– Det får du mig ikke til at sige

Silkeborg-træner Kent Nielsen vil slet ikke lege med på spørgsmål om, hvem han helst ser blive solgt.



De spillede en fantastisk sæson i fjor, og i denne sæson høster man frugterne af det stærke arbejde.

Silkeborg IF er sikret et europæisk gruppespil, og midtjyderne kommer med sikkerhed også til at sælge spillere på grund af de stærke præstationer i fjor. Formentlig også for mange millioner kroner.

Men på spørgsmålet, hvem cheftræneren vil være mest ked af sælge, er der ikke meget hjælp at hente fra Kent Nielsen.

– Det får du mig ikke til at sige. Men jeg vil give Flemming (Povlsen) ret; Silkeborg er gode til at have kontinuitet – også på det finansielle. De spillere, der kommer ind, skal passe til Silkeborg, både spillemæssigt og lønmæssigt, og det er den udfordring, små klubber som SIF har. Men vi kører videre, og vi har også kunnet se, at når vi har spillet mod udenlandske hold, at de haft det svært mod os. Vi har også haft det lidt svært mod dem. Men vi er opmærksomme på transfermarkedet i forhold til ind og ud. Sådan er det altid på det her tidspunkt, siger Kent Nielsen til Discovery+.

SIF-træneren var søndag mod Lyngby Boldklub uden Nicolai Vallys, og det var til at se, at Forårets Profil ikke var på banen, da SIF manglende hans kvaliteter både offensivt og defensivt.

Kent Nielsen erkender da også, at Vallys er vigtig for klubben.

– Da han var bedst, var han vores bedste spiller. Vallys har hele pakken, og ham kan man ikke bare lige erstatte. Men så må man opfinde noget andet, siger Nielsen.

Se interviewet med SIF-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer