Det er simpelthen så elendigt!

Tipsbladet har været helt tæt på Superliga-topopgør lørdag aften mellem FC Midtjylland og København.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland-FC København 2-1 (0-1)
0-1 Kevin Diks (31.)
1-1 Oliver Sørensen (69.)
2-1 Ousmane Diao (79.)

Kampens bedste:

FC MIDTJYLLAND
Kevin Mbabu har ikke trænet ret mange gange med sit nye hold, da han ankom til FC Midtjylland med en lille skade, men han gjorde en god figur mod FC København.

Sikker defensivt, god fart, flittig til at komme med frem og med flere gode indlæg.

Han havde nær udlignet med et soloraid, som Elias Achouri stadig må være rundtosset efter, og så er kontrakten til ham også bare et powermove af FC Midtjylland, der med det træk kunne flytte Joel Andersson over i venstre side, indtil en af de mange skadede venstre backs er klar igen.

FC KØBENHAVN
Mohamed Elyounoussi havde svært ved at sætte tonen i kampene, da FC København i sidste sæson på mange måder smed mesterskabet ved at tabe tre gange og spille en enkelt uafgjort mod FC Midtjylland i Superligaen.

Men denne september-lørdag fik FCK og Elyounoussi  længe lagt en dæmper på hjemmeholdet i Herning, indtil FCK blev overmandet på dødbolde, og det var ikke mindst en velspillende Elyounoussis fortjeneste.

Kampens værste:

FC MIDTJYLLAND
Hands-straffespark er så åndssvage, men de mest åbenlyse skal man naturligvis undgå.

Den kategori hører Ousmane Diaos straffe i 1. halvleg mod FC København til i. Nærværende skribent har i årevis ment, handsreglen og straffespark skal have et grundigt eftersyn, men når ingen holdkammerater protesterer, er det jo et meget godt tegn på, at der intet var at komme efter.

Ousmane Diao kommer til at spille i en meget stor klub om få år, men han kostede også et mål i seneste spillerunde for FC Midtjylland mod Silkeborg IF, så det skal der selvfølgelig arbejdes med.

Og ja, det er noteret, at selvsamme Diao ellers spillede en flot kamp og som mod Silkeborg gjorde bod på sin fejl med en vigtig scoring, hvilket så sandelig også er en vigtig egenskab.

FC KØBENHAVN
Det var faktisk en ret god taktisk præstation af FCK, og så kommer man i videolokalet til at ærgre sig helt over på den anden side af Øresund over, at FC Midtjylland får ikke et men to mål efter hjørnespark, når nu alle i Danmark og Europa ved, de lægger så mange kræfter i den del af spillet.

Selvfølgelig er det godt udførte hjørnespark af FC København, men når man nu er taget til Herning med den udtrykkelige mission at bryde års horribelt dårlige statistik, kan det simpelthen ikke nytte noget, bolden får lov at hoppe og danse sig vej to gange til, at FCM-folk tæt under mål kan sparke returbolde i kassen bag en sagesløs Nathan Trott.

Det er for ringe, det er elendigt, det er så skidt, og at FC Københavns forsvar af meget gode grunde ikke er 100 procent spillet sammen endnu er der jo ikke et kampprogram og en tabel, der høfligt venter på.

Det er så surt for FC København, for spillet var faktisk rimeligt i lange perioder, men det er måltavlen og ikke flow i spillet, der tæller i tabellen, og nu har FCK ryggen mod væggen i tabellen, efter man lå fantastisk efter en times spil.

Kampens detalje:
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har sukket efter, at hans spillere scorede nogle flere mål efter dødbolde.

De kom langt om længe på et vigtigt tidspunkt mod FC København, hvor FC Midtjylland var ved at være på hælene, men hvor et par returer fra et hjørnespark havnede for fødderne af Oliver Sørensen, der brød en FCM-minitradition lørdag aften for at sparke bolden over mål ved at holde sit skud fladt mellem fødder og ben på venner og fjender.

1-1 og en vital udligning til FC Midtjylland, som så minsandten blev til tre efter Diaos mål oven på endnu en hjørnesparks-returbold.

Det kan godt være, de to 20-årige Darío Osorio og Ousmane Diao (ja, vi kan føje Franculino til den kategori) ryger afsted for flere penge end Oliver Sørensen om et år eller to, men det er svært at forestille sig, hvordan FC Midtjylland skal klare sig uden deres hjerte og lunger, den dag Superligaens mest løbestærke midtbanespiller får sit fortjente udlandsskifte.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Alt for meget kaos i Horsens

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Højlund med helterolle for Napoli

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Til tider virkede han modløs og opgivende

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København