Det lærte vi af SL: CV leger med ilden i Brøndby

Vi har stort set færdiggjort runden i Superligaen, og det er nu tid til at se nærmere på, hvad vi lærte af kampene.



FC Midtjyllands triumf i Parken med 10 mand var den helt store historie i niende runde i Superligaen, hvor ulvene med sejren erobrede førstepladsen. Bo Henriksens tropper er nu et point foran FCK.

Der blev imidlertid også spillet andre kampe, og vi dykker her ned i niende runde, der stadig mangler at få afviklet opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.

Vi lærte en del af runden, og her er de tre vigtigste punkter:

FC København blev vækket fra drømmeland

Det har længe set meget lovende ud i den danske hovedstad, og det ændrer et nederlag til FC Midtjylland trods alt ikke på, men det var en bekymrende aften for de mangedobbelte danske mestre.

FC København tabte hjemme i et udsolgt Parken til et hold med ti mand, og det er alarmerende nok i sig selv, men fra cheftrænere lyder det ofte, at det i høj grad handler om at “se bag resultaterne” – underforstået at kigge på præstationerne.

Her kan Jess Thorup heller ikke grave ret meget positivt frem fra søndagens kamp.

FC København formåede ikke at skabe en eneste stor målchance mod FC Midtjylland, og det er ganske enkelt ikke godt nok. Al ære og respekt til et formidabelt FCM-forsvar, men det er for dårligt af en offensiv med store navne og masser af selvtillid. 

Så var FC København altså heller ikke bedre.

Jonas Lössl bør ryste i bukserne

Som fodboldkommentator Morten Bruun konstaterede på Twitter søndag aften, så bør Jonas Lössl få svært ved at generobre sin plads i målet i FC Midtjylland, hvis der er fri konkurrence om pladsen – hvad alle klubber altid giver udtryk for, at der er.

Unge Elias Rafn Olafsson har gjort det fremragende i skadesfraværet af Lössl, og søndag bestod han den helt store test med en fejlfri præstation på udebane mod FC København. Islændingen har nu vogtet buret i tre kampe i Superligaen uden at indkassere mål. Et sådan vikariat var i det mere traditionelle erhvervsliv blevet belønnet med en fastansættelse. 

Jonas Lössl er hentet til FC Midtjylland for at spille kampe, og det faktum sendte Jesper Hansen ud i kulden i sidste sæson. Det er meget svært at forestille sig, at han ender på bænken.

Men har Elias Rafn Olafsson fortjent at sidde der? Det må Bo Henriksen om ikke andet gruble over. 

Carsten V. Jensen leger med ilden

Carsten V. Jensen er en fremragende sportsdirektør og købmand – den måske allerbedste i dansk fodbold. Det har han bevist gennem flere år, og den anerkendelse fortjener “CV”.

Men har han forregnet sig denne gang?

Brøndbys fodbolddirektør viste mådehold i det forgangne transfervindue, og da summen blev gjort op, havde de danske mestre forstærket sig med spillere fra Randers FC, Lyngby Boldklub, Hobro IK, Hellerup IK, IFK Göteborg, Viking og Dunajska Streda. Det er hævet over enhver tvivl, at Brøndby er kommet svækket ud af sommeren.

På banen kører det slet ikke, og søndag led de blå-gule et nederlag til SønderjyskE. Dermed har mestrene kun vundet én af 12 kampe i denne sæson. Der er krise på Vestegnen, og normalt ville træneren stå for skud i sådan en situation, men er det i virkeligheden ikke Carsten V. Jensen, pilen bør pege på?

Det ser ikke ud til, at direktøren har givet sin cheftræner et godt nok hold at arbejde med.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Aldrig nogensinde FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Brøndby takker nej til to spillere

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Lidt af en bombe

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe brag venter fredag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag