FC København er tilbage med en afstand på ni point til topholdet FC Midtjylland. der ikke kunne få hul på Brøndby-forsvaret i torsdagens 0-0-kamp i Herning.
Bronzekampen har for alvor fået en udbrydder og i nedryknings-grupperne, er der lagt op til vilde kampe i de kommende runder.
Lad os se nærmere på, hvad vi lærte af Superligaens 28. spillerunde.
Her er, hvad vi lærte af 3F Superligaen.
FC Midtjylland har begrænsninger
FC Midtjylland var nok engang dominerende i en Superliga-kampe, da Brøndby gæstede Herning torsdag aften. Målene udeblev, så afstanden til FCK er nu tilbage på ni point, der fortsat naturligvis fortsat er mere end solidt. Men er der alligevel en lille svaghed at finde hos det ellers så stabile tophold?
For det lader til, at det kniber lidt med at skabe voldsomt store chancer i åbent spil. Mod Brøndby kom de største chancer stort set hver gang efter dødbolde eller lange indkast. Våben som FCM efterhånden har været kendt og berygtet for i en årrække.
Men efter seks hjørnespark – flere af dem farlige – inden pausen fik Brøndby efter pausen stækket stimen af hjørnespark i den første halve time. Og så havde FCM’erne altså ganske svært ved at spille sig frem til løse forsøg fra distancen.
Sory Kaba arbejder som en hest, men nogen målræv er han altså ikke – endnu. Den store angriber blev igen skiftet ud efter en times spil til sin egen forundring, og med Lasse Vibe og Ronnie Schwartz skiftet ind kom der efterhånden en anden og mere direkte stil på banen, hvilket virkede tiltrængt.
Farligt blev det aldrig rigtigt, og selv om FCM’erne vandt klart på både fysikken og på skudstatistikken, så må der sidde nogle kommende modstandere i form af AGF og FCK og notere sig de ting, hvor topholdet trods alt har sine udfordringer.
AGF stikker af og er bronze-favorit
De kniber sig i armen rundt om i Aarhus. Byens hold bliver bare ved med at imponere og tog på ny et stort skridt i retning af de bronzemedaljer, som vil krone en flot sæson for den ofte så hårdt prøvede klub.
En usvigelig sikker sejr over FC Nordsjælland, der blev unødigt spændende i de sidste minutter, skyder AGF hele otte point foran nordsjællænderne, som AGF-træner David Nielsen inden kampen havde udråbt til favorit til bronzen.
Og da Brøndby kun hentede et point i Herning er er afstanden i de to første slutspilsrunder er blevet øget med to og tre point til henholdsvis Brøndby og FC Nordsjælland.
FC Nordsjællands unge talenter viste for store udsving, hvilket er holdets svaghed, Brøndby virker slet ikke som et hold, der er sammenspillet godt nok til for alvor at kunne ramme en stime af sejre.
Men AGF’erne kan præstere et sammentømret hold, hvor bredden den ene gang efter den anden viser sig som en afgørende styrke i forhold til skader, karantæne og power-indskiftninger i kampens afgørende fase.
Når man kan spille så overbevisende mod et FCN-hold uden småskadede forsvars-general Niklas Backman og med stor kvalitet på bænken i form af Mustafa Amini, Jon Dagur Thorsteinsson og Nicklas Helenius – så står det altså ret godt til. Det dufter af bronze i Aarhus – også selv om esset Mustapha Bundu tidligt udgik med en skade.
Esbjerg lugter blod og overlevelse
To runder i træk har Esbjerg fB fået minimeret afstanden op til Hobro IK på gruppens tredjeplads.
Med Hobros 4-0-nederlag mod Randers FC og Esbjergs uafgjorte er der nu kun to point mellem de to bundhold i pulje 2. Og det er altså inden, at de to støder sammen i begge de to kommende runder. Det betyder, at Esbjerg med to sejre over Hobro vil være fire point foran Hobro inden de sidste to spillerunder.
Esbjerg viser mod og mandshjerte og når de to første runder har givet fire point mod de to øverst-placerede i gruppen – hvorfor skulle der så ikke vente yderligere glædes-oplevelser mod nummer tre?
Er der håb, vilje og tro på tingene i Esbjerg fB, må der efterhånden være bange anelser i Hobro, der altså har smidt tre af de fem point, der var at tære på inden gruppespillet.
Umiddelbart må Hobro IK ovenikøbet undvære forsvarsspilleren Simon Jacobsen i begge kampe mod Esbjerg fB efter det direkte røde kort mod Randers.
Aktuelt venter der dog en afgørelse på appel, som Hobro IK har indgivet for at få omstødt det røde kort til et gult, hvilket vil sætte Hobro-spilleren fri af karantæne.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Sean Dyche fyret
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Liverpool tager smal sejr
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Her kan du se FC København mod Viborg FF
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
