German Onugkha får ikke særlig meget spilletid i FC København i øjeblikket, selv om han – ifølge ham selv – er den bedste angriber i FC København.
Det sagde russeren til Tipsbladet og de fremmødte medier tidligere på ugen.
Hvad tænker angribermakkeren Andreas Cornelius til det? Det spurgte Viaplay ham om inden søndagens kamp mod AGF, og det giver Andreas Cornelius ikke særlig meget for.
– Altså, nu skal jeg ud og spille en vigtig kamp, og jeg kan ikke forholde mig til, hvad han synes, om forskellige ting. Det kunne jeg ikke være mere ligeglad med.
– For mig er det uvæsentligt. Jeg har heller ikke rigtigt en holdning til, om jeg selv er den bedste. Jeg synes ikke, det er det, det handler om.
– Generelt tror jeg, at vi har en tendens alle steder i hele samfundet til at være for egoistiske. Det handler om at få holdet til at fungere, kigge på sig selv, og hvis ikke man spiller, må man bare være bedre, siger Cornelius om holdkammeratens påstand.
Mens Andreas Cornelius har været fit, så har det været ham, som cheftræner Jacob Neestrup har sat sin lid til. Til søndagens kamp mod AGF var det også med Andreas Cornelius i startopstillingen.
Selv er han dog ikke helt der, hvor han ønsker at være, men han er godt på vej.
– Jeg har holdt mig skadesfri i en god periode nu. Jeg mangler stadig en lille smule for at være på 100 procent, men jeg fokuserer bare på det, min fysik og mine egne præstationer og prøver at holde mig klar. Jeg tog et godt skridt i sidste weekend og har gjort det det sidste stykke tid.
– Jeg er aldrig gået ind på banen og været nervøs for skader, men det handler stadig om at gøre tingene klogt. Gøre alle de rigtige ting. Nu har vi fundet en måde, hvor tingene fungerer, og så er det bare om at blive ved med det, siger han.
Se interviewet med Andreas Cornelius i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
– Niels Frederiksen er en legende!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
OPTAKT
Arsenal – Burnley
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT