De kom kun lige akkurat med i mesterskabsspillet, men Brøndby IF har fået den bedst tænkelige start på slutspillet og har pludseligt spillet sig ind i kampen om bronzemedaljerne.
Frederik Birks tropper indledte med at besejre FC Midtjylland i Herning, inden man mandag aften slog AGF med 2-1 på hjemmebane.
Og sejrene er kommet, efter Nicolai Vallys er begyndt at ramme måltavlen igen. Fire gange i træk har han scoret efter slet ikke at have scoret tidligere i sæsonen.
Hvem vinder bronze i Superligaen?
0 Votes
Peter Sørensen, ekspert på Viaplay, mener, at der er en klar sammenhæng.
– Det var vel sidste sæsons bedste spiller, og han var en skygge af sig selv i efteråret, ligesom en hel del andre af de her brændte børn fra Brøndby, der missede både mesterskabet og spillet ude i Europa. Der var mange, der var underpræsterende – også Vallys, der vist også havde lidt skadesproblemer.
– At få ligaens måske bedste spiller tilbage i en normal udgave, det gør selvfølgelig en stor forskel i et tæt spil, hvor man ligger side om side. Den forstærkning, det giver indefra at få bedste spiller op på niveau igen, er selvfølgelig rigtig vigtigt.
– Om det så er Birks skyld, eller det er naturens gang, at man bliver stærkere, når man bliver fri af skader, det skal jeg ikke gøre mig til dommer over, men det er i hvert fald indlysende, at en god Vallys er afgørende for et Brøndby-hold, der skal kæmpe med i toppen, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.
Du kan se vurderingen fra Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i denne artikel.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker