Med cirka halvanden måned tilbage af transfervinduet nærmer vi os den afsluttende fase, hvor der for alvor plejer at komme gang i svingdøren i Superligaen.
Heldigvis har der allerede været knald på med handlerne, og den forgangne uge bød på flere store transfernyheder, som vi kunne afsløre her på Tipsbladet.
Manden bag afsløringerne er som altid Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini, og sammen med Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen har han været i studiet og optage andet afsnit af vores YouTube-show “Tipsbladets transfer talk”.
Her løfter Farzam Abolhosseini sløret for de seneste transfernyheder om Superliga-klubberne og de danske spillere i udlandet, og én af ugens absolutte hovedpersoner har været FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray bød 75 millioner kroner for.
Tyrkerne ser ud til at snuppe en højre back fra Rennes i stedet for, men det betyder ikke, at den sidste sætning om Elias Jelert er skrevet i det her transfervindue.
– Der er et ønske fra Jelert om at komme ud. FCK kan sagtens bruge ham et år mere, men der kommer til at være bevægelser omkring ham. Jeg føler mig ret sikker på, at Jelert er væk, når det her transfervindue lukker – også fordi FCK ikke har andre varer på hylderne. Og de skal lave salg – det er et krav fra bestyrelsen, at der skal komme et stort salg. Her er Elias Jelert, Elias Achouri og Orri Oskarsson de eneste salgbare spillere, som virkelig kan generere nogle penge, siger Farzam Abolhosseini.
Tipsbladets journalist hæver i det hele taget øjenbrynene, når han ser, hvad der foregår i FC København i øjeblikket.
– Jeg synes, det er kaotisk. Der er spillere, der vil væk. Elyounoussis frikøbsklausul kunne vi afsløre, der er Vavro, som taler åbent om, at han gerne vil væk. Kevin Diks har en kontrakt, som han ikke har villet forlænge endnu. Der er spørgsmål om Christian Sørensen, og der er Diogo Goncalves, som skal væk. Jeg synes, der er enormt meget uro.
– Ud fra de bevægelser, der er i klubben, må vi bare sige, at det er kaotisk. Og så kan det godt være, der kommer ro på senere i transfervinduet, men det er gået hen og blevet voldsomt. Og det er slet ikke til gavn for Jacob Neestrup. Hvis jeg var ham, ville jeg rive mig i håret simpelthen, lyder det fra Abolhosseini.
Til sidst i udsendelsen har Farzam Abolhosseini også nyt om Brøndby IF og hvilke positioner, de blå-gule især er på markedet efter.
Du kan se nyeste afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Kenneth Jensen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber