Var bolden over stregen, da Lukas Lerager afsluttede og troede, at han scorede mod FC Midtjylland i søndags, eller var den ikke?
Spørgsmålet har vi endnu ikke fået svar på, da der ikke har været vinkler, der endegyldigt beviser det ene eller det andet.
Superligaen betaler nemlig ikke for målteknologi, og dermed står dommerteamets vurdering ved magt: Bolden blev ikke vurderet til at være over stregen, selv om Lukas Lerager allerede var i gang med at fejre scoringen.
Men ville det fremadrettet give mening at have målteknologi i Superligaen?
Det nemme svar er ja, men man skal holde sig for øje, at det koster. Og ifølge Tipsbladets oplysninger er det omkring 25 millioner kroner, som Superligaen samlet må punge ud med for at etablere mållinjeteknologi.
Så hvad siger Fanklubben til det hele?
Man køber jo heller ikke pommes uden dyppelse.
Peter BirchViborg FF-fan
– Teknologi og fodbold er grundlæggende to ord, som i min optik ikke hører hjemme i samme ordbog. Jeg er stor modstander af VAR og hele den strømning. der har været i både dansk og international fodbold de senere år, hvor der har været en konstant higen efter at løse alle problemer og efterlade intet ubelyst. Der er en evig søgen efter ‘den absolutte sandhed’, hvor alt skal måles, vejes og drejes. Det forplumrer og udvisker sportens skønhed.
– Når det så er sagt, så jeg også pragmatisk nok til at erkende, at man desværre må følge med tiden, og jeg har erkendt, at vi nok ikke slipper af med VAR og andre kvantificerende tiltag. I det lys synes jeg, det er helt barokt, at vi ikke har mållinjeteknologi, når vi nu har teknologiens kronjuvel VAR. Man køber jo heller ikke pommes uden dyppelse.
– Det værste ved den teknologisk inkonsekvens er, at alle de smarte tiltag ender med at stille flere spørgsmål, end de finder svar. Da Viborg missede de historiske bronzemedaljer i Farum i sidste sæson, scorede Jakob Bonde måske/måske-ikke et helt sæsondefinerende mål.
– Bolden blev dømt ude af VAR – fair nok. Men det lod sig så høre på bagkant, at der ikke var ligeså mange VAR-kameraer i Farum, som der eksempelvis var til andre kampe, hvorfor man ikke kunne finde en god nok vinkel. Havde man kunnet se det, hvis der havde været ligeså mange kameraer i Aarhus?
– Jeg ved det ikke, men jeg savner, at der er fuldstændig lige vilkår og forudsætninger når det gælder teknologiske landvinger og andre fodboldødelæggende tiltag.
Lad os da i stedet bruge pengene på investere i den danske dommerstand – det er på tide!
Tobias LawaetzFC København-fan
– Lad mig starte med at sige: Lukas Lerager burde have scoret på returbolden, i stedet for at brokke sig over, at den tilsyneladende havde været inde.
– Det var nemlig helt umuligt at se, og selvfølgelig ville det da være fedt med mållinjeteknologi i Superligaen til at gøre op med det.
– Men det understreger først og fremmest, at vi har et seriøst dommerproblem i Superligaen, og det ville i mine øjne være beskæmmende, hvis Superliga-klubberne skulle bruge omkring en million årligt på mållinjeteknologi, mens vi stadig har dommere rendende på urimelige vilkår.
– Lad os da i stedet bruge pengene på investere i den danske dommerstand – det er på tide!
Jeg tænker, om man ikke kunne sætte flere kameraer op omkring målet. F.eks. ved mållinjerne, der forbedrer vinklerne, og gør det nemmere for VAR-vognen. Eller er det helt ude i skoven?
Benjamin NielsenVejle Boldklub-fan
– Man forstår godt klubberne, at de ikke vil betale, hvad der svarer til en god spiller om året for det. Men i sidste ende vil jeg da være enormt bitter, hvis vi missede point som følge af sådan en situation betød nedrykning. Det kan det egentlig også.
– Selv havde vi en lignende situation i seneste hjemmekamp mod OB, hvor jeg fra tribunepladsen var sikker på, den var inde, men som ikke kunne siges med sikkerhed fra nogle kameravinkler.
– Og OB havde en situation i AGF, hvor et billede fra en tilskuer viser, at der nok burde være mål. Men det er ens for alle hold, kan man sige.
– Jeg tænker, om man ikke kunne sætte flere kameraer op omkring målet. F.eks. ved mållinjerne, der forbedrer vinklerne, og gør det nemmere for VAR-vognen. Eller er det helt ude i skoven?
I stedet for at brokke sig over manglen på mållinjeteknologi, kunne den kære Lerager blot have sparket restposten ind i stedet for at gestikulere ud til linjedommeren.
