Derfor straffer FCK ikke Huescas

Jacob Neestrup har haft en alvorssnak med Rodrigo Huescas, der føler, han sagtens kan spille topfodbold, selv om han har en møgsag hængende på nakken.



Dårlig omtale er bedre end ingen omtale, men den talemåde kan Rodrigo Huescas godt kaste i skraldespanden.

FC Københavns dynamiske mexicaner havnede nemlig fredag i en rigtig shitstorm, da det blev meldt ud, at han er tiltalt for vanvidskørsel. Derfor risikerer FCK-stjernen 20 dage i fængsel, hvis han dømmes for det den 28. april.

Men selv om Rodrigo Huescas har dummet sig godt og grundigt udenfor banen, så får det ikke konsekvenser for hans rolle på FC Københavns mandskab. Han starter nemlig som højre back i mandagens hjemmekamp mod Randers, og det valg fik cheftræner Jacob Neestrup lov til at begrunde til TV 2 Sport inden kampen.

Har du været i tvivl om han skulle spilles?

– I forhold til det sportslige gør du dig jo nogle tanker. Det er en mand, som har dummet sig. Han er meget ked af det og angrer meget. Det har været nogle stressende døgn for ham, men det er jo selvforskyldt.

– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag, siger Neestrup og fortsætter:

– Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham. Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet “udstillet” de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, slår cheftræneren fast.

Inden da satte klubbens sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ord på skandalen, og hvorfor man som klub ikke har straffet tiltalte Huescas.

– Vi har valgt, at det ikke skal have konsekvenser, og derfor er han også i truppen i dag. Han var hjemme for at spille landskampe (i Mexico, red.), og da han kom tilbage, tog vi den sidste snak og sagde, at nu spiller han videre, og når han så får sin straf, må vi kigge på det, siger han til TV 2 Sport.

Hvad straffen bliver, må tiden vise, men meget tyder på, at mexicaneren får tilkendt en ubetinget fængselsdom. Om han så rent faktisk skal ind og afsone er en anden sag, for ofte vil man få tilbudt at afsone med elektronisk fodlænke, hvilket Tipsbladet har beskrevet her.





Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Speakman om transfer: En unik situation

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kæmpe transfer under opsejling

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller