FC Midtjyllands triumf i Parken med 10 mand var den helt store historie i niende runde i Superligaen, hvor ulvene med sejren erobrede førstepladsen. Bo Henriksens tropper er nu et point foran FCK.
Der blev imidlertid også spillet andre kampe, og vi dykker her ned i niende runde, der stadig mangler at få afviklet opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.
Vi lærte en del af runden, og her er de tre vigtigste punkter:
FC København blev vækket fra drømmeland
Det har længe set meget lovende ud i den danske hovedstad, og det ændrer et nederlag til FC Midtjylland trods alt ikke på, men det var en bekymrende aften for de mangedobbelte danske mestre.
FC København tabte hjemme i et udsolgt Parken til et hold med ti mand, og det er alarmerende nok i sig selv, men fra cheftrænere lyder det ofte, at det i høj grad handler om at “se bag resultaterne” – underforstået at kigge på præstationerne.
Her kan Jess Thorup heller ikke grave ret meget positivt frem fra søndagens kamp.
FC København formåede ikke at skabe en eneste stor målchance mod FC Midtjylland, og det er ganske enkelt ikke godt nok. Al ære og respekt til et formidabelt FCM-forsvar, men det er for dårligt af en offensiv med store navne og masser af selvtillid.
Så var FC København altså heller ikke bedre.
Jonas Lössl bør ryste i bukserne
Som fodboldkommentator Morten Bruun konstaterede på Twitter søndag aften, så bør Jonas Lössl få svært ved at generobre sin plads i målet i FC Midtjylland, hvis der er fri konkurrence om pladsen – hvad alle klubber altid giver udtryk for, at der er.
Unge Elias Rafn Olafsson har gjort det fremragende i skadesfraværet af Lössl, og søndag bestod han den helt store test med en fejlfri præstation på udebane mod FC København. Islændingen har nu vogtet buret i tre kampe i Superligaen uden at indkassere mål. Et sådan vikariat var i det mere traditionelle erhvervsliv blevet belønnet med en fastansættelse.
Jonas Lössl er hentet til FC Midtjylland for at spille kampe, og det faktum sendte Jesper Hansen ud i kulden i sidste sæson. Det er meget svært at forestille sig, at han ender på bænken.
Men har Elias Rafn Olafsson fortjent at sidde der? Det må Bo Henriksen om ikke andet gruble over.
Carsten V. Jensen leger med ilden
Carsten V. Jensen er en fremragende sportsdirektør og købmand – den måske allerbedste i dansk fodbold. Det har han bevist gennem flere år, og den anerkendelse fortjener “CV”.
Men har han forregnet sig denne gang?
Brøndbys fodbolddirektør viste mådehold i det forgangne transfervindue, og da summen blev gjort op, havde de danske mestre forstærket sig med spillere fra Randers FC, Lyngby Boldklub, Hobro IK, Hellerup IK, IFK Göteborg, Viking og Dunajska Streda. Det er hævet over enhver tvivl, at Brøndby er kommet svækket ud af sommeren.
På banen kører det slet ikke, og søndag led de blå-gule et nederlag til SønderjyskE. Dermed har mestrene kun vundet én af 12 kampe i denne sæson. Der er krise på Vestegnen, og normalt ville træneren stå for skud i sådan en situation, men er det i virkeligheden ikke Carsten V. Jensen, pilen bør pege på?
Det ser ikke ud til, at direktøren har givet sin cheftræner et godt nok hold at arbejde med.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Joakim Mæhle åbner op
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Kæk Wass: Han filmede!
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Undskylder efter italiensk fiasko
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
