AaB har kæmpet sig til bronzemedaljer i sidste sæson, en plads i gruppespillet i UEFA Cuppen og en aktuel andenplads i SAS Ligaen med et hold, hvor hovedparten af spillerne er hentet på frie transfers. Resten er fra klubbens egen ungdomsafdeling, og så er der Michael Jakobsen, som klubben hentede for et symbolsk beløb i PSV Eindhoven i 2005. Angiveligt under én million kroner. Nordjyderne kan lide de gratis glæder.
– Det bedste vi nordjyder ved, er vin ad libitum og transferfrie spillere, siger Lynge Jakobsen spøgefuldt og forklarer, hvorfor overvægten af transferfrie spillere i AaB er så markant.
– Vi forsøger selvfølgelig altid at gøre den bedste handel som muligt, men det er i høj grad også et spørgsmål om det muliges kunst. Hvis en Rade Prica f.eks. skulle være købt fri af Hansa Rostock sidste år, så havde han formentlig været for dyr for os. Og så må vi gøre op med os selv, om vi vil have en mindre god spiller eller vente, siger Lynge Jakobsen.
AaB tilbyder godt bytte
En række svenske og norske spillere er i tidernes løb kommet til AaB fra mere eller mindre mislykkede ophold i udlandet. Ståle Solbakken, Jozo Matovac og Frank Strandli var stammen på holdet, da AaB sikrede sig sit seneste mesterskab i 1999. Nu hedder de udenlandske profiler Andreas Johansson, Rade Prica og Danny Califf.
– Vi har noget meget attraktivt, som vi kan bytte med. Hvis vi tager de norske og svenske spillere, der har været og er i klubben, er de næsten altid kommet tilbage på deres respektive landshold. Spillere som Prica og Johansson kunne jo bare ringe til Matovac eller til Anders Andersson, og høre om deres erfaringer, og så tænker de, at AaB nok ikke er det værste sted. De var jo ikke kommet, hvis AaB var en lorteklub. Fri transfer eller ej, forklarer Lynge Jakobsen, der bruger det, som han ofte bliver kritiseret for til at lokke spillere til klubben.
– AaB og jeg i særdeleshed bliver ofte kritiseret for at sælge for mange spillere, men hvis erfaringerne var, at vi var en klub, som man blev forlovet med, når man satte sin underskrift, så ville ingen hertil. I den her sammenhæng betyder det utrolig meget, at vi kan få spillerne videre senere hen. Jeg ved godt, at der er mange der ikke kan lide det, men sådan er det, siger Jakobsen.
Heldet spiller ind
Lynge Jakobsen er heller ikke bleg for at indrømme, at det handler om mere end bare klubbens ry og rygte. En stor portion held spiller ind i processen, når AaB skal hente en ny spiller på en fri transfer.
– Jeg lapper det selvfølgelig i mig, når folk siger, at det er godt købmandskab, men det handler også i høj grad om held. Det er en kliche, men man skal være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, og så er det selvfølgelig væsentligt, at jeg har været i gamet i mange år og har en masse kontakter rundt omkring, forklarer sportsdirektøren.
Held eller ej, så tørner AaB sammen med FC Midtjylland på søndag i en kamp mellem nummer to og tre i SAS Ligaen. En kamp der også er står mellem to helt forskellige indkøbsstrategier. FC Midtjylland betalte angiveligt CSKA Moskva omkring fire millioner for den moldaviske reserveangriber Sergej Dadu. Altså mere end fire gange så meget som den samlede pris for AaB’s idealopstilling.
AaB satser altså på de transferfrie løsninger, hvilket ind imellem giver spillerne lempelige vilkår, når de skal forlade klubben igen. Det havde Fredrik Winsnes, der frit kunne forlade klubben i sommer, efter at have fuldført halvdelen af sin kontrakt med aalborggenserne. En spiller som Rade Prica kan være den næste, der bliver skudt af.
– Vores politik er helt klart, at vi ikke vil give frikøbsklausuler eller lignende i kontrakterne med spillerne, men nogle gange må man så også opveje plusser og minusser, så vi har da tilbudt det et par gange, men det er ikke noget vi har lyst til at praktisere, og i tilfældet Rade Prica er der ikke nogen frikøbsklausul, understreger han.
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Betyder det David Nielsen-fyring?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål