– Det er op til dem, hvad de siger til medierne

Tobias Slotsager vil ikke lægge skjul på, at pilen peger nedad for OB efter dagens 2-1-nederlag til Lyngby Boldklub, men den unge forsvarsspiller insisterer på, at han stadig har tillid til Søren Krogh og projektet i OB generelt.



NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): Efter tre nederlag i træk til henholdsvis Hvidovre, Vejle og Lyngby ser det lige nu rigtigt sort ud for OB. 

Fynboerne ligger under nedrykningsstregen med tre kampe tilbage, og efter slutfløjtet i dagens 2-1-nederlag til Lyngby var Tobias Slotsager da også slemt skuffet, da den 18-årige forsvarsspiller mødte Tipsbladet og den øvrige presse. 

– Det er svært at sætte ord på lige nu. Det er utroligt hårdt. Men vi skal op med hovederne, for vi har tre finaler tilbage. Vi skal få det bedst mulige ud af de tre kampe, og så må vi se, hvor vi står efterfølgende, lød det fra Tobias Slotsager, der afviste, at han har mistet troen på sine egne ord. 

– Nej, men du har ret. Jeg har sagt det efter stort set alle kampe, vi har tabt. I hvert fald de sidste 10 gange. Men nej, selvfølgelig mister jeg ikke troen. Så længe det stadigvæk er muligt, tror jeg selvfølgelig på det. 

Der er flere bærende spillere i OB, der har udtalt, at de ikke kommer til at tage turen med ned i 1. division, og de udtalelser blev Tobias Slotsager også spurgt til efter nederlaget til Lyngby. 

– Det er selvfølgelig hårdt (at høre, red.). Jeg har ikke så meget at sige til det. Det må være op til dem. Men selvfølgelig burde det slet ikke være på tale i truppen. Selvfølgelig kan jeg godt forstå, at medierne fokuserer meget på det. Det er klart, at vi ligger under stregen, og hvis Vejle vinder, har vi fire point op med tre kampe tilbage.

– Så selvfølgelig er der fokus på det, men det burde ikke være noget emne i truppen. Og det føler jeg heller ikke, at det er. Hvad de går ud og udtaler til medierne, det er helt op til dem selv. 

Tobias Slotsager erkender dog, at udtalelserne har gjort indtryk på ham.

– Det ville selvfølgelig være løgn, hvis jeg sagde, at jeg ikke læste det. Og det tror jeg også, at de andre gør. Men vi holder det udenfor. Tom (Trybull, red.) er en af dem, der har sagt, at det ikke kommer til at ske (at tage turen med ned i 1. division, red.), men han ligner i hvert fald en, der vil dø for trøjen derude. Så på den måde sætter det sig ikke i truppen. 

Hvordan er det at være en del af den her OB-trup i øjeblikket?

– Det er utroligt hårdt. Det er klart. Man havde vel aldrig troet, at det kunne blive en realitet, at vi kunne være så tæt på nedrykning og være under stregen og potentielt have fire point op, når runden er færdig. Det havde man jo aldrig troet. Men vi må se det i øjnene. Vi har tre kampe tilbage, og der er ikke nogen grund til at, at vi ligger os ned nu. Vi har tre finaler, og ni point burde være nok, kan man sige. 

Hvilken vej synes du, at det går, i forhold til hvordan stemningen er omkring det her projekt?

– Projektet har vi altid tillid til. Det er klart, at pointene ikke har været der. Så selvfølgelig er det gået nedad, fordi vi overhovedet ikke har vundet endnu i slutspillet, i syv kampe nu. Så selvfølgelig er der pil ned på den front. Men vi har stadig stor tillid til Krogh og alt, hvad klubben står for. Sådan har jeg det i hvert fald, lød det afslutningsvist fra Tobias Slotsager. 

OB spiller igen på torsdag, hvor der venter en udekamp mod Hvidovre IF.  







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’