Det er gået hen og blevet voldsomt i FCK

I andet afsnit af Tipsbladets YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk” kan Farzam Abolhosseini blandt andet fortælle nyt om Brøndby IF og FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray har budt på. Han tager også et nærmere kig på situationen i FC København, som han betegner som “kaotisk”.



Med cirka halvanden måned tilbage af transfervinduet nærmer vi os den afsluttende fase, hvor der for alvor plejer at komme gang i svingdøren i Superligaen.

Heldigvis har der allerede været knald på med handlerne, og den forgangne uge bød på flere store transfernyheder, som vi kunne afsløre her på Tipsbladet.

Manden bag afsløringerne er som altid Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini, og sammen med Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen har han været i studiet og optage andet afsnit af vores YouTube-show “Tipsbladets transfer talk”.

Her løfter Farzam Abolhosseini sløret for de seneste transfernyheder om Superliga-klubberne og de danske spillere i udlandet, og én af ugens absolutte hovedpersoner har været FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray bød 75 millioner kroner for. 

Tyrkerne ser ud til at snuppe en højre back fra Rennes i stedet for, men det betyder ikke, at den sidste sætning om Elias Jelert er skrevet i det her transfervindue. 

– Der er et ønske fra Jelert om at komme ud. FCK kan sagtens bruge ham et år mere, men der kommer til at være bevægelser omkring ham. Jeg føler mig ret sikker på, at Jelert er væk, når det her transfervindue lukker – også fordi FCK ikke har andre varer på hylderne. Og de skal lave salg – det er et krav fra bestyrelsen, at der skal komme et stort salg. Her er Elias Jelert, Elias Achouri og Orri Oskarsson de eneste salgbare spillere, som virkelig kan generere nogle penge, siger Farzam Abolhosseini.

Tipsbladets journalist hæver i det hele taget øjenbrynene, når han ser, hvad der foregår i FC København i øjeblikket. 

– Jeg synes, det er kaotisk. Der er spillere, der vil væk. Elyounoussis frikøbsklausul kunne vi afsløre, der er Vavro, som taler åbent om, at han gerne vil væk. Kevin Diks har en kontrakt, som han ikke har villet forlænge endnu. Der er spørgsmål om Christian Sørensen, og der er Diogo Goncalves, som skal væk. Jeg synes, der er enormt meget uro. 

– Ud fra de bevægelser, der er i klubben, må vi bare sige, at det er kaotisk. Og så kan det godt være, der kommer ro på senere i transfervinduet, men det er gået hen og blevet voldsomt. Og det er slet ikke til gavn for Jacob Neestrup. Hvis jeg var ham, ville jeg rive mig i håret simpelthen, lyder det fra Abolhosseini. 

Til sidst i udsendelsen har Farzam Abolhosseini også nyt om Brøndby IF og hvilke positioner, de blå-gule især er på markedet efter. 

Du kan se nyeste afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Kenneth Jensen og Farzam Abolhosseini her





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

– Jeg er dum

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran – New Zealand

Vil hente tysk landsholdsstjerne