German Onugkha får ikke særlig meget spilletid i FC København i øjeblikket, selv om han – ifølge ham selv – er den bedste angriber i FC København.
Det sagde russeren til Tipsbladet og de fremmødte medier tidligere på ugen.
Hvad tænker angribermakkeren Andreas Cornelius til det? Det spurgte Viaplay ham om inden søndagens kamp mod AGF, og det giver Andreas Cornelius ikke særlig meget for.
– Altså, nu skal jeg ud og spille en vigtig kamp, og jeg kan ikke forholde mig til, hvad han synes, om forskellige ting. Det kunne jeg ikke være mere ligeglad med.
– For mig er det uvæsentligt. Jeg har heller ikke rigtigt en holdning til, om jeg selv er den bedste. Jeg synes ikke, det er det, det handler om.
– Generelt tror jeg, at vi har en tendens alle steder i hele samfundet til at være for egoistiske. Det handler om at få holdet til at fungere, kigge på sig selv, og hvis ikke man spiller, må man bare være bedre, siger Cornelius om holdkammeratens påstand.
Mens Andreas Cornelius har været fit, så har det været ham, som cheftræner Jacob Neestrup har sat sin lid til. Til søndagens kamp mod AGF var det også med Andreas Cornelius i startopstillingen.
Selv er han dog ikke helt der, hvor han ønsker at være, men han er godt på vej.
– Jeg har holdt mig skadesfri i en god periode nu. Jeg mangler stadig en lille smule for at være på 100 procent, men jeg fokuserer bare på det, min fysik og mine egne præstationer og prøver at holde mig klar. Jeg tog et godt skridt i sidste weekend og har gjort det det sidste stykke tid.
– Jeg er aldrig gået ind på banen og været nervøs for skader, men det handler stadig om at gøre tingene klogt. Gøre alle de rigtige ting. Nu har vi fundet en måde, hvor tingene fungerer, og så er det bare om at blive ved med det, siger han.
Se interviewet med Andreas Cornelius i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW