Der venter et nervepirrende opgør mellem to klubber fredag, som ikke ligefrem elsker hinanden, når FC Midtjylland og Viborg skal mødes om en plads i Conference League. Indtil de sidste minutter af sidste spillerunde i mesterskabsspillet lignede det ellers AGF, men at det blev Viborg passer FCM-målmand Jonas Lössl særdeles godt.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet, hvor han peger på, at det er helt fantastisk og forrygende, at det lige er ærkerivalerne fra den nordlige del af det midtjyske.
– Jeg kunne ikke ønske mig et bedre hold at få den her kamp imod og få lov at vinde imod, fortæller Lössl, som da også på det seneste har floreret på de sociale medier med et 'hader VFF'-skilt sammen med Gustav Isaksen.
Her forklarer keeperen, at der var tale om en sjov gimmick efter deres egen kamp mod OB, hvor Europa-playoff blev sikret for dem. Derfor var der tale om et shout om, at det var fedt at skulle møde Viborg.
– Det er ikke vores yndlingsklub hernede på Heden, Viborg. Det er dem, vi nok allerhelst vil slå. Der er lidt et forhold kørende, nu har jeg selv været en del af den her klub i 20 år, så det ligger også dybt i mig, fortæller han og slår fast, at der skal være plads til de drillerier.
– Ja, det synes jeg. Had er et stort ord. Det gør jeg ikke over for mange, men det var et lille shoutout for at få lov til at møde dem. Der er ikke nogen, jeg hellere vil slå, lyder det fra Jonas Lössl.
#midtjylland #sldk pic.twitter.com/zjyeLKdZCS
— Rasmus P (@rasmuspoulsen94) June 3, 2023
Endvidere slår han fast, at de helst ville være i en situation, hvor de kom i Europa via en første- eller andenplads, men at det nu er deres vej til et europæisk gruppespil, og det derfor er vildt afgørende for dem at leve op til klubbens målsætning om europæisk deltagelse.
Efter Thomas Thomasberg er kommet ind som cheftræner, så står det også klart for midtjydernes sidste skanse, at det har været nogle gode måneder. Det er da også nemt at udpege beviset på, at det er gået godt.
– 2,3 point i snit. Det er da i den grad noget, vi har brug for. Thomasberg er Midtjylland-mand ind i hjertet. Han står for de værdier, klubben også står for. Det har givet ro. Han er en rigtig god træner, og han er en fremragende taktikker, der formår at få den viden i spil til holdet og sætte en linje for, hvad klubben skal.
For ham er de omtalte værdier hårdt arbejde, aggressivt udtryk i holdet, dødboldsstyrke og, at der er en taktisk klar retning.
Netop den taktiske retning har også manglet tidligere, mener han.
– Ja, det har vi. Når jeg siger det, er det ikke rettet mod de tidligere trænere, det var bare sådan, det så ud. Det er både deres skyld og os spilleres. Det er altid dem, der bærer ansvaret, men jeg synes, vi har været for svingende rent taktiske i vores præstationer og også på energien.
Når det kommer til hans egen præstationer over sæsonen, så forklarer han, at det er svært at vurdere det hele nu. Men der er dog et håb om, at omverdenen ser ham på en bestemt måde.
– Vi forholder os objektivt til tingene. Kamp til kamp, detaljer. Snakker mere om, hvad jeg skal bidrage med i næste kamp i stedet for at kigge bagud. Det tror jeg først, det er tid til efter Viborg. Jeg håber, at folk kan se, for dem der var i tvivl om det, da jeg kom hjem, at jeg brænder for at være her. Jeg giver alt, jeg kan, siger han.
I sidste sæson var han udlejet til Brentford, og efterfølgende var han tæt på et salg til Bordeaux, som gik i vasken. Læs mere om det her.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Rasmus Højlund har ikke set det før
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe stjerne besøger København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT