Det er gået hen og blevet voldsomt i FCK

I andet afsnit af Tipsbladets YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk” kan Farzam Abolhosseini blandt andet fortælle nyt om Brøndby IF og FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray har budt på. Han tager også et nærmere kig på situationen i FC København, som han betegner som “kaotisk”.



Med cirka halvanden måned tilbage af transfervinduet nærmer vi os den afsluttende fase, hvor der for alvor plejer at komme gang i svingdøren i Superligaen.

Heldigvis har der allerede været knald på med handlerne, og den forgangne uge bød på flere store transfernyheder, som vi kunne afsløre her på Tipsbladet.

Manden bag afsløringerne er som altid Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini, og sammen med Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen har han været i studiet og optage andet afsnit af vores YouTube-show “Tipsbladets transfer talk”.

Her løfter Farzam Abolhosseini sløret for de seneste transfernyheder om Superliga-klubberne og de danske spillere i udlandet, og én af ugens absolutte hovedpersoner har været FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray bød 75 millioner kroner for. 

Tyrkerne ser ud til at snuppe en højre back fra Rennes i stedet for, men det betyder ikke, at den sidste sætning om Elias Jelert er skrevet i det her transfervindue. 

– Der er et ønske fra Jelert om at komme ud. FCK kan sagtens bruge ham et år mere, men der kommer til at være bevægelser omkring ham. Jeg føler mig ret sikker på, at Jelert er væk, når det her transfervindue lukker – også fordi FCK ikke har andre varer på hylderne. Og de skal lave salg – det er et krav fra bestyrelsen, at der skal komme et stort salg. Her er Elias Jelert, Elias Achouri og Orri Oskarsson de eneste salgbare spillere, som virkelig kan generere nogle penge, siger Farzam Abolhosseini.

Tipsbladets journalist hæver i det hele taget øjenbrynene, når han ser, hvad der foregår i FC København i øjeblikket. 

– Jeg synes, det er kaotisk. Der er spillere, der vil væk. Elyounoussis frikøbsklausul kunne vi afsløre, der er Vavro, som taler åbent om, at han gerne vil væk. Kevin Diks har en kontrakt, som han ikke har villet forlænge endnu. Der er spørgsmål om Christian Sørensen, og der er Diogo Goncalves, som skal væk. Jeg synes, der er enormt meget uro. 

– Ud fra de bevægelser, der er i klubben, må vi bare sige, at det er kaotisk. Og så kan det godt være, der kommer ro på senere i transfervinduet, men det er gået hen og blevet voldsomt. Og det er slet ikke til gavn for Jacob Neestrup. Hvis jeg var ham, ville jeg rive mig i håret simpelthen, lyder det fra Abolhosseini. 

Til sidst i udsendelsen har Farzam Abolhosseini også nyt om Brøndby IF og hvilke positioner, de blå-gule især er på markedet efter. 

Du kan se nyeste afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Kenneth Jensen og Farzam Abolhosseini her





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Spår: Her ender Mohamed Salah

Danmark – Nordmakedonien

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Philip Billing tabte kæben

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brøndby-handel er kollapset

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Nu flytter anfører til Danmark

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar besked til danske debutanter

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Senegal har appelleret vild dom

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma