FC Midtjyllands triumf i Parken med 10 mand var den helt store historie i niende runde i Superligaen, hvor ulvene med sejren erobrede førstepladsen. Bo Henriksens tropper er nu et point foran FCK.
Der blev imidlertid også spillet andre kampe, og vi dykker her ned i niende runde, der stadig mangler at få afviklet opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.
Vi lærte en del af runden, og her er de tre vigtigste punkter:
FC København blev vækket fra drømmeland
Det har længe set meget lovende ud i den danske hovedstad, og det ændrer et nederlag til FC Midtjylland trods alt ikke på, men det var en bekymrende aften for de mangedobbelte danske mestre.
FC København tabte hjemme i et udsolgt Parken til et hold med ti mand, og det er alarmerende nok i sig selv, men fra cheftrænere lyder det ofte, at det i høj grad handler om at “se bag resultaterne” – underforstået at kigge på præstationerne.
Her kan Jess Thorup heller ikke grave ret meget positivt frem fra søndagens kamp.
FC København formåede ikke at skabe en eneste stor målchance mod FC Midtjylland, og det er ganske enkelt ikke godt nok. Al ære og respekt til et formidabelt FCM-forsvar, men det er for dårligt af en offensiv med store navne og masser af selvtillid.
Så var FC København altså heller ikke bedre.
Jonas Lössl bør ryste i bukserne
Som fodboldkommentator Morten Bruun konstaterede på Twitter søndag aften, så bør Jonas Lössl få svært ved at generobre sin plads i målet i FC Midtjylland, hvis der er fri konkurrence om pladsen – hvad alle klubber altid giver udtryk for, at der er.
Unge Elias Rafn Olafsson har gjort det fremragende i skadesfraværet af Lössl, og søndag bestod han den helt store test med en fejlfri præstation på udebane mod FC København. Islændingen har nu vogtet buret i tre kampe i Superligaen uden at indkassere mål. Et sådan vikariat var i det mere traditionelle erhvervsliv blevet belønnet med en fastansættelse.
Jonas Lössl er hentet til FC Midtjylland for at spille kampe, og det faktum sendte Jesper Hansen ud i kulden i sidste sæson. Det er meget svært at forestille sig, at han ender på bænken.
Men har Elias Rafn Olafsson fortjent at sidde der? Det må Bo Henriksen om ikke andet gruble over.
Carsten V. Jensen leger med ilden
Carsten V. Jensen er en fremragende sportsdirektør og købmand – den måske allerbedste i dansk fodbold. Det har han bevist gennem flere år, og den anerkendelse fortjener “CV”.
Men har han forregnet sig denne gang?
Brøndbys fodbolddirektør viste mådehold i det forgangne transfervindue, og da summen blev gjort op, havde de danske mestre forstærket sig med spillere fra Randers FC, Lyngby Boldklub, Hobro IK, Hellerup IK, IFK Göteborg, Viking og Dunajska Streda. Det er hævet over enhver tvivl, at Brøndby er kommet svækket ud af sommeren.
På banen kører det slet ikke, og søndag led de blå-gule et nederlag til SønderjyskE. Dermed har mestrene kun vundet én af 12 kampe i denne sæson. Der er krise på Vestegnen, og normalt ville træneren stå for skud i sådan en situation, men er det i virkeligheden ikke Carsten V. Jensen, pilen bør pege på?
Det ser ikke ud til, at direktøren har givet sin cheftræner et godt nok hold at arbejde med.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
