Det er gået hen og blevet voldsomt i FCK

I andet afsnit af Tipsbladets YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk” kan Farzam Abolhosseini blandt andet fortælle nyt om Brøndby IF og FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray har budt på. Han tager også et nærmere kig på situationen i FC København, som han betegner som “kaotisk”.



Med cirka halvanden måned tilbage af transfervinduet nærmer vi os den afsluttende fase, hvor der for alvor plejer at komme gang i svingdøren i Superligaen.

Heldigvis har der allerede været knald på med handlerne, og den forgangne uge bød på flere store transfernyheder, som vi kunne afsløre her på Tipsbladet.

Manden bag afsløringerne er som altid Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini, og sammen med Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen har han været i studiet og optage andet afsnit af vores YouTube-show “Tipsbladets transfer talk”.

Her løfter Farzam Abolhosseini sløret for de seneste transfernyheder om Superliga-klubberne og de danske spillere i udlandet, og én af ugens absolutte hovedpersoner har været FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray bød 75 millioner kroner for. 

Tyrkerne ser ud til at snuppe en højre back fra Rennes i stedet for, men det betyder ikke, at den sidste sætning om Elias Jelert er skrevet i det her transfervindue. 

– Der er et ønske fra Jelert om at komme ud. FCK kan sagtens bruge ham et år mere, men der kommer til at være bevægelser omkring ham. Jeg føler mig ret sikker på, at Jelert er væk, når det her transfervindue lukker – også fordi FCK ikke har andre varer på hylderne. Og de skal lave salg – det er et krav fra bestyrelsen, at der skal komme et stort salg. Her er Elias Jelert, Elias Achouri og Orri Oskarsson de eneste salgbare spillere, som virkelig kan generere nogle penge, siger Farzam Abolhosseini.

Tipsbladets journalist hæver i det hele taget øjenbrynene, når han ser, hvad der foregår i FC København i øjeblikket. 

– Jeg synes, det er kaotisk. Der er spillere, der vil væk. Elyounoussis frikøbsklausul kunne vi afsløre, der er Vavro, som taler åbent om, at han gerne vil væk. Kevin Diks har en kontrakt, som han ikke har villet forlænge endnu. Der er spørgsmål om Christian Sørensen, og der er Diogo Goncalves, som skal væk. Jeg synes, der er enormt meget uro. 

– Ud fra de bevægelser, der er i klubben, må vi bare sige, at det er kaotisk. Og så kan det godt være, der kommer ro på senere i transfervinduet, men det er gået hen og blevet voldsomt. Og det er slet ikke til gavn for Jacob Neestrup. Hvis jeg var ham, ville jeg rive mig i håret simpelthen, lyder det fra Abolhosseini. 

Til sidst i udsendelsen har Farzam Abolhosseini også nyt om Brøndby IF og hvilke positioner, de blå-gule især er på markedet efter. 

Du kan se nyeste afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Kenneth Jensen og Farzam Abolhosseini her





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Melder dansk stortalent transferklar

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Norge – Senegal

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Jens Stage-skifte i fare