Der mangler stadig en enkelt kamp i fjerde runde af Superligaen, men weekenden bød på rigeligt at tale om og slå ned på.
Her er fire nedslagspunkter fra Superliga-kampene.
Silkeborg ligner den ægte vare
Silkeborg IF’s oprykkerduel mod Viborg FF havde dét, som SIF’s tre første kampe manglede: mål. Efter tre 0-0-kampe på stribe vandt Kent Nielsens mandskab 4-1.
Dermed cementerede Silkeborg, at der er bund i holdet. Det har vist en defensiv soliditet, som man kan komme langt på som oprykker, og hvis det kan blive ved med at krydre få indkasserede mål med den slags offensive spil, som det viste i fredags, lover det godt for fremtiden.
Det var endda forårsbomberen Nicklas Helenius’ comebackkamp. Får Silkeborg også ham tilbage på det niveau, som han viste i anden halvdel af oprykningssæsonen, ser det rigtig godt ud.
Det ser bekymrende ud i Vejle
Godt ser det til gengæld ikke ud i Vejle. Én ting er at tabe 4-1 til et FC Midtjylland-hold, der rammer dagen. Værre er det, at kampen byggede videre på en langvarig tendens.
VB har slet og ret haft et skidt 2021. Holdet har blot hentet 24 point i 23 Superliga-kampe. Kun nedrykkerne AC Horsens og oprykkerne Viborg (fire kampe) har et lavere pointsnit end Vejle.
1,04 point pr. kamp har VB hentet, og det er et snit, som man meget vel kan risikere at rykke ned med. Bemærk også, at Vejle spillede nedrykningsspil i foråret og altså mødte de andre hold fra den nederste halvdel og dermed slap for de bedste.
Brøndby er langt fra guldformen
Der var bestemt opløftende elementer i løbet af søndagens derby mod FC København, men de opvejer ikke for de nedslående.
Brøndby har som forsvarende mester ikke vundet i denne sæson, men hvor holdet trods alt fik uafgjort med fra de tre første spillerunder, giver 4-2-nederlaget i Parken ikke noget. Det skulle da lige være anledning til at spørge sig selv, hvorfor man har så svært ved at dække op på dødbolde.
En del af forklaringen skal formentlig findes i, at Brøndby har mistet en række profiler, og dem er klubben begyndt at erstatte. Men FCK-kampen viste også, at der stadig er meget at arbejde med. Ikke mindst inden Champions League-playoff mod RB Salzburg i næste uge.
AGF er i krise
Det er ikke bare forbigående vanskeligheder eller en dårlig sæsonstart. AGF er inde i en dårlig gænge, der har varet i lang tid, og som søndagens 2-0-nederlag i Aalborg ikke gjorde noget for at rette op på.
Det er slemt nok, at AGF har fået tre uafgjorte og tre nederlag ud af de seks kampe i denne sæson. Derudover gælder den samme som for Vejle: Den nedadgående tendens har sået på i hele 2021. AGF har således kun hentet 26 point i 23 Superliga-kampe, og dertil kommer den europæiske fadæse mod Larne.
Cheftræner David Nielsen talte efter AaB-kampen om, at spillere og trænere nu skulle vise, at de også kunne håndtere at være i AGF, når der modgang. Det har han ret i.

Afsløring: Ny klub henvender sig til Frederik Birk

Ekspert dybt uenig med Vingegaard

Stor AGF-signing? Han har lige købt hus i Aarhus

Dybt forundret over Steve Coopers TV-optræden

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

Christian Eriksen: Her er der kun én klub for mig

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Dansk klub i kæmpekamp: ‘Så er vi sikret 100.000’

Kasper Hjulmand skriver historie

Arbejdede i Brøndby – ansatte ny AaB-træner

Godt Yussuf Poulsen-nyt

Må gå for vildt millionbeløb – på én betingelse

Chok inden afrejse til Danmark

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

‘Chokskifte’ i Premier League?

Drømmeaften for Pierre-Emile Højbjerg

Knæskade holder Barcelona-stjerne ude i månedsvis

Stortalent til Brøndby? Prisen er aftalt

Fem FCK-spillere misser pokalkamp

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

‘Han er sateme en mundfuld for modstanderne!’

Utilfreds Jonas Wind overvejer fremtiden

Thomas Delaney-udtalelse rammer udlandet

Fabrizio Romano om stjerne: ‘Det er slut’

Tidligere dansk landstræner fyret

Computerspil var afgørende for kæmpe Utd-succes

Tidligere Man Utd-stjerne risikerer fængsel

Forstår intet af Steve Cooper-beslutning

Raser efter Superliga-drama: Jeg var flippet ud!

Kæmpe kovending

Skuffet over Superliga-hold: – Uret tikker

Medier hylder Andreas Christensen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Viborg-spillers familie kom grædende ned på banen

Optur for Pione Sisto

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Pønser på chokindkøb i sin nye klub

Ajax-træner stejler over Dolberg-spørgsmål

Flotte mål sender OB videre i pokaltuneringen

Verdensstjerne håber på Trump-besøg

‘En katastrofe – bliv væk, mens Messi er der’

‘Pænt surrealistisk’

Dansk kaptajn melder afbud til VM

Ellevilde med Mustapha Bundu

Kæmpe bøde til Brøndby for pyro og ølkast

AGF tilføres kæmpe millionbeløb

‘Vi vil angribe AGF’

Straffes for at konfrontere dansk dommertrio

Varsler protester mod Israel til vigtig kamp

Rasende! ‘Moralsk skade på et menneske’

Grædefærdig Ousmane Dembélé

Færdig
