BRØNDBY (Tipsbladet): Resultaterne har ikke været til at råbe hurra over. Jo, premieresejren over Viborg FF var flot af Brøndby IF, men to point i to kampe mod bundpropperne Lyngby og Vejle Boldklub er ikke noget, der glæder de blågule.
Til gengæld har fansene på Vestegnen kunnet glæde sig over Noah Narteys præstationer.
Den 19-årige midtbanespiller har været blændende i forårets første kampe med blandt andet to assister til følge, en masse gode afleveringer og en masse succesfulde driblinger.
– Jeg er inde i en god stime, som jeg prøver at køre videre på, erkender Noah Nartey over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning.
Og hvorfor går det så godt nu?
– Jeg tror, det er en god blanding af, at mine holdkammerater gør mig gode, og at jeg passer virkelig godt ind i den spillestil, vi har. Jeg har også meget erfaring rundt om mig, som lærer mig en del, siger Noah Nartey og tilføjer:
– Jeg føler, jeg har fået flere kampe og skal være en etableret spiller i Superligaen, hvor jeg skal til at vise mig frem. Og det føler jeg også, at jeg gør.

Ros fra Daniel Wass
I sidste uge kom midtbanekollegaen Daniel Wass også med stor ros af unge Noah Nartey.
– Noah har været rigtig, rigtig god i længere tid. Han spillede også en stor del af efteråret. Men ja, han er ved at være mere etableret, hvor man kan begynde at råbe lidt, når han laver nogle fejl. Det ved han også godt. Noah er en fantastisk spiller, og jeg nyder at spille sammen med ham, sagde Daniel Wass, da Tipsbladet spurgte ind til stortalentet.
Selv føler Noah Nartey også, at han har taget et stort skridt i sin udvikling over vinteren, og nu er næste mål klart.
– At etablere mig endnu mere og spille endnu flere kampe i Superligaen og lave endnu flere mål og assister, slår han fast.
Med hans alder – 19 år – og hans præstationer in mente kan næste skridt også være udlandet. Om det ske til sommer, gør han sig ikke mange tanker om.
– Det ved jeg ikke. Mit fokus er på at spille, og så må vi tage den til sommer, siger Noah Nartey og tilføjer, at der heller ikke er dialog med Brøndby om en forlængelse af kontrakten, som står til at udløbe i sommeren 2027:
– Nej, der er sgu ingen dialog lige nu.
Noah Nartey står noteret for 33 kampe for Brøndbys førstehold – på mandag kan han meget vel spille nummer 34, når de blågule gæster Randers i en nervepirrende top seks-duel.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER