Talenterne er mange, men nåleøjet er småt.
Det er på ingen måde let at slå igennem i FC Midtjylland.
Gustav Isaksen, Oliver Sørensen og måske det kommende stjerneskud Mikel Gogorza er nogle af dem, der har bevist, at det fortsat kan lade sig gøre for de unge talenter at slå igennem hos Ulvene. Men hver gang der er én, der får sit store gennembrud på MCH Arena, er der flere dygtige spillere, som må tage en anden rute for at forløse deres talent.
En af dem, der måtte tage en omvej til en karriere i udlandet, er Victor Torp, der for tiden nyder stor succes hos Coventry i Championship.
Den 25-årige midtbanespiller var i sin FC Midtjylland-karriere mere på udlån end på træningsbanen i Ikast, hvilket også kan ses på CV’et, hvor han blot står noteret for en enkelt kamp for FC Midtjylland – en kamp, der faldt i et nederlag til OB.
Og omvejen, der gik over Lyngby BK, FC Fredericia og KV Kortrijk, var måske heller ikke helt det, Victor Torp havde forventet, da han blev en del af midtjydernes førstehold.
– Det var et blandet forløb, jeg var også ude med en skade i et års tid. Det blev aldrig, som jeg havde håbet og troet på, da jeg kom op omkring førsteholdet. Dengang troede jeg egentlig på, at jeg nok skulle slå igennem. Det var jo det, jeg havde drømt om, siden jeg var en lille dreng.
– Jeg voksede op ude i Lemvig, som også er en samarbejdsklub, og jeg har været på stadion og sådan nogle ting. Det blev aldrig helt det forløb, jeg havde regnet med og troet på, men sådan er fodbold. Det går op og ned, og det handler om at finde sine egne veje, og det synes jeg, at jeg har formået at gøre, selvom jeg ikke lykkedes i Midtjylland, siger Victor Torp i et interview til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har, siden han endegyldigt forlod FC Midtjylland for at skifte til norske Sarpsborg og senere Coventry, ikke set sig tilbage.
– 9 minutter er måske ikke det, jeg havde håbet skulle stå på mit CV, når jeg ikke længere spillede i FC Midtjylland, men sådan er det nu engang. Der er også andre spillere, der har haft en lignende historie som min, hvor man skal væk fra Midtjylland for at finde sin egen vej. Jeg tror ikke, jeg er den første eller den sidste, der må gå den vej.
– Jeg synes, at jeg sidenhen har taget de rigtige skridt. Lige nu er jeg på en rigtig god hylde. Selvfølgelig gik det ikke, som jeg havde håbet, men jeg har egentlig lagt det bag mig nu og fokuserer ikke så meget på det.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM er blevet for gode
Et af de store problemer ved at slå igennem hos FC Midtjylland er, at klubben i de seneste mange år har taget kvantespring i dansk fodbold. Derfor er det ikke længere noget, der minder om en gratis omgang at give spilletid til de unge egenudviklede talenter, som helst skal være på et niveau, der gør, at man kan kæmpe med om mesterskabet.
– Jeg tror generelt bare, at det er sådan, at der kommer rigtig mange unge, dygtige spillere op, samtidig med at det er blevet så konkurrencedygtigt en klub, fordi de har fået så mange penge, at de også henter mange spillere udefra til store penge og kontrakter, og det gør det jo endnu sværere.
– Dem, du skal kæmpe med, er dyrere, men også måske bedre, end de var for 10 år siden. Det er jo også sådan nogle ting, der spiller ind.
Med den fortid, Victor Torp har med FC Midtjylland, ville det måske være naturligt, at han i fremtiden ville drømme om at vende tilbage og vise sit værd på MCH Arena, men det er ikke ligefrem tilfældet.
– Nej, hvis jeg skal være ærlig, så er det ikke noget, jeg overhovedet har tænkt over. Lige nu nyder jeg egentlig bare at være, hvor jeg er. Jeg vil gerne blive i udlandet i en del år endnu og skabe mig en fin karriere. Så må tiden vise, hvad der kommer til at ske, men det er ikke som sådan noget, jeg har en plan eller drøm om lige nu.
– Det ville være løgn at sige, at det er noget, jeg tænker på lige nu, men man ved aldrig, hvad der sker. Dog er det slet ikke i fokus for tiden. Der har jeg andre ting, jeg gerne vil opnå i stedet.
Victor Torp runder snart en stor milepæl i sin karriere, når han om få kampe kan blive 50-kamps jubilæumspiller for Coventry City, hvor han skiftede til for et år siden.
Herunder kan du læse den første del af interviewet med Victor Torp, hvor han sætter ord på, hvordan det er at blive trænet af selveste Frank Lampard.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Presset træner vil rotere mod FCM
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW