fra Daniel Wass
I sidste uge kom midtbanekollegaen Daniel Wass også med stor ros af unge Noah Nartey.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, sagde Daniel Wass, da Tipsbladet spurgte ind til stortalentet.
Selv føler Noah Nartey også, at han har taget et stort skridt i sin udvikling over vinteren, og nu er næste mål klart.
– At etablere mig endnu mere og spille endnu flere kampe i Superligaen og lave endnu flere mål og assister, slår han fast.
Med hans alder – 19 år – og hans præstationer in mente kan næste skridt også være udlandet. Om det ske til sommer, gør han sig ikke mange tanker om.
– Det ved jeg ikke. Mit fokus er på at spille, og så må vi tage den til sommer, siger Noah Nartey og tilføjer, at der heller ikke er dialog med Brøndby om en forlængelse af kontrakten, som står til at udløbe i sommeren 2027:
– Nej, der er sgu ingen dialog lige nu.
Noah Nartey står noteret for 33 kampe for Brøndbys førstehold – på mandag kan han meget vel spille nummer 34, når de blågule gæster Randers i en nervepirrende top seks-duel.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT