Der mangler stadig en enkelt kamp i fjerde runde af Superligaen, men weekenden bød på rigeligt at tale om og slå ned på.
Her er fire nedslagspunkter fra Superliga-kampene.
Silkeborg ligner den ægte vare
Silkeborg IF’s oprykkerduel mod Viborg FF havde dét, som SIF’s tre første kampe manglede: mål. Efter tre 0-0-kampe på stribe vandt Kent Nielsens mandskab 4-1.
Dermed cementerede Silkeborg, at der er bund i holdet. Det har vist en defensiv soliditet, som man kan komme langt på som oprykker, og hvis det kan blive ved med at krydre få indkasserede mål med den slags offensive spil, som det viste i fredags, lover det godt for fremtiden.
Det var endda forårsbomberen Nicklas Helenius’ comebackkamp. Får Silkeborg også ham tilbage på det niveau, som han viste i anden halvdel af oprykningssæsonen, ser det rigtig godt ud.
Det ser bekymrende ud i Vejle
Godt ser det til gengæld ikke ud i Vejle. Én ting er at tabe 4-1 til et FC Midtjylland-hold, der rammer dagen. Værre er det, at kampen byggede videre på en langvarig tendens.
VB har slet og ret haft et skidt 2021. Holdet har blot hentet 24 point i 23 Superliga-kampe. Kun nedrykkerne AC Horsens og oprykkerne Viborg (fire kampe) har et lavere pointsnit end Vejle.
1,04 point pr. kamp har VB hentet, og det er et snit, som man meget vel kan risikere at rykke ned med. Bemærk også, at Vejle spillede nedrykningsspil i foråret og altså mødte de andre hold fra den nederste halvdel og dermed slap for de bedste.
Brøndby er langt fra guldformen
Der var bestemt opløftende elementer i løbet af søndagens derby mod FC København, men de opvejer ikke for de nedslående.
Brøndby har som forsvarende mester ikke vundet i denne sæson, men hvor holdet trods alt fik uafgjort med fra de tre første spillerunder, giver 4-2-nederlaget i Parken ikke noget. Det skulle da lige være anledning til at spørge sig selv, hvorfor man har så svært ved at dække op på dødbolde.
En del af forklaringen skal formentlig findes i, at Brøndby har mistet en række profiler, og dem er klubben begyndt at erstatte. Men FCK-kampen viste også, at der stadig er meget at arbejde med. Ikke mindst inden Champions League-playoff mod RB Salzburg i næste uge.
AGF er i krise
Det er ikke bare forbigående vanskeligheder eller en dårlig sæsonstart. AGF er inde i en dårlig gænge, der har varet i lang tid, og som søndagens 2-0-nederlag i Aalborg ikke gjorde noget for at rette op på.
Det er slemt nok, at AGF har fået tre uafgjorte og tre nederlag ud af de seks kampe i denne sæson. Derudover gælder den samme som for Vejle: Den nedadgående tendens har sået på i hele 2021. AGF har således kun hentet 26 point i 23 Superliga-kampe, og dertil kommer den europæiske fadæse mod Larne.
Cheftræner David Nielsen talte efter AaB-kampen om, at spillere og trænere nu skulle vise, at de også kunne håndtere at være i AGF, når der modgang. Det har han ret i.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
