Svenske Jordan Larsson scorede to mål i pokalturneringen og fire i Superligaen, efter han i slutningen af januar blevet lejet af FC København fra Schalke 04.
Efter en lidt langsom start kom den svenske landsholdskandidat godt i gang i forårsmånederne, og forwarden lød i flere interview som en spiller, der så positivt på muligheden for at fortsætte i FC København.
Tirsdag blev handlen så officiel, efter B.T mandag kunne breake, at skiftet var forhandlet på plads.
Der gik en uges tid fra sidste spillerunde i Superligaen, hvor FC København spillede 1-1 med Randers FC, til en handel var i hus, og der var nogle detaljer, der skulle på plads.
Gennem foråret har det forlydt, at frikøbsklausulen i aftalen mellem Schalke 04 og FC København lå på enten 2,2 eller 2,5 millioner euro.
Men med i ligningen har også været Schalke 04's skæbne i 1. Bundesliga.
Her kæmpede Schalke 04 en brav kamp for at overleve, men i en dramatisk slutfase endte Ruhr-klubben med igen at rutsje ud af den bedste række og tilbage ned i den 2. Bundesliga, man var rykket op fra i sæsonen 2021/22.
Ifølge Tipsbladets tyske kilder har Schalke, trods optimistiske udmeldinger i forbindelse med seneste årsregnskab, haft udsigt til, at der skulle spares penge i tilfælde af en nedrykning.

Schalke tabte et godt stykke over 100 millioner kroner i seneste årsregnskab, og svenske Jordan Larsson var en af dem, man omkostningsfrit kunne afhænde.
Larsson kom til på fri transfer fra Spartak Moskva sidste sommer, og med Schalkes lyst til at spare og en anskaffelsespris på nul kroner lader det til, at FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen og hans team fik forhandlet pris lidt ned.
I hvert fald forlyder det fra flere af Tipsbladets kilder, at Schalke 04 nøjes med to millioner euro, svarende til lige knap 15 millioner kroner, i transferbetaling for svenskeren, der har fået en fireårig kontrakt i den danske hovedstad.
– Jeg nyder at være en del af holdet og være i København, og jeg føler, at jeg har fundet fodfæste efter et par udfordrende år i min karriere. Det giver mig stor motivation og lyst til at give alt for FCK, siger Jordan Larsson i forbindelse med skiftet til FCK.
I København er håbet, at Larsson genfinder den form, der i 2020/21 gjorde ham til en af de mest scorende spillere i en solid russisk liga, der endnu ikke var decimeret sportsligt af Vladimir Putins militær-invasion af Ukraine i februar 2022.
Dengang var der rygter om Premier League-interesse og om et skifte til farens klub Celtic, og med en god sæson eller to og en retur til Sveriges landshold, hvor Larsson senest var med i 2021, kunne man sagtens se et skifte til en europæisk Top 5-liga for sig i 2024 eller 2025.
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Nu drømmer de stort i AGF
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER