Dårlig omtale er bedre end ingen omtale, men den talemåde kan Rodrigo Huescas godt kaste i skraldespanden.
FC Københavns dynamiske mexicaner havnede nemlig fredag i en rigtig shitstorm, da det blev meldt ud, at han er tiltalt for vanvidskørsel. Derfor risikerer FCK-stjernen 20 dage i fængsel, hvis han dømmes for det den 28. april.
Men selv om Rodrigo Huescas har dummet sig godt og grundigt udenfor banen, så får det ikke konsekvenser for hans rolle på FC Københavns mandskab. Han starter nemlig som højre back i mandagens hjemmekamp mod Randers, og det valg fik cheftræner Jacob Neestrup lov til at begrunde til TV 2 Sport inden kampen.
Har du været i tvivl om han skulle spilles?
– I forhold til det sportslige gør du dig jo nogle tanker. Det er en mand, som har dummet sig. Han er meget ked af det og angrer meget. Det har været nogle stressende døgn for ham, men det er jo selvforskyldt.
– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag, siger Neestrup og fortsætter:
– Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham. Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet “udstillet” de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, slår cheftræneren fast.
Inden da satte klubbens sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ord på skandalen, og hvorfor man som klub ikke har straffet tiltalte Huescas.
– Vi har valgt, at det ikke skal have konsekvenser, og derfor er han også i truppen i dag. Han var hjemme for at spille landskampe (i Mexico, red.), og da han kom tilbage, tog vi den sidste snak og sagde, at nu spiller han videre, og når han så får sin straf, må vi kigge på det, siger han til TV 2 Sport.
Hvad straffen bliver, må tiden vise, men meget tyder på, at mexicaneren får tilkendt en ubetinget fængselsdom. Om han så rent faktisk skal ind og afsone er en anden sag, for ofte vil man få tilbudt at afsone med elektronisk fodlænke, hvilket Tipsbladet har beskrevet her.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Han peger på Simon Kjær
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
– Du har udstråling som tagpap
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Henter dansker – får god pakke
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
– Det bliver en lang skade