Med cirka halvanden måned tilbage af transfervinduet nærmer vi os den afsluttende fase, hvor der for alvor plejer at komme gang i svingdøren i Superligaen.
Heldigvis har der allerede været knald på med handlerne, og den forgangne uge bød på flere store transfernyheder, som vi kunne afsløre her på Tipsbladet.
Manden bag afsløringerne er som altid Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini, og sammen med Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen har han været i studiet og optage andet afsnit af vores YouTube-show “Tipsbladets transfer talk”.
Her løfter Farzam Abolhosseini sløret for de seneste transfernyheder om Superliga-klubberne og de danske spillere i udlandet, og én af ugens absolutte hovedpersoner har været FC København-stjernen Elias Jelert, som Galatasaray bød 75 millioner kroner for.
Tyrkerne ser ud til at snuppe en højre back fra Rennes i stedet for, men det betyder ikke, at den sidste sætning om Elias Jelert er skrevet i det her transfervindue.
– Der er et ønske fra Jelert om at komme ud. FCK kan sagtens bruge ham et år mere, men der kommer til at være bevægelser omkring ham. Jeg føler mig ret sikker på, at Jelert er væk, når det her transfervindue lukker – også fordi FCK ikke har andre varer på hylderne. Og de skal lave salg – det er et krav fra bestyrelsen, at der skal komme et stort salg. Her er Elias Jelert, Elias Achouri og Orri Oskarsson de eneste salgbare spillere, som virkelig kan generere nogle penge, siger Farzam Abolhosseini.
Tipsbladets journalist hæver i det hele taget øjenbrynene, når han ser, hvad der foregår i FC København i øjeblikket.
– Jeg synes, det er kaotisk. Der er spillere, der vil væk. Elyounoussis frikøbsklausul kunne vi afsløre, der er Vavro, som taler åbent om, at han gerne vil væk. Kevin Diks har en kontrakt, som han ikke har villet forlænge endnu. Der er spørgsmål om Christian Sørensen, og der er Diogo Goncalves, som skal væk. Jeg synes, der er enormt meget uro.
– Ud fra de bevægelser, der er i klubben, må vi bare sige, at det er kaotisk. Og så kan det godt være, der kommer ro på senere i transfervinduet, men det er gået hen og blevet voldsomt. Og det er slet ikke til gavn for Jacob Neestrup. Hvis jeg var ham, ville jeg rive mig i håret simpelthen, lyder det fra Abolhosseini.
Til sidst i udsendelsen har Farzam Abolhosseini også nyt om Brøndby IF og hvilke positioner, de blå-gule især er på markedet efter.
Du kan se nyeste afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Kenneth Jensen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Her kan du se Argentina mod Østrig
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lyngby Boldklub sælger profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Panama – Kroatien