Talenterne er mange, men nåleøjet er småt.
Det er på ingen måde let at slå igennem i FC Midtjylland.
Gustav Isaksen, Oliver Sørensen og måske det kommende stjerneskud Mikel Gogorza er nogle af dem, der har bevist, at det fortsat kan lade sig gøre for de unge talenter at slå igennem hos Ulvene. Men hver gang der er én, der får sit store gennembrud på MCH Arena, er der flere dygtige spillere, som må tage en anden rute for at forløse deres talent.
En af dem, der måtte tage en omvej til en karriere i udlandet, er Victor Torp, der for tiden nyder stor succes hos Coventry i Championship.
Den 25-årige midtbanespiller var i sin FC Midtjylland-karriere mere på udlån end på træningsbanen i Ikast, hvilket også kan ses på CV’et, hvor han blot står noteret for en enkelt kamp for FC Midtjylland – en kamp, der faldt i et nederlag til OB.
Og omvejen, der gik over Lyngby BK, FC Fredericia og KV Kortrijk, var måske heller ikke helt det, Victor Torp havde forventet, da han blev en del af midtjydernes førstehold.
– Det var et blandet forløb, jeg var også ude med en skade i et års tid. Det blev aldrig, som jeg havde håbet og troet på, da jeg kom op omkring førsteholdet. Dengang troede jeg egentlig på, at jeg nok skulle slå igennem. Det var jo det, jeg havde drømt om, siden jeg var en lille dreng.
– Jeg voksede op ude i Lemvig, som også er en samarbejdsklub, og jeg har været på stadion og sådan nogle ting. Det blev aldrig helt det forløb, jeg havde regnet med og troet på, men sådan er fodbold. Det går op og ned, og det handler om at finde sine egne veje, og det synes jeg, at jeg har formået at gøre, selvom jeg ikke lykkedes i Midtjylland, siger Victor Torp i et interview til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har, siden han endegyldigt forlod FC Midtjylland for at skifte til norske Sarpsborg og senere Coventry, ikke set sig tilbage.
– 9 minutter er måske ikke det, jeg havde håbet skulle stå på mit CV, når jeg ikke længere spillede i FC Midtjylland, men sådan er det nu engang. Der er også andre spillere, der har haft en lignende historie som min, hvor man skal væk fra Midtjylland for at finde sin egen vej. Jeg tror ikke, jeg er den første eller den sidste, der må gå den vej.
– Jeg synes, at jeg sidenhen har taget de rigtige skridt. Lige nu er jeg på en rigtig god hylde. Selvfølgelig gik det ikke, som jeg havde håbet, men jeg har egentlig lagt det bag mig nu og fokuserer ikke så meget på det.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM er blevet for gode
Et af de store problemer ved at slå igennem hos FC Midtjylland er, at klubben i de seneste mange år har taget kvantespring i dansk fodbold. Derfor er det ikke længere noget, der minder om en gratis omgang at give spilletid til de unge egenudviklede talenter, som helst skal være på et niveau, der gør, at man kan kæmpe med om mesterskabet.
– Jeg tror generelt bare, at det er sådan, at der kommer rigtig mange unge, dygtige spillere op, samtidig med at det er blevet så konkurrencedygtigt en klub, fordi de har fået så mange penge, at de også henter mange spillere udefra til store penge og kontrakter, og det gør det jo endnu sværere.
– Dem, du skal kæmpe med, er dyrere, men også måske bedre, end de var for 10 år siden. Det er jo også sådan nogle ting, der spiller ind.
Med den fortid, Victor Torp har med FC Midtjylland, ville det måske være naturligt, at han i fremtiden ville drømme om at vende tilbage og vise sit værd på MCH Arena, men det er ikke ligefrem tilfældet.
– Nej, hvis jeg skal være ærlig, så er det ikke noget, jeg overhovedet har tænkt over. Lige nu nyder jeg egentlig bare at være, hvor jeg er. Jeg vil gerne blive i udlandet i en del år endnu og skabe mig en fin karriere. Så må tiden vise, hvad der kommer til at ske, men det er ikke som sådan noget, jeg har en plan eller drøm om lige nu.
– Det ville være løgn at sige, at det er noget, jeg tænker på lige nu, men man ved aldrig, hvad der sker. Dog er det slet ikke i fokus for tiden. Der har jeg andre ting, jeg gerne vil opnå i stedet.
Victor Torp runder snart en stor milepæl i sin karriere, når han om få kampe kan blive 50-kamps jubilæumspiller for Coventry City, hvor han skiftede til for et år siden.
Herunder kan du læse den første del af interviewet med Victor Torp, hvor han sætter ord på, hvordan det er at blive trænet af selveste Frank Lampard.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer