Dårlig omtale er bedre end ingen omtale, men den talemåde kan Rodrigo Huescas godt kaste i skraldespanden.
FC Københavns dynamiske mexicaner havnede nemlig fredag i en rigtig shitstorm, da det blev meldt ud, at han er tiltalt for vanvidskørsel. Derfor risikerer FCK-stjernen 20 dage i fængsel, hvis han dømmes for det den 28. april.
Men selv om Rodrigo Huescas har dummet sig godt og grundigt udenfor banen, så får det ikke konsekvenser for hans rolle på FC Københavns mandskab. Han starter nemlig som højre back i mandagens hjemmekamp mod Randers, og det valg fik cheftræner Jacob Neestrup lov til at begrunde til TV 2 Sport inden kampen.
Har du været i tvivl om han skulle spilles?
– I forhold til det sportslige gør du dig jo nogle tanker. Det er en mand, som har dummet sig. Han er meget ked af det og angrer meget. Det har været nogle stressende døgn for ham, men det er jo selvforskyldt.
– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag, siger Neestrup og fortsætter:
– Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham. Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet “udstillet” de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, slår cheftræneren fast.
Inden da satte klubbens sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, ord på skandalen, og hvorfor man som klub ikke har straffet tiltalte Huescas.
– Vi har valgt, at det ikke skal have konsekvenser, og derfor er han også i truppen i dag. Han var hjemme for at spille landskampe (i Mexico, red.), og da han kom tilbage, tog vi den sidste snak og sagde, at nu spiller han videre, og når han så får sin straf, må vi kigge på det, siger han til TV 2 Sport.
Hvad straffen bliver, må tiden vise, men meget tyder på, at mexicaneren får tilkendt en ubetinget fængselsdom. Om han så rent faktisk skal ind og afsone er en anden sag, for ofte vil man få tilbudt at afsone med elektronisk fodlænke, hvilket Tipsbladet har beskrevet her.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED