Derfor straffer FCK ikke Huescas

Jacob Neestrup har haft en alvorssnak med Rodrigo Huescas, der føler, han sagtens kan spille topfodbold, selv om han har en møgsag hængende på nakken.



Dårlig omtale er bedre end ingen omtale, men den talemåde kan Rodrigo Huescas godt kaste i skraldespanden.

FC Københavns dynamiske mexicaner havnede nemlig fredag i en rigtig shitstorm, da det blev meldt ud, at han er tiltalt for vanvidskørsel. Derfor risikerer FCK-stjernen 20 dage i fængsel, hvis han dømmes for det den 28. april.

Men selv om Rodrigo Huescas har dummet sig godt og grundigt udenfor banen, så får det ikke konsekvenser for hans rolle på FC Københavns mandskab. Han starter nemlig som højre back i mandagens hjemmekamp mod Randers, og det valg fik cheftræner Jacob Neestrup lov til at begrunde til TV 2 Sport inden kampen.

Har du været i tvivl om han skulle spilles?

– I forhold til det sportslige gør du dig jo nogle tanker. Det er en mand, som har dummet sig. Han er meget ked af det og angrer meget. Det har været nogle stressende døgn for ham, men det er jo selvforskyldt.

– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag, siger Neestrup og fortsætter:

– Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham. Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet “udstillet” de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, slår cheftræneren fast.

Inden da satte klubbens sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ord på skandalen, og hvorfor man som klub ikke har straffet tiltalte Huescas.

– Vi har valgt, at det ikke skal have konsekvenser, og derfor er han også i truppen i dag. Han var hjemme for at spille landskampe (i Mexico, red.), og da han kom tilbage, tog vi den sidste snak og sagde, at nu spiller han videre, og når han så får sin straf, må vi kigge på det, siger han til TV 2 Sport.

Hvad straffen bliver, må tiden vise, men meget tyder på, at mexicaneren får tilkendt en ubetinget fængselsdom. Om han så rent faktisk skal ind og afsone er en anden sag, for ofte vil man få tilbudt at afsone med elektronisk fodlænke, hvilket Tipsbladet har beskrevet her.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FC Midtjylland med politianmeldelse

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

‘Det er tæt på uforklarligt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Voldsomt skænderi i FC København

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet