– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Jacob Neestrup er ikke lettet efter det vigtige point mod FC Midtjylland, som fortsat gør, at FC København er på førstepladsen.



PARKEN (Tipsbladet): FC København og FC Midtjylland leverede søndag aften en intens og højdramatisk kamp i Parken, som endte med stor københavnsk jubel efter Thomas Delaneys sene udligning til 1-1.

Det betyder, at FCK bevarer afstanden ned til FC Midtjylland inden de to sidste runder, og selv om man kun har et point ned til guldrivalerne, så er favoritværdigheden nu i endnu større grad på Jacob Neestrups mandskab end før søndagens brag.

Selv var Jacob Neestrup – forståeligt – i godt humør, da han mødte den skrivende presse efter opgøret.

– Der er gigantisk forskel på et kryds eller et nederlag. Vi må se, om det ender med at være et vigtigt mål – det er der ingen, der ved endnu, siger han og fortsætter:

– Det er en jævn og tæt kamp, hvor vi starter lidt bagtungt, men får lagt dem under et stort tryk til sidst. Med lidt mere held og kvalitet tager vi det hele to minutter efter udligningen, men 1-1 er et fair resultat.

Overordnet set roser han kvaliteten på kampen, og da han bliver spurgt ind til, om FCK og FCM er lige gode, lyder svaret således:

– Der er et point til forskel efter 30 runder. Det er to hold, som har fået massiv kritik, kan man sige. Det er de to mest kritiserede hold henover de sidste ti måneder. Men det er så også de to hold, der lige har gjort afstanden så tilpas stor.

– Vi kommer til at spille 55 kampe denne sæson. Midtjylland spiller 50, 51, 52 noget i den stil. Det er markant flere kampe end alle andre hold. Men alligevel går begge klubber ind i dag med en kamp i hånden, og der ved man, at det eneste, der er sikkert, er, at det er de to hold, der bliver etter eller toer.

– Så der har været, kan man sige nu, den forskel, der skal være, på os og Midtjylland og de andre over 30 kampe. Måske ikke på dagen altid, men over 30 kampe har der været.

– Det er to lige gode hold lige nu med den pointdifference der er til os, og det kan være, det er anderledes – på godt eller ondt – om to uger.

FC Midtjylland mangler Brøndby og Randers, så spændingen er enorm med to uger tilbage af sæsonen.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Markant ændring i Silkeborg

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Panama – England

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’