Svenske Jordan Larsson scorede to mål i pokalturneringen og fire i Superligaen, efter han i slutningen af januar blevet lejet af FC København fra Schalke 04.
Efter en lidt langsom start kom den svenske landsholdskandidat godt i gang i forårsmånederne, og forwarden lød i flere interview som en spiller, der så positivt på muligheden for at fortsætte i FC København.
Tirsdag blev handlen så officiel, efter B.T mandag kunne breake, at skiftet var forhandlet på plads.
Der gik en uges tid fra sidste spillerunde i Superligaen, hvor FC København spillede 1-1 med Randers FC, til en handel var i hus, og der var nogle detaljer, der skulle på plads.
Gennem foråret har det forlydt, at frikøbsklausulen i aftalen mellem Schalke 04 og FC København lå på enten 2,2 eller 2,5 millioner euro.
Men med i ligningen har også været Schalke 04's skæbne i 1. Bundesliga.
Her kæmpede Schalke 04 en brav kamp for at overleve, men i en dramatisk slutfase endte Ruhr-klubben med igen at rutsje ud af den bedste række og tilbage ned i den 2. Bundesliga, man var rykket op fra i sæsonen 2021/22.
Ifølge Tipsbladets tyske kilder har Schalke, trods optimistiske udmeldinger i forbindelse med seneste årsregnskab, haft udsigt til, at der skulle spares penge i tilfælde af en nedrykning.
Schalke tabte et godt stykke over 100 millioner kroner i seneste årsregnskab, og svenske Jordan Larsson var en af dem, man omkostningsfrit kunne afhænde.
Larsson kom til på fri transfer fra Spartak Moskva sidste sommer, og med Schalkes lyst til at spare og en anskaffelsespris på nul kroner lader det til, at FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen og hans team fik forhandlet pris lidt ned.
I hvert fald forlyder det fra flere af Tipsbladets kilder, at Schalke 04 nøjes med to millioner euro, svarende til lige knap 15 millioner kroner, i transferbetaling for svenskeren, der har fået en fireårig kontrakt i den danske hovedstad.
– Jeg nyder at være en del af holdet og være i København, og jeg føler, at jeg har fundet fodfæste efter et par udfordrende år i min karriere. Det giver mig stor motivation og lyst til at give alt for FCK, siger Jordan Larsson i forbindelse med skiftet til FCK.
I København er håbet, at Larsson genfinder den form, der i 2020/21 gjorde ham til en af de mest scorende spillere i en solid russisk liga, der endnu ikke var decimeret sportsligt af Vladimir Putins militær-invasion af Ukraine i februar 2022.
Dengang var der rygter om Premier League-interesse og om et skifte til farens klub Celtic, og med en god sæson eller to og en retur til Sveriges landshold, hvor Larsson senest var med i 2021, kunne man sagtens se et skifte til en europæisk Top 5-liga for sig i 2024 eller 2025.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

På vej til Superligaen?

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Går i flæsket på Erik ten Hag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Bekræfter interesse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

FC København henter stortalent i Malmö FF

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne