Det er simpelthen så elendigt!

Tipsbladet har været helt tæt på Superliga-topopgør lørdag aften mellem FC Midtjylland og København.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland-FC København 2-1 (0-1)
0-1 Kevin Diks (31.)
1-1 Oliver Sørensen (69.)
2-1 Ousmane Diao (79.)

Kampens bedste:

FC MIDTJYLLAND
Kevin Mbabu har ikke trænet ret mange gange med sit nye hold, da han ankom til FC Midtjylland med en lille skade, men han gjorde en god figur mod FC København.

Sikker defensivt, god fart, flittig til at komme med frem og med flere gode indlæg.

Han havde nær udlignet med et soloraid, som Elias Achouri stadig må være rundtosset efter, og så er kontrakten til ham også bare et powermove af FC Midtjylland, der med det træk kunne flytte Joel Andersson over i venstre side, indtil en af de mange skadede venstre backs er klar igen.

FC KØBENHAVN
Mohamed Elyounoussi havde svært ved at sætte tonen i kampene, da FC København i sidste sæson på mange måder smed mesterskabet ved at tabe tre gange og spille en enkelt uafgjort mod FC Midtjylland i Superligaen.

Men denne september-lørdag fik FCK og Elyounoussi  længe lagt en dæmper på hjemmeholdet i Herning, indtil FCK blev overmandet på dødbolde, og det var ikke mindst en velspillende Elyounoussis fortjeneste.

Kampens værste:

FC MIDTJYLLAND
Hands-straffespark er så åndssvage, men de mest åbenlyse skal man naturligvis undgå.

Den kategori hører Ousmane Diaos straffe i 1. halvleg mod FC København til i. Nærværende skribent har i årevis ment, handsreglen og straffespark skal have et grundigt eftersyn, men når ingen holdkammerater protesterer, er det jo et meget godt tegn på, at der intet var at komme efter.

Ousmane Diao kommer til at spille i en meget stor klub om få år, men han kostede også et mål i seneste spillerunde for FC Midtjylland mod Silkeborg IF, så det skal der selvfølgelig arbejdes med.

Og ja, det er noteret, at selvsamme Diao ellers spillede en flot kamp og som mod Silkeborg gjorde bod på sin fejl med en vigtig scoring, hvilket så sandelig også er en vigtig egenskab.

FC KØBENHAVN
Det var faktisk en ret god taktisk præstation af FCK, og så kommer man i videolokalet til at ærgre sig helt over på den anden side af Øresund over, at FC Midtjylland får ikke et men to mål efter hjørnespark, når nu alle i Danmark og Europa ved, de lægger så mange kræfter i den del af spillet.

Selvfølgelig er det godt udførte hjørnespark af FC København, men når man nu er taget til Herning med den udtrykkelige mission at bryde års horribelt dårlige statistik, kan det simpelthen ikke nytte noget, bolden får lov at hoppe og danse sig vej to gange til, at FCM-folk tæt under mål kan sparke returbolde i kassen bag en sagesløs Nathan Trott.

Det er for ringe, det er elendigt, det er så skidt, og at FC Københavns forsvar af meget gode grunde ikke er 100 procent spillet sammen endnu er der jo ikke et kampprogram og en tabel, der høfligt venter på.

Det er så surt for FC København, for spillet var faktisk rimeligt i lange perioder, men det er måltavlen og ikke flow i spillet, der tæller i tabellen, og nu har FCK ryggen mod væggen i tabellen, efter man lå fantastisk efter en times spil.

Kampens detalje:
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har sukket efter, at hans spillere scorede nogle flere mål efter dødbolde.

De kom langt om længe på et vigtigt tidspunkt mod FC København, hvor FC Midtjylland var ved at være på hælene, men hvor et par returer fra et hjørnespark havnede for fødderne af Oliver Sørensen, der brød en FCM-minitradition lørdag aften for at sparke bolden over mål ved at holde sit skud fladt mellem fødder og ben på venner og fjender.

1-1 og en vital udligning til FC Midtjylland, som så minsandten blev til tre efter Diaos mål oven på endnu en hjørnesparks-returbold.

Det kan godt være, de to 20-årige Darío Osorio og Ousmane Diao (ja, vi kan føje Franculino til den kategori) ryger afsted for flere penge end Oliver Sørensen om et år eller to, men det er svært at forestille sig, hvordan FC Midtjylland skal klare sig uden deres hjerte og lunger, den dag Superligaens mest løbestærke midtbanespiller får sit fortjente udlandsskifte.





Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Klar besked til FCK-fans

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

De vil hente Andreas Maxsø

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år