De kom kun lige akkurat med i mesterskabsspillet, men Brøndby IF har fået den bedst tænkelige start på slutspillet og har pludseligt spillet sig ind i kampen om bronzemedaljerne.
Frederik Birks tropper indledte med at besejre FC Midtjylland i Herning, inden man mandag aften slog AGF med 2-1 på hjemmebane.
Og sejrene er kommet, efter Nicolai Vallys er begyndt at ramme måltavlen igen. Fire gange i træk har han scoret efter slet ikke at have scoret tidligere i sæsonen.
Hvem vinder bronze i Superligaen?
0 Votes
Peter Sørensen, ekspert på Viaplay, mener, at der er en klar sammenhæng.
– Det var vel sidste sæsons bedste spiller, og han var en skygge af sig selv i efteråret, ligesom en hel del andre af de her brændte børn fra Brøndby, der missede både mesterskabet og spillet ude i Europa. Der var mange, der var underpræsterende – også Vallys, der vist også havde lidt skadesproblemer.
– At få ligaens måske bedste spiller tilbage i en normal udgave, det gør selvfølgelig en stor forskel i et tæt spil, hvor man ligger side om side. Den forstærkning, det giver indefra at få bedste spiller op på niveau igen, er selvfølgelig rigtig vigtigt.
– Om det så er Birks skyld, eller det er naturens gang, at man bliver stærkere, når man bliver fri af skader, det skal jeg ikke gøre mig til dommer over, men det er i hvert fald indlysende, at en god Vallys er afgørende for et Brøndby-hold, der skal kæmpe med i toppen, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.
Du kan se vurderingen fra Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i denne artikel.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE