Derfor straffer FCK ikke Huescas

Jacob Neestrup har haft en alvorssnak med Rodrigo Huescas, der føler, han sagtens kan spille topfodbold, selv om han har en møgsag hængende på nakken.



Dårlig omtale er bedre end ingen omtale, men den talemåde kan Rodrigo Huescas godt kaste i skraldespanden.

FC Københavns dynamiske mexicaner havnede nemlig fredag i en rigtig shitstorm, da det blev meldt ud, at han er tiltalt for vanvidskørsel. Derfor risikerer FCK-stjernen 20 dage i fængsel, hvis han dømmes for det den 28. april.

Men selv om Rodrigo Huescas har dummet sig godt og grundigt udenfor banen, så får det ikke konsekvenser for hans rolle på FC Københavns mandskab. Han starter nemlig som højre back i mandagens hjemmekamp mod Randers, og det valg fik cheftræner Jacob Neestrup lov til at begrunde til TV 2 Sport inden kampen.

Har du været i tvivl om han skulle spilles?

– I forhold til det sportslige gør du dig jo nogle tanker. Det er en mand, som har dummet sig. Han er meget ked af det og angrer meget. Det har været nogle stressende døgn for ham, men det er jo selvforskyldt.

– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag, siger Neestrup og fortsætter:

– Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham. Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet “udstillet” de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, slår cheftræneren fast.

Inden da satte klubbens sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ord på skandalen, og hvorfor man som klub ikke har straffet tiltalte Huescas.

– Vi har valgt, at det ikke skal have konsekvenser, og derfor er han også i truppen i dag. Han var hjemme for at spille landskampe (i Mexico, red.), og da han kom tilbage, tog vi den sidste snak og sagde, at nu spiller han videre, og når han så får sin straf, må vi kigge på det, siger han til TV 2 Sport.

Hvad straffen bliver, må tiden vise, men meget tyder på, at mexicaneren får tilkendt en ubetinget fængselsdom. Om han så rent faktisk skal ind og afsone er en anden sag, for ofte vil man få tilbudt at afsone med elektronisk fodlænke, hvilket Tipsbladet har beskrevet her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis