‘Det er eddermame hårdt for mig at bænke ham’

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over sejren i Farum og roser blandt andre Munashe Garananga.



FARUM (Tipsbladet): Forbandelsen blev brudt – nu har Jacob Neestrup også prøvet at vinde en fodboldkamp i Farum.

Søndag vandt FC København 1-0 over FC Nordsjælland, og dermed er “løverne” på førstepladsen efter de første to runder i mesterskabsspillet.

Opgøret i Farum var ikke ligefrem nogen lækkerbisken for den neutrale iagttager, men FCK fik, hvad de kom efter.

– Vi var kloge, og vi var solide. Jeg synes, vi var gode i vores pres højt og lavt, og vi var rigtig gode til at forsvare vores felt. Vi var for dårlige til at skabe chancer, men ekstremt effektive på de få muligheder, der var, så når alt kommer til alt, vinder vi fortjent, siger Jacob Neestrup.

FCK-bossen havde en taktisk kanin i ærmet med til Farum. Gæsterne stillede således op med tre midtstoppere, og det var der en helt særlig grund til.

– Kunstgræs, fastslår Neestrup.

– Man kan ikke dække de rum i en firekæde. Det er fuldstændig umuligt. Du kan ikke bremse, du kan ikke skifte retning, så du bliver nødt til at have en formation, hvor du kan screene prioriterede rum væk og gå mere mandsorienteret til værks.

Valget af tre midtstoppere og en Pantelis Hatzdiakos i karantæne gjorde, at Munashe Garananga fik en sjælden chance i startopstillingen for FC København.

Den greb han til fulde, fastslår Jacob Neestrup.

– Jeg er ikke overrasket. Det er eddermame hårdt at sætte ham på bænken og udenfor truppen, for han har fandeme været god i lang tid. Han spiller en klassekamp i Heidenheim og gør alt, hvad han kan til træning. Lige nu må han bare vente på sin mulighed, og i dag eksekverer han godt, lyder det fra FCK-træneren.

Der altså nu kan se sit mandskab på førstepladsen foran FC Midtjylland.

– Vi har fokus på os selv – det er vores præstationer, der skal afgøre det. Ikke de andre. Og jeg ser det ikke som en duel (mellem FCK og FCM, red.). Det mener jeg helt oprigtigt.

– Det kan gå så hurtigt i det her mesterskabsspil, og jeg synes, FC Midtjylland er gode, jeg synes, AGF er gode, og jeg synes, Brøndby er gode. Randers og FC Nordsjælland er også, men de andre hold har bedre forudsætninger for at blande sig helt oppe til sidst.

– Det kan gå utrolig stærkt, men det betyder selvfølgelig noget at være nummer et, for så er man tættere på at nå målstregen end de andre. Men der er otte kampe tilbage, siger Jacob Neestrup.

Næste opgave for FC København er i Parken mod Brøndby IF.



Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Fælder hård Schmeichel-dom

Forlænger med stort angriber-talent

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede