– Vi har en tendens til at være for egoistiske

Andreas Cornelius er fuldstændig ligeglad med German Onugkhas påstand om at være den bedste angriber i FC København.



German Onugkha får ikke særlig meget spilletid i FC København i øjeblikket, selv om han – ifølge ham selv – er den bedste angriber i FC København.

Det sagde russeren til Tipsbladet og de fremmødte medier tidligere på ugen. 

Hvad tænker angribermakkeren Andreas Cornelius til det? Det spurgte Viaplay ham om inden søndagens kamp mod AGF, og det giver Andreas Cornelius ikke særlig meget for.

– Altså, nu skal jeg ud og spille en vigtig kamp, og jeg kan ikke forholde mig til, hvad han synes, om forskellige ting. Det kunne jeg ikke være mere ligeglad med. 

– For mig er det uvæsentligt. Jeg har heller ikke rigtigt en holdning til, om jeg selv er den bedste. Jeg synes ikke, det er det, det handler om.

– Generelt tror jeg, at vi har en tendens alle steder i hele samfundet til at være for egoistiske. Det handler om at få holdet til at fungere, kigge på sig selv, og hvis ikke man spiller, må man bare være bedre, siger Cornelius om holdkammeratens påstand. 

Mens Andreas Cornelius har været fit, så har det været ham, som cheftræner Jacob Neestrup har sat sin lid til. Til søndagens kamp mod AGF var det også med Andreas Cornelius i startopstillingen.

Selv er han dog ikke helt der, hvor han ønsker at være, men han er godt på vej.

– Jeg har holdt mig skadesfri i en god periode nu. Jeg mangler stadig en lille smule for at være på 100 procent, men jeg fokuserer bare på det, min fysik og mine egne præstationer og prøver at holde mig klar. Jeg tog et godt skridt i sidste weekend og har gjort det det sidste stykke tid. 

– Jeg er aldrig gået ind på banen og været nervøs for skader, men det handler stadig om at gøre tingene klogt. Gøre alle de rigtige ting. Nu har vi fundet en måde, hvor tingene fungerer, og så er det bare om at blive ved med det, siger han.

Se interviewet med Andreas Cornelius i afspilleren over artiklen.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million