‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Randers er tæt på nedrykningsstregen, og cheftræneren erkender, at resten af sæsonen handler om overlevelse.



Med én sejr i de seneste fem kampe er nedrykningsstregen kommet faretruende tæt på superligaklubben Randers FC.

Det er naturligvis ikke drømmescenariet, men det er realiteterne, som kronjydernes cheftræner, Rasmus Bertelsen, forholder sig til.

– Resten af sæsonen kommer til at handle om at undgå at slutte på en af de to nederste pladser. Det må vi også indstille os på. Det er sådan, det slutter i den her sæson, siger Rasmus Bertelsen.

Efter Superligaens grundspil var den attraktive førsteplads i nedrykningsspillet ellers inden for rækkevidde for Randers FC.

– Når man ikke har fået flere point, end vi har gjort i den seneste periode, så ender man jo med at ligge nede i den tunge afdeling. Det er en del af vores branche, siger Bertelsen.

Pladsen i toppen er stadig matematisk opnåelig, men Bertelsen og hans spillere rykkede nærmere nedrykningsstregen, efter at klubben søndag på udebane tabte 1-3 til OB i nedrykningsspillet.

Randers har dermed blot tre point ned til Silkeborg IF, som ligger til nedrykning.

Derfor handler det for Rasmus Bertelsen nu om at finde den rigtige balance og sikre ro omkring holdet.

– Vi skal ikke til at opfinde 27 nye ting. Det, tror jeg, er det værste, vi kan gøre lige nu – at gå i panik og tage mærkelige beslutninger, siger han.

Den 42-årige træner, der overtog tøjlerne i 2023, hæfter sig ved, at Randers FC trods alt er i den bedste situation af de nedrykningstruede hold. Hans mandskab ligger over Fredericia, Silkeborg og Vejle.

– Der er jo tre hold, der nok gerne ville have været i vores situation, siger Bertelsen.

– I en utryg situation giver det trods alt noget ro, at vi selv kan påvirke det. At vi ikke skal rende og se på, hvordan det går de andre hold. Vi skal groft sagt sørge for at passe vores egen butik, siger han.

Ifølge Bertelsen skal han og spillerne nu holde snuden i sporet.

– Vi skal selvfølgelig lave tilpasninger, som vi prøver at gøre hver kamp – både ud fra spillernes friskhed og modstanderne. Men generelt skal vi holde os til nogenlunde de samme procedurer, som vi har gjort hele sæsonen, siger han.

En sejr torsdag aften over Fredericia er næste step på vejen mod overlevelse for Bertelsen og Randers FC.

– Det er da en vigtig kamp, men ikke vigtigere end at der ikke er et af holdene, der rykker ned efter kampen, siger træneren, som ikke giver meget for den sædvanlige floskel om at skulle spille alle kampene som en finale.

– Det med at sige, at vi skal spille fem finaler, køber jeg ikke. Når man spiller finaler, er der en grund til, at det er en finale. Så er der trofæ på spil, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Felix Beijmo er færdig i AGF

Tiden er ved at rinde ud

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job