FC København er tilbage med en afstand på ni point til topholdet FC Midtjylland. der ikke kunne få hul på Brøndby-forsvaret i torsdagens 0-0-kamp i Herning.
Bronzekampen har for alvor fået en udbrydder og i nedryknings-grupperne, er der lagt op til vilde kampe i de kommende runder.
Lad os se nærmere på, hvad vi lærte af Superligaens 28. spillerunde.
Her er, hvad vi lærte af 3F Superligaen.
FC Midtjylland har begrænsninger
FC Midtjylland var nok engang dominerende i en Superliga-kampe, da Brøndby gæstede Herning torsdag aften. Målene udeblev, så afstanden til FCK er nu tilbage på ni point, der fortsat naturligvis fortsat er mere end solidt. Men er der alligevel en lille svaghed at finde hos det ellers så stabile tophold?
For det lader til, at det kniber lidt med at skabe voldsomt store chancer i åbent spil. Mod Brøndby kom de største chancer stort set hver gang efter dødbolde eller lange indkast. Våben som FCM efterhånden har været kendt og berygtet for i en årrække.
Men efter seks hjørnespark – flere af dem farlige – inden pausen fik Brøndby efter pausen stækket stimen af hjørnespark i den første halve time. Og så havde FCM’erne altså ganske svært ved at spille sig frem til løse forsøg fra distancen.
Sory Kaba arbejder som en hest, men nogen målræv er han altså ikke – endnu. Den store angriber blev igen skiftet ud efter en times spil til sin egen forundring, og med Lasse Vibe og Ronnie Schwartz skiftet ind kom der efterhånden en anden og mere direkte stil på banen, hvilket virkede tiltrængt.
Farligt blev det aldrig rigtigt, og selv om FCM’erne vandt klart på både fysikken og på skudstatistikken, så må der sidde nogle kommende modstandere i form af AGF og FCK og notere sig de ting, hvor topholdet trods alt har sine udfordringer.
AGF stikker af og er bronze-favorit
De kniber sig i armen rundt om i Aarhus. Byens hold bliver bare ved med at imponere og tog på ny et stort skridt i retning af de bronzemedaljer, som vil krone en flot sæson for den ofte så hårdt prøvede klub.
En usvigelig sikker sejr over FC Nordsjælland, der blev unødigt spændende i de sidste minutter, skyder AGF hele otte point foran nordsjællænderne, som AGF-træner David Nielsen inden kampen havde udråbt til favorit til bronzen.
Og da Brøndby kun hentede et point i Herning er er afstanden i de to første slutspilsrunder er blevet øget med to og tre point til henholdsvis Brøndby og FC Nordsjælland.
FC Nordsjællands unge talenter viste for store udsving, hvilket er holdets svaghed, Brøndby virker slet ikke som et hold, der er sammenspillet godt nok til for alvor at kunne ramme en stime af sejre.
Men AGF’erne kan præstere et sammentømret hold, hvor bredden den ene gang efter den anden viser sig som en afgørende styrke i forhold til skader, karantæne og power-indskiftninger i kampens afgørende fase.
Når man kan spille så overbevisende mod et FCN-hold uden småskadede forsvars-general Niklas Backman og med stor kvalitet på bænken i form af Mustafa Amini, Jon Dagur Thorsteinsson og Nicklas Helenius – så står det altså ret godt til. Det dufter af bronze i Aarhus – også selv om esset Mustapha Bundu tidligt udgik med en skade.
Esbjerg lugter blod og overlevelse
To runder i træk har Esbjerg fB fået minimeret afstanden op til Hobro IK på gruppens tredjeplads.
Med Hobros 4-0-nederlag mod Randers FC og Esbjergs uafgjorte er der nu kun to point mellem de to bundhold i pulje 2. Og det er altså inden, at de to støder sammen i begge de to kommende runder. Det betyder, at Esbjerg med to sejre over Hobro vil være fire point foran Hobro inden de sidste to spillerunder.
Esbjerg viser mod og mandshjerte og når de to første runder har givet fire point mod de to øverst-placerede i gruppen – hvorfor skulle der så ikke vente yderligere glædes-oplevelser mod nummer tre?
Er der håb, vilje og tro på tingene i Esbjerg fB, må der efterhånden være bange anelser i Hobro, der altså har smidt tre af de fem point, der var at tære på inden gruppespillet.
Umiddelbart må Hobro IK ovenikøbet undvære forsvarsspilleren Simon Jacobsen i begge kampe mod Esbjerg fB efter det direkte røde kort mod Randers.
Aktuelt venter der dog en afgørelse på appel, som Hobro IK har indgivet for at få omstødt det røde kort til et gult, hvilket vil sætte Hobro-spilleren fri af karantæne.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Engelsk dominans i toppen af Champions League
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
AVIS
Ingen kontakt med AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
FCK færdige i Champions League
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
LIVE: FCK taber i Barcelona
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
