Four more years.
Sådan sang Brøndby-tilhængerne flere gange om Patrick Pentz i foråret, og mandag morgen blev dette ønske så opfyldt.
Den østrigske keeper, der i sidste sæson har været udlejet til til Brøndby fra Leverkusen, har nu lavet et permanent skifte til vestegnsklubben. Og det er decideret glimrende arbejde af sportschef Carsten V. Jensen, lyder det fra den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen, der nu er kommentator hos Tipsbladet.
– Det er overraskende og positivt, og det er fandme godt hentet af Brøndby. Han har vist sig at være en så vigtig spiller for Brøndby. Han har gjort det så godt i den her sæson, og han virker også til at være en leder både på og udenfor banen. Så det er godt arbejde i Brøndby, siger Jesper Christiansen.
Han er sindssygt dygtig på indlæg, og han har god timing og springkraft. Og så er han jo en meget, meget rolig målmand, også med fødderne, så de får rigtigt meget ud af ham, også i det opbyggende spil.
Jesper ChristiansenKommentator på Tipsbladet og tidligere landsholdsmålmand
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby sendt 19 millioner kroner til Leverkusen for at få Patrick Pentz, og indkøbet af østrigeren er et signal om, at Brøndby lige nu befinder sig et rigtigt godt sted, mener Jesper Christiansen.
– Jeg vil sige, at jeg havde da heller ikke tænkt, at han ville være meget billigere, med tanke på de præstationer, han har haft. Så det er rart at se, at de går ud og bruger de penge, og at de erkender, at det er en vigtig spiller at få på plads. For de kender ham, og de har set, hvad han kan.
– At skulle ud og finde en helt ny målmand, selvom han måske havde et godt cv, ville have medført de her spørgsmål om, hvorvidt han passer ind, og hvor lang tid han skulle bruge på at falde til. Men Pentz er integreret på holdet, og han kan gå ind og levere fra day one, lyder det fra den tidligere FC København-profil.

Superligaens bedste
Ifølge Jesper Christiansen er det ikke forkert at kalde Patrick Pentz for Superligaens bedste målmand i foråret, fordi østrigeren havde en kæmpe betydning for de blå-gules resultater.
– På trods af hans manglende højde er hans spil i feltet faktisk en af hans forcer. Han er sindssygt dygtig på indlæg, og han har god timing og springkraft. Og så er han jo en meget, meget rolig målmand, også med fødderne, så de får rigtigt meget ud af ham, også i det opbyggende spil. Han virker til at være en målmand, der skaber ro, lyder det fra Jesper Christiansen.
Den permanente aftale med Patrick Pentz er også et klart signal om, at Brøndby også i næste sæson vil kæmpe med om det hele, lyder det fra kommentatoren.
– Det handler jo om at holde på den trup, de har, og så få tilføjet nogle stykker. Det er klart, at deres mål skal være at holde på deres bedste spillere, inklusive sådan en som Vallys. Så det her er en god start for Brøndby, at de allerede nu har sikret sig på den position, siger Jesper Christiansen.
Der gik historier om interesse i Patrick Pentz fra større ligaer, og på den baggrund vil Jesper Christiansen ikke lægge skjul på, at Brøndbys permanente aftale med østrigeren kommer lidt som en overraskelse.
– Ja, for det hørte man jo. Men spørgsmålet er så, hvilke tilbud, der var tale om, og det kan også godt være, at han har vægtet spilletiden frem for at komme til en større klub og sidde på bænken eller skulle kæmpe om pladsen. Så han har måske valgt at fokusere på, at han spiller hver gang nu, hvor han også skal ud at spille europæisk fodbold, lyder det afslutningsvist fra Jesper Christiansen.
Patrick Pentz spillede i sidste sæson 30 kampe for Brøndby, hvor østrigeren indkasserede 32 mål.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
FC Midtjylland og FC København brager sammen
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW