Nicolai Vallys afviser

Nicolai Vallys mener ikke, hans form er dykket, selvom han er gået i stå med målscoringerne.



BRØNDBY (Tipsbladet): Foråret har ikke været Nicolai Vallys’.

Brøndby-topscoreren var flyvende i efteråret, hvor han med sine ti kasser bragte sig til tops på topscorerlisten.

Men i det nye år er scoringsstimen gået i stå, og Vallys står derfor stadig noteret for ti Superliga-scoringer i sæsonen.

Modstanderne har unægteligt også været mere opmærksomme på Vallys i tilgangen til kampene, og det har Vallys også kunne mærke.

– Først og fremmest tænker jeg, det er fordi, jeg har været god og gjort det godt i et langt stykke tid, så jeg må tage det som et skulderklap. Jeg skal forsøge at blive endnu bedre og måske ændre lidt ting samtidig med, at jeg skal blive ved med at gøre det samme ting.

– Udover at jeg ikke få lavet mål lige nu, så føler jeg, jeg har muligheder til det, og jeg synes, at kampen mod AGF var positiv i forhold til, jeg fik nogle muligheder, som jeg så skulle have været skarpere på, men jeg er meget positiv.

– Nu snakker jeg også som om, det har været helt skidt, men vi har fokus på, hvordan jeg kan blive mere farlig, og mod AGF kom jeg frem til nogle muligheder, og jeg havde nogle gode løb, og så er næste skridt at få den prikket ind, siger Nicolai Vallys.

Selvom målene ikke er kommet, så føler Vallys stadig, at niveauet på banen er som tidligere.

– Jeg synes ikke, jeg har et formdyk. Jeg føler mig enormt godt tilpas, og det giver ret godt mening, når et modstanderhold har så meget fokus på at gøre det svært for en spiller, så bliver det sværere, slår han fast.

Daniel Wass er heller ikke enig i, at Vallys er blevet dårligere, selvom han ikke scorer samme antal mål.

– Jeg synes heller ikke, han har spillet dårligt, som mange af jer (journalister, red.) har sagt. Han har nogle andre kvaliteter og ting, han skal klare, som I ikke ved noget om. Så der er nogle ting, I synes han skal gøre, som vi ikke synes, han skal gøre. Det er hver deres mening, fortæller Wass.

Wass er dog enig i, at modstandernes Vallys-opmærksomhed er blevet større, men at andre bare må steppe op.

– De andre hold er måske opmærksomme på nogle andre ting – specielt på Vallys. Det er bare sådan, det er, og der er bare nogle andre, der må steppe op så. Der var Yuito, der lavede to assister i sidste kamp. Der er andre, der må tage teten, og det er op til os at gøre Vallys god igen.

– Jeg prøver at give Vallys en masse kærlighed i forhold til at få ham op, og jeg prøver at servere ham så meget som muligt, det gør vi allesammen, for vi ved, hvilken spiller han er, fortæller Daniel Wass.

Nicolai Vallys havde ved torsdagens Brøndby-træning en længere snak med landstræner Kasper Hjulmand. Læs mere her. 

Brøndby og FC Midtjylland mødes søndag til topkamp i Superligaen.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Viaplay hæver priserne

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Brian Riemer giver råd til storklub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund med helterolle for Napoli

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København