FC Midtjyllands triumf i Parken med 10 mand var den helt store historie i niende runde i Superligaen, hvor ulvene med sejren erobrede førstepladsen. Bo Henriksens tropper er nu et point foran FCK.
Der blev imidlertid også spillet andre kampe, og vi dykker her ned i niende runde, der stadig mangler at få afviklet opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.
Vi lærte en del af runden, og her er de tre vigtigste punkter:
FC København blev vækket fra drømmeland
Det har længe set meget lovende ud i den danske hovedstad, og det ændrer et nederlag til FC Midtjylland trods alt ikke på, men det var en bekymrende aften for de mangedobbelte danske mestre.
FC København tabte hjemme i et udsolgt Parken til et hold med ti mand, og det er alarmerende nok i sig selv, men fra cheftrænere lyder det ofte, at det i høj grad handler om at “se bag resultaterne” – underforstået at kigge på præstationerne.
Her kan Jess Thorup heller ikke grave ret meget positivt frem fra søndagens kamp.
FC København formåede ikke at skabe en eneste stor målchance mod FC Midtjylland, og det er ganske enkelt ikke godt nok. Al ære og respekt til et formidabelt FCM-forsvar, men det er for dårligt af en offensiv med store navne og masser af selvtillid.
Så var FC København altså heller ikke bedre.
Jonas Lössl bør ryste i bukserne
Som fodboldkommentator Morten Bruun konstaterede på Twitter søndag aften, så bør Jonas Lössl få svært ved at generobre sin plads i målet i FC Midtjylland, hvis der er fri konkurrence om pladsen – hvad alle klubber altid giver udtryk for, at der er.
Unge Elias Rafn Olafsson har gjort det fremragende i skadesfraværet af Lössl, og søndag bestod han den helt store test med en fejlfri præstation på udebane mod FC København. Islændingen har nu vogtet buret i tre kampe i Superligaen uden at indkassere mål. Et sådan vikariat var i det mere traditionelle erhvervsliv blevet belønnet med en fastansættelse.
Jonas Lössl er hentet til FC Midtjylland for at spille kampe, og det faktum sendte Jesper Hansen ud i kulden i sidste sæson. Det er meget svært at forestille sig, at han ender på bænken.
Men har Elias Rafn Olafsson fortjent at sidde der? Det må Bo Henriksen om ikke andet gruble over.
Carsten V. Jensen leger med ilden
Carsten V. Jensen er en fremragende sportsdirektør og købmand – den måske allerbedste i dansk fodbold. Det har han bevist gennem flere år, og den anerkendelse fortjener “CV”.
Men har han forregnet sig denne gang?
Brøndbys fodbolddirektør viste mådehold i det forgangne transfervindue, og da summen blev gjort op, havde de danske mestre forstærket sig med spillere fra Randers FC, Lyngby Boldklub, Hobro IK, Hellerup IK, IFK Göteborg, Viking og Dunajska Streda. Det er hævet over enhver tvivl, at Brøndby er kommet svækket ud af sommeren.
På banen kører det slet ikke, og søndag led de blå-gule et nederlag til SønderjyskE. Dermed har mestrene kun vundet én af 12 kampe i denne sæson. Der er krise på Vestegnen, og normalt ville træneren stå for skud i sådan en situation, men er det i virkeligheden ikke Carsten V. Jensen, pilen bør pege på?
Det ser ikke ud til, at direktøren har givet sin cheftræner et godt nok hold at arbejde med.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
