HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-FC København 2-1 (0-1)
0-1 Kevin Diks (31.)
1-1 Oliver Sørensen (69.)
2-1 Ousmane Diao (79.)
Kampens bedste:
FC MIDTJYLLAND
Kevin Mbabu har ikke trænet ret mange gange med sit nye hold, da han ankom til FC Midtjylland med en lille skade, men han gjorde en god figur mod FC København.
Sikker defensivt, god fart, flittig til at komme med frem og med flere gode indlæg.
Han havde nær udlignet med et soloraid, som Elias Achouri stadig må være rundtosset efter, og så er kontrakten til ham også bare et powermove af FC Midtjylland, der med det træk kunne flytte Joel Andersson over i venstre side, indtil en af de mange skadede venstre backs er klar igen.
FC KØBENHAVN
Mohamed Elyounoussi havde svært ved at sætte tonen i kampene, da FC København i sidste sæson på mange måder smed mesterskabet ved at tabe tre gange og spille en enkelt uafgjort mod FC Midtjylland i Superligaen.
Men denne september-lørdag fik FCK og Elyounoussi længe lagt en dæmper på hjemmeholdet i Herning, indtil FCK blev overmandet på dødbolde, og det var ikke mindst en velspillende Elyounoussis fortjeneste.
Kampens værste:
FC MIDTJYLLAND
Hands-straffespark er så åndssvage, men de mest åbenlyse skal man naturligvis undgå.
Den kategori hører Ousmane Diaos straffe i 1. halvleg mod FC København til i. Nærværende skribent har i årevis ment, handsreglen og straffespark skal have et grundigt eftersyn, men når ingen holdkammerater protesterer, er det jo et meget godt tegn på, at der intet var at komme efter.
Ousmane Diao kommer til at spille i en meget stor klub om få år, men han kostede også et mål i seneste spillerunde for FC Midtjylland mod Silkeborg IF, så det skal der selvfølgelig arbejdes med.
Og ja, det er noteret, at selvsamme Diao ellers spillede en flot kamp og som mod Silkeborg gjorde bod på sin fejl med en vigtig scoring, hvilket så sandelig også er en vigtig egenskab.
FC KØBENHAVN
Det var faktisk en ret god taktisk præstation af FCK, og så kommer man i videolokalet til at ærgre sig helt over på den anden side af Øresund over, at FC Midtjylland får ikke et men to mål efter hjørnespark, når nu alle i Danmark og Europa ved, de lægger så mange kræfter i den del af spillet.
Selvfølgelig er det godt udførte hjørnespark af FC København, men når man nu er taget til Herning med den udtrykkelige mission at bryde års horribelt dårlige statistik, kan det simpelthen ikke nytte noget, bolden får lov at hoppe og danse sig vej to gange til, at FCM-folk tæt under mål kan sparke returbolde i kassen bag en sagesløs Nathan Trott.
Det er for ringe, det er elendigt, det er så skidt, og at FC Københavns forsvar af meget gode grunde ikke er 100 procent spillet sammen endnu er der jo ikke et kampprogram og en tabel, der høfligt venter på.
Det er så surt for FC København, for spillet var faktisk rimeligt i lange perioder, men det er måltavlen og ikke flow i spillet, der tæller i tabellen, og nu har FCK ryggen mod væggen i tabellen, efter man lå fantastisk efter en times spil.
Kampens detalje:
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har sukket efter, at hans spillere scorede nogle flere mål efter dødbolde.
De kom langt om længe på et vigtigt tidspunkt mod FC København, hvor FC Midtjylland var ved at være på hælene, men hvor et par returer fra et hjørnespark havnede for fødderne af Oliver Sørensen, der brød en FCM-minitradition lørdag aften for at sparke bolden over mål ved at holde sit skud fladt mellem fødder og ben på venner og fjender.
1-1 og en vital udligning til FC Midtjylland, som så minsandten blev til tre efter Diaos mål oven på endnu en hjørnesparks-returbold.
Det kan godt være, de to 20-årige Darío Osorio og Ousmane Diao (ja, vi kan føje Franculino til den kategori) ryger afsted for flere penge end Oliver Sørensen om et år eller to, men det er svært at forestille sig, hvordan FC Midtjylland skal klare sig uden deres hjerte og lunger, den dag Superligaens mest løbestærke midtbanespiller får sit fortjente udlandsskifte.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Medie peger på FC København
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Choktransfer?
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG