Nicolai Vallys afviser

Nicolai Vallys mener ikke, hans form er dykket, selvom han er gået i stå med målscoringerne.



BRØNDBY (Tipsbladet): Foråret har ikke været Nicolai Vallys’.

Brøndby-topscoreren var flyvende i efteråret, hvor han med sine ti kasser bragte sig til tops på topscorerlisten.

Men i det nye år er scoringsstimen gået i stå, og Vallys står derfor stadig noteret for ti Superliga-scoringer i sæsonen.

Modstanderne har unægteligt også været mere opmærksomme på Vallys i tilgangen til kampene, og det har Vallys også kunne mærke.

– Først og fremmest tænker jeg, det er fordi, jeg har været god og gjort det godt i et langt stykke tid, så jeg må tage det som et skulderklap. Jeg skal forsøge at blive endnu bedre og måske ændre lidt ting samtidig med, at jeg skal blive ved med at gøre det samme ting.

– Udover at jeg ikke få lavet mål lige nu, så føler jeg, jeg har muligheder til det, og jeg synes, at kampen mod AGF var positiv i forhold til, jeg fik nogle muligheder, som jeg så skulle have været skarpere på, men jeg er meget positiv.

– Nu snakker jeg også som om, det har været helt skidt, men vi har fokus på, hvordan jeg kan blive mere farlig, og mod AGF kom jeg frem til nogle muligheder, og jeg havde nogle gode løb, og så er næste skridt at få den prikket ind, siger Nicolai Vallys.

Selvom målene ikke er kommet, så føler Vallys stadig, at niveauet på banen er som tidligere.

– Jeg synes ikke, jeg har et formdyk. Jeg føler mig enormt godt tilpas, og det giver ret godt mening, når et modstanderhold har så meget fokus på at gøre det svært for en spiller, så bliver det sværere, slår han fast.

Daniel Wass er heller ikke enig i, at Vallys er blevet dårligere, selvom han ikke scorer samme antal mål.

– Jeg synes heller ikke, han har spillet dårligt, som mange af jer (journalister, red.) har sagt. Han har nogle andre kvaliteter og ting, han skal klare, som I ikke ved noget om. Så der er nogle ting, I synes han skal gøre, som vi ikke synes, han skal gøre. Det er hver deres mening, fortæller Wass.

Wass er dog enig i, at modstandernes Vallys-opmærksomhed er blevet større, men at andre bare må steppe op.

– De andre hold er måske opmærksomme på nogle andre ting – specielt på Vallys. Det er bare sådan, det er, og der er bare nogle andre, der må steppe op så. Der var Yuito, der lavede to assister i sidste kamp. Der er andre, der må tage teten, og det er op til os at gøre Vallys god igen.

– Jeg prøver at give Vallys en masse kærlighed i forhold til at få ham op, og jeg prøver at servere ham så meget som muligt, det gør vi allesammen, for vi ved, hvilken spiller han er, fortæller Daniel Wass.

Nicolai Vallys havde ved torsdagens Brøndby-træning en længere snak med landstræner Kasper Hjulmand. Læs mere her. 

Brøndby og FC Midtjylland mødes søndag til topkamp i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Dropper Pione Sisto

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Dansk målsluger færdig

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt