– Det er en god pris for FCK

FC København må være ganske godt tilfredse med, hvad de har betalt for Christian Sørensen, mener Per Frimann.



FC København præsenterede to nye spillere på sidstedagen af det danske transfervindue. Først og fremmest kom en gammel kending hjem i form af angriber Andreas Cornelius, men også en af Superligaens bedste venstrefødder, hvis ikke den bedste, kom til.

Christian Sørensen har således over de seneste vist sig som en fremragende venstre back med imponerende præstationer i Viborg FF, men nu skal han altså fremover tørne ud for løverne i Parken.

Ifølge B.T. Sport har FC København betalt godt 7,5 millioner kroner for den 30-årige back, og det er en helt fin pris, hvis man spørger Viaplay-ekspert Per Frimann.

– Det, synes jeg, er en ret god pris for FCK, lyder det først fra Per Frimann til Viaplay, der tilføjer:

– Jeg vil sige, at han har været en af de mest toneangivende spillere i Superligaen og en af dem, der har båret Viborgs succes, for det har været en succes, men Jesper Fredberg [sportschef i Viborg FF] kan være glad for, at han hentede en spiller for næsten ingen penge i Fredericia og nu får pengene tilbage gange syv stykker eller noget mere. For FC København er det en meget kvalificeret venstre back. Måske skal han stå i skyggen af Victor Kristiansen, men det er en stærk spiller for relativt få penge.

Og selvom Christian Sørensen er 30 år, synes Viaplay-eksperten også, at det giver god mening, at løverne har udstyret ham med en treårig aftale. 

– Ja, det gør det. Han er toptrænet. Han er ikke den type, hvor man tænker, at han er blevet langsommere eller mindre smidig. Nogle spillere bliver jo ramt af det, når man kommer op i 20’erne, men ham dér, han holder niveauet, tror jeg, så en treårig kontrakt er fint, siger Per Frimann.

Se klippet, hvor Per Frimann og Jesper Simo vender og drejer hele FC Københavns transferageren, i videoafspilleren øverst i artiklen.  

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd


Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

FC København-transfer går hele verden rundt

Overvejede at sige op

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Godt nyt

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Her er de tre bedste akademier i Danmark

AGF – FC Nordsjælland

Bekymrende nyt fra Vejle

Brøndby-profil træner ikke med

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Det var exceptionelt’

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Rasende på Mohamed Salah

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Taylor Swift til Brøndby?

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Dansker skifter cykelhold

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League