Det lærte vi af SL: FCM presser BIF i guldkampen

Tipsbladet.dk ser nærmere på 22. spillerunde i Superligaen og ser nærmere på de ting, vi blev klogere på.



22. spillerunde og dermed Superligaens grundspil er forbi. Dermed er tiden inde til at gøre boet op. 

Først og fremmest ser vi nærmere på, hvad der skete i den netop overståede runde. Og der var nok at tage fat på, skulle vi hilse at sige.

Her er, hvad vi lærte af Superligaens 22. runde.

Nedrykningskampen er afgjort – og pivåben
Det er svært at se for sig, hvordan AC Horsens skal overleve. Holdet tabte 2-1 til Lyngby BK og har nu 12 point op til den rigtige side af nedrykningsstregen. 12 er pudsigt nok også antallet af point, Horsens har hentet i hele grundspillet.

Men mens Den Gule Nedrykningsfare rykker nærmere i Horsens, er netop Lyngby måske på vej mod et storslået comeback. Ved årsskiftet var holdet ellers ilde tilredt og havde kun hentet fire point, men det er som forvandlet efter vinterpausen.

I den forgangne runde vandt Lyngby ikke alene over den direkte nedrykningskonkurrent. Derudover tabte Vejle Boldklub, som ligger lige over stregen. Endda 5-0 til FC Midtjylland. Nu er der kun fire point ned til formstærke Lyngby.

Dermed er nedrykningskampen så godt som afgjort for Horsens’ vedkommende, men helt åben for Lyngbys og Vejles.

AaB’s formåen matcher ikke ambitionerne
Det er meningen, at AaB skal være en del af det gode selskab i dansk fodbold. Sportschef Inge André Olsen har talt om høje ambitioner og om top 4, men alt det er langt væk lige nu.

Holdet missede igen mestersskabsspillet, fordi det tabte til OB søndag aften. Dermed har AaB kun opnået målsætningen om top 6 i to af de fem sæsoner, som Superligaen har haft grund- og slutspil.

Der er fortsat en syvendeplads og dermed muligheden for at komme i Europa at spille om, så alt er ikke tabt. Men foreløbig må sæsonens rubriceres som skuffende.

FC Nordsjælland klarer den altid
Da der manglede fire runder af grundspillet, lå FC Nordsjælland på 10. pladsen. Holdet havde ikke vundet i otte kampe, og drømmen om top 6 så ud til at forblive netop dét.

Men så skete der det, der altid sker: FCN satte en slutspurt ind, hentede tre sejre og en uafgjort i de sidste fire runder, og så listede holdet sig med i mesterskabsspillet alligevel. Det var i øvrigt femte gang ud af fem mulige.

I det lys bør det måske ikke komme som den store overraskelse, men det er alligevel værd at kippe med hatten for holdets evne til at vinde, når det gælder.

Er FC Midtjylland guldfavoritter nu?
Brøndby fører stadig Superligaen, men har kun to point ned til FC Midtjylland. Måske har sidstnævnte overtaget rollen som mesterskabsfavorit.

Det sagde unge Gustav Isaksen i hvert fald selv efter 5-0-ydmygelsen af Vejle. Omvendt mener både Jess Thorup og David Nielsen, at Brøndby må være favoritter til mesterskabet.

Det tager cheftræner Niels Frederiksen dog med ro.

– Jeg håber da, de mener det og anerkender os, men det er klart, at jeg har også været i denne branche i mange år, så jeg kan godt gennemskue, når noget er rent spin. Det kunne man da godt tænke, at det der var, sagde han efter 1-1-kampen mod AGF.





– Det skal være en rigtig god pris



LIVE

TransferLIVE: Martí Cifuentes tæt på stort job


Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København har spændende hollænder på blokken

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Tengstedt på plads i ny klub

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard



Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Gylden chance for Roony Bardghji

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM



Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

FC København bekræfter

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale



Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig