‘Det er eddermame hårdt for mig at bænke ham’

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over sejren i Farum og roser blandt andre Munashe Garananga.



FARUM (Tipsbladet): Forbandelsen blev brudt – nu har Jacob Neestrup også prøvet at vinde en fodboldkamp i Farum.

Søndag vandt FC København 1-0 over FC Nordsjælland, og dermed er “løverne” på førstepladsen efter de første to runder i mesterskabsspillet.

Opgøret i Farum var ikke ligefrem nogen lækkerbisken for den neutrale iagttager, men FCK fik, hvad de kom efter.

– Vi var kloge, og vi var solide. Jeg synes, vi var gode i vores pres højt og lavt, og vi var rigtig gode til at forsvare vores felt. Vi var for dårlige til at skabe chancer, men ekstremt effektive på de få muligheder, der var, så når alt kommer til alt, vinder vi fortjent, siger Jacob Neestrup.

FCK-bossen havde en taktisk kanin i ærmet med til Farum. Gæsterne stillede således op med tre midtstoppere, og det var der en helt særlig grund til.

– Kunstgræs, fastslår Neestrup.

– Man kan ikke dække de rum i en firekæde. Det er fuldstændig umuligt. Du kan ikke bremse, du kan ikke skifte retning, så du bliver nødt til at have en formation, hvor du kan screene prioriterede rum væk og gå mere mandsorienteret til værks.

Valget af tre midtstoppere og en Pantelis Hatzdiakos i karantæne gjorde, at Munashe Garananga fik en sjælden chance i startopstillingen for FC København.

Den greb han til fulde, fastslår Jacob Neestrup.

– Jeg er ikke overrasket. Det er eddermame hårdt at sætte ham på bænken og udenfor truppen, for han har fandeme været god i lang tid. Han spiller en klassekamp i Heidenheim og gør alt, hvad han kan til træning. Lige nu må han bare vente på sin mulighed, og i dag eksekverer han godt, lyder det fra FCK-træneren.

Der altså nu kan se sit mandskab på førstepladsen foran FC Midtjylland.

– Vi har fokus på os selv – det er vores præstationer, der skal afgøre det. Ikke de andre. Og jeg ser det ikke som en duel (mellem FCK og FCM, red.). Det mener jeg helt oprigtigt.

– Det kan gå så hurtigt i det her mesterskabsspil, og jeg synes, FC Midtjylland er gode, jeg synes, AGF er gode, og jeg synes, Brøndby er gode. Randers og FC Nordsjælland er også, men de andre hold har bedre forudsætninger for at blande sig helt oppe til sidst.

– Det kan gå utrolig stærkt, men det betyder selvfølgelig noget at være nummer et, for så er man tættere på at nå målstregen end de andre. Men der er otte kampe tilbage, siger Jacob Neestrup.

Næste opgave for FC København er i Parken mod Brøndby IF.



Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Har talt med Ferguson om United-job

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Eriksen og Kjær tager afsted

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool