FARUM (Tipsbladet): Forbandelsen blev brudt – nu har Jacob Neestrup også prøvet at vinde en fodboldkamp i Farum.
Søndag vandt FC København 1-0 over FC Nordsjælland, og dermed er “løverne” på førstepladsen efter de første to runder i mesterskabsspillet.
Opgøret i Farum var ikke ligefrem nogen lækkerbisken for den neutrale iagttager, men FCK fik, hvad de kom efter.
– Vi var kloge, og vi var solide. Jeg synes, vi var gode i vores pres højt og lavt, og vi var rigtig gode til at forsvare vores felt. Vi var for dårlige til at skabe chancer, men ekstremt effektive på de få muligheder, der var, så når alt kommer til alt, vinder vi fortjent, siger Jacob Neestrup.
FCK-bossen havde en taktisk kanin i ærmet med til Farum. Gæsterne stillede således op med tre midtstoppere, og det var der en helt særlig grund til.
– Kunstgræs, fastslår Neestrup.
– Man kan ikke dække de rum i en firekæde. Det er fuldstændig umuligt. Du kan ikke bremse, du kan ikke skifte retning, så du bliver nødt til at have en formation, hvor du kan screene prioriterede rum væk og gå mere mandsorienteret til værks.
Valget af tre midtstoppere og en Pantelis Hatzdiakos i karantæne gjorde, at Munashe Garananga fik en sjælden chance i startopstillingen for FC København.
Den greb han til fulde, fastslår Jacob Neestrup.
– Jeg er ikke overrasket. Det er eddermame hårdt at sætte ham på bænken og udenfor truppen, for han har fandeme været god i lang tid. Han spiller en klassekamp i Heidenheim og gør alt, hvad han kan til træning. Lige nu må han bare vente på sin mulighed, og i dag eksekverer han godt, lyder det fra FCK-træneren.
Der altså nu kan se sit mandskab på førstepladsen foran FC Midtjylland.
– Vi har fokus på os selv – det er vores præstationer, der skal afgøre det. Ikke de andre. Og jeg ser det ikke som en duel (mellem FCK og FCM, red.). Det mener jeg helt oprigtigt.
– Det kan gå så hurtigt i det her mesterskabsspil, og jeg synes, FC Midtjylland er gode, jeg synes, AGF er gode, og jeg synes, Brøndby er gode. Randers og FC Nordsjælland er også, men de andre hold har bedre forudsætninger for at blande sig helt oppe til sidst.
– Det kan gå utrolig stærkt, men det betyder selvfølgelig noget at være nummer et, for så er man tættere på at nå målstregen end de andre. Men der er otte kampe tilbage, siger Jacob Neestrup.
Næste opgave for FC København er i Parken mod Brøndby IF.
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Jubler over dansker: Dette er bare starten
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
En kæmpe sejr
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Eriksen ude med hård kritik
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE