– Vi har en tendens til at være for egoistiske

Andreas Cornelius er fuldstændig ligeglad med German Onugkhas påstand om at være den bedste angriber i FC København.



German Onugkha får ikke særlig meget spilletid i FC København i øjeblikket, selv om han – ifølge ham selv – er den bedste angriber i FC København.

Det sagde russeren til Tipsbladet og de fremmødte medier tidligere på ugen. 

Hvad tænker angribermakkeren Andreas Cornelius til det? Det spurgte Viaplay ham om inden søndagens kamp mod AGF, og det giver Andreas Cornelius ikke særlig meget for.

– Altså, nu skal jeg ud og spille en vigtig kamp, og jeg kan ikke forholde mig til, hvad han synes, om forskellige ting. Det kunne jeg ikke være mere ligeglad med. 

– For mig er det uvæsentligt. Jeg har heller ikke rigtigt en holdning til, om jeg selv er den bedste. Jeg synes ikke, det er det, det handler om.

– Generelt tror jeg, at vi har en tendens alle steder i hele samfundet til at være for egoistiske. Det handler om at få holdet til at fungere, kigge på sig selv, og hvis ikke man spiller, må man bare være bedre, siger Cornelius om holdkammeratens påstand. 

Mens Andreas Cornelius har været fit, så har det været ham, som cheftræner Jacob Neestrup har sat sin lid til. Til søndagens kamp mod AGF var det også med Andreas Cornelius i startopstillingen.

Selv er han dog ikke helt der, hvor han ønsker at være, men han er godt på vej.

– Jeg har holdt mig skadesfri i en god periode nu. Jeg mangler stadig en lille smule for at være på 100 procent, men jeg fokuserer bare på det, min fysik og mine egne præstationer og prøver at holde mig klar. Jeg tog et godt skridt i sidste weekend og har gjort det det sidste stykke tid. 

– Jeg er aldrig gået ind på banen og været nervøs for skader, men det handler stadig om at gøre tingene klogt. Gøre alle de rigtige ting. Nu har vi fundet en måde, hvor tingene fungerer, og så er det bare om at blive ved med det, siger han.

Se interviewet med Andreas Cornelius i afspilleren over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Argentina – Schweiz

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Et kæmpestort skifte’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Troldunger æder Ugler i Trondheim