Rasmus Bille DamLyngby Boldklub-fan
– Nej, det synes jeg ikke vi skal have. Der er så få situationer i løbet af en sæson, hvor det kan diskuteres.
– Situationen med Lerager i weekenden er vel første gang i sæsonen, at det overhovedet er en diskussion, og der er indtil videre spillet 150 kampe i sæsonen.
– Indførelsen af mållinjeteknologi vil blot gøre uligheden i dansk fodbold større, da det er en stor udgift for de mindre klubber, som i forvejen skal vende hver en øre for at kunne konkurrere med de store klubber.
– I stedet for at brokke sig over manglen på mållinjeteknologi, kunne den kære Lerager blot have sparket restposten ind i stedet for at gestikulere ud til linjedommeren. Det tror jeg umiddelbart er den nemmeste løsning på problemet.
Jeg synes godt, man kan overveje noget mållinjeteknologi eller kamera ved baglinjerne. Men 1.5 millioner pr. klub pr. sæson synes jeg lyder dyrt.
Rasmus ThomsenAGF-fan
– Jeg synes godt, man kan overveje noget mållinjeteknologi eller kamera ved baglinjerne. Men 1.5 millioner pr. klub pr. sæson synes jeg lyder dyrt.
– Tidligere på foråret var der også en episode i Aarhus mellem AGF og OB, hvor man med fordel kunne have haft en form for mållinjeteknologi.
– Her havde Frederik Tingager (måske) bolden i kassen, men p.g.a. dårlige kameravinkler kunne den ikke ses ordentligt igennem efterfølgende.
– Jeg er dog i tvivl, om det i virkeligheden ikke kan løses og dække det behov, der er i Superligaen, ved f.eks. at stille et kamera på hver baglinje. Det er i hvert fald et bud på en billigere løsning end decideret mållinjeteknologi.
Nøj, de billeder bliver grynet bare de zoomer fem meter ind. Ikke godt nok i min verden!
Charlie Friborg PetersenHvidovre IF-fan
– Du skriver det så godt selv – nemlig at det er så nemt at svare ja, og den optimale løsning ville da være, at vi havde et Premier League-setup, men alting koster jo.
– Det er ingen hemmelighed, at VAR ikke er populært i Hvidovre – så mange fejldomme alligevel, selvom der er ekstra øjne på situationerne.
– Jeg er virkelig delt her. I min verden er det fuld setup eller ingenting, men det, jeg synes vi i den grad mangler inden målkameraer, er ens setup til alle kampene – samme antal kameraer – og så trænger de i den grad også til et løft på kvaliteten.
– Nøj, de billeder bliver grynet bare de zoomer fem meter ind. Ikke godt nok i min verden!
I hvert fald klinger det lidt hult, når klubberne brokker sig. De har selv valgt at bruge pengene på noget andet.
Morten SvanBrøndby IF-fan
– Jeg synes generelt, at vi bruger for få penge på dommere og hjælp til dommerne. Mållinjeteknologi er kun en del af det.
– Vi valgte mig bekendt også en lidt billigere VAR-model, og fuldtidsprofessionelle dommere er heller ikke en fast del af Superligaen. Det er selvfølgelig for at gøre udgiften mindre for de små klubber.
– Men helt ærligt – pengene har sjældent været større, og TV-pengene kunne man jo fordele anderledes, så de blev brugt på f.eks. mållinjeteknologi, fuldtidsdommere osv.
– Dommerne er trods alt en ret essentiel del af at kunne spille fodbold. Lad os nu give dem de bedste forudsætninger for at dømme godt. Også selvom det koster lidt mere.
– I hvert fald klinger det lidt hult, når klubberne brokker sig. De har selv valgt at bruge pengene på noget andet.
Jeg synes faktisk at det er amatøragtigt, når man kan se, at det fungerer i andre ligaer, at man så ikke har det herhjemme.
Kasper HenriksenFC Nordsjælland-fan
– Jeg synes, at det er soleklart, at vi skal have mållinjeteknologi i Superligaen.
– Det giver ingen mening at have VAR, hvis man ikke også har mållinjeteknologi.
– Jeg synes faktisk at det er amatøragtigt, når man kan se, at det fungerer i andre ligaer, at man så ikke har det herhjemme.
– Desuden synes jeg, at VAR bruges helt forkert, men det er en anden snak.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

FC Midtjylland – Viborg FF

OB – FC Fredericia

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

– Det bliver skamredet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Vild udtalelse blusser op i Italien

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hylder dansk debutant

Chikaneret i 90 minutter

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

– Dumdristigt og naivt

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku
