HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-FC København 2-1 (0-1)
0-1 Kevin Diks (31.)
1-1 Oliver Sørensen (69.)
2-1 Ousmane Diao (79.)
Kampens bedste:
FC MIDTJYLLAND
Kevin Mbabu har ikke trænet ret mange gange med sit nye hold, da han ankom til FC Midtjylland med en lille skade, men han gjorde en god figur mod FC København.
Sikker defensivt, god fart, flittig til at komme med frem og med flere gode indlæg.
Han havde nær udlignet med et soloraid, som Elias Achouri stadig må være rundtosset efter, og så er kontrakten til ham også bare et powermove af FC Midtjylland, der med det træk kunne flytte Joel Andersson over i venstre side, indtil en af de mange skadede venstre backs er klar igen.
FC KØBENHAVN
Mohamed Elyounoussi havde svært ved at sætte tonen i kampene, da FC København i sidste sæson på mange måder smed mesterskabet ved at tabe tre gange og spille en enkelt uafgjort mod FC Midtjylland i Superligaen.
Men denne september-lørdag fik FCK og Elyounoussi længe lagt en dæmper på hjemmeholdet i Herning, indtil FCK blev overmandet på dødbolde, og det var ikke mindst en velspillende Elyounoussis fortjeneste.
Kampens værste:
FC MIDTJYLLAND
Hands-straffespark er så åndssvage, men de mest åbenlyse skal man naturligvis undgå.
Den kategori hører Ousmane Diaos straffe i 1. halvleg mod FC København til i. Nærværende skribent har i årevis ment, handsreglen og straffespark skal have et grundigt eftersyn, men når ingen holdkammerater protesterer, er det jo et meget godt tegn på, at der intet var at komme efter.
Ousmane Diao kommer til at spille i en meget stor klub om få år, men han kostede også et mål i seneste spillerunde for FC Midtjylland mod Silkeborg IF, så det skal der selvfølgelig arbejdes med.
Og ja, det er noteret, at selvsamme Diao ellers spillede en flot kamp og som mod Silkeborg gjorde bod på sin fejl med en vigtig scoring, hvilket så sandelig også er en vigtig egenskab.
FC KØBENHAVN
Det var faktisk en ret god taktisk præstation af FCK, og så kommer man i videolokalet til at ærgre sig helt over på den anden side af Øresund over, at FC Midtjylland får ikke et men to mål efter hjørnespark, når nu alle i Danmark og Europa ved, de lægger så mange kræfter i den del af spillet.
Selvfølgelig er det godt udførte hjørnespark af FC København, men når man nu er taget til Herning med den udtrykkelige mission at bryde års horribelt dårlige statistik, kan det simpelthen ikke nytte noget, bolden får lov at hoppe og danse sig vej to gange til, at FCM-folk tæt under mål kan sparke returbolde i kassen bag en sagesløs Nathan Trott.
Det er for ringe, det er elendigt, det er så skidt, og at FC Københavns forsvar af meget gode grunde ikke er 100 procent spillet sammen endnu er der jo ikke et kampprogram og en tabel, der høfligt venter på.
Det er så surt for FC København, for spillet var faktisk rimeligt i lange perioder, men det er måltavlen og ikke flow i spillet, der tæller i tabellen, og nu har FCK ryggen mod væggen i tabellen, efter man lå fantastisk efter en times spil.
Kampens detalje:
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har sukket efter, at hans spillere scorede nogle flere mål efter dødbolde.
De kom langt om længe på et vigtigt tidspunkt mod FC København, hvor FC Midtjylland var ved at være på hælene, men hvor et par returer fra et hjørnespark havnede for fødderne af Oliver Sørensen, der brød en FCM-minitradition lørdag aften for at sparke bolden over mål ved at holde sit skud fladt mellem fødder og ben på venner og fjender.
1-1 og en vital udligning til FC Midtjylland, som så minsandten blev til tre efter Diaos mål oven på endnu en hjørnesparks-returbold.
Det kan godt være, de to 20-årige Darío Osorio og Ousmane Diao (ja, vi kan føje Franculino til den kategori) ryger afsted for flere penge end Oliver Sørensen om et år eller to, men det er svært at forestille sig, hvordan FC Midtjylland skal klare sig uden deres hjerte og lunger, den dag Superligaens mest løbestærke midtbanespiller får sit fortjente udlandsskifte.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
MEDIE
‘Det må ikke ske’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
HELT VILDT