‘Det er eddermame hårdt for mig at bænke ham’

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over sejren i Farum og roser blandt andre Munashe Garananga.



FARUM (Tipsbladet): Forbandelsen blev brudt – nu har Jacob Neestrup også prøvet at vinde en fodboldkamp i Farum.

Søndag vandt FC København 1-0 over FC Nordsjælland, og dermed er “løverne” på førstepladsen efter de første to runder i mesterskabsspillet.

Opgøret i Farum var ikke ligefrem nogen lækkerbisken for den neutrale iagttager, men FCK fik, hvad de kom efter.

– Vi var kloge, og vi var solide. Jeg synes, vi var gode i vores pres højt og lavt, og vi var rigtig gode til at forsvare vores felt. Vi var for dårlige til at skabe chancer, men ekstremt effektive på de få muligheder, der var, så når alt kommer til alt, vinder vi fortjent, siger Jacob Neestrup.

FCK-bossen havde en taktisk kanin i ærmet med til Farum. Gæsterne stillede således op med tre midtstoppere, og det var der en helt særlig grund til.

– Kunstgræs, fastslår Neestrup.

– Man kan ikke dække de rum i en firekæde. Det er fuldstændig umuligt. Du kan ikke bremse, du kan ikke skifte retning, så du bliver nødt til at have en formation, hvor du kan screene prioriterede rum væk og gå mere mandsorienteret til værks.

Valget af tre midtstoppere og en Pantelis Hatzdiakos i karantæne gjorde, at Munashe Garananga fik en sjælden chance i startopstillingen for FC København.

Den greb han til fulde, fastslår Jacob Neestrup.

– Jeg er ikke overrasket. Det er eddermame hårdt at sætte ham på bænken og udenfor truppen, for han har fandeme været god i lang tid. Han spiller en klassekamp i Heidenheim og gør alt, hvad han kan til træning. Lige nu må han bare vente på sin mulighed, og i dag eksekverer han godt, lyder det fra FCK-træneren.

Der altså nu kan se sit mandskab på førstepladsen foran FC Midtjylland.

– Vi har fokus på os selv – det er vores præstationer, der skal afgøre det. Ikke de andre. Og jeg ser det ikke som en duel (mellem FCK og FCM, red.). Det mener jeg helt oprigtigt.

– Det kan gå så hurtigt i det her mesterskabsspil, og jeg synes, FC Midtjylland er gode, jeg synes, AGF er gode, og jeg synes, Brøndby er gode. Randers og FC Nordsjælland er også, men de andre hold har bedre forudsætninger for at blande sig helt oppe til sidst.

– Det kan gå utrolig stærkt, men det betyder selvfølgelig noget at være nummer et, for så er man tættere på at nå målstregen end de andre. Men der er otte kampe tilbage, siger Jacob Neestrup.

Næste opgave for FC København er i Parken mod Brøndby IF.



Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Aldrig set før

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Nu kommenterer han FC København-historie

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Målmand håber på Brøndby-transfer

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Har Brøndby-spiller på blokken

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– Overdrevet og unuanceret