Superligaen går på en velfortjent landskampspause, men inden vi vender opmærksomheden helt væk, skal vi se tilbage på ottende spillerunde. Den bød både på et par markante resultater og en potentielt tragisk spillerskæbne.
Her er fire nedslag i runden, der gik.
AaB har håndteret cheftrænerens afsked flot
Siden Jacob Friis måtte trække sig som cheftræner for AaB, har holdet vundet to kampe ud af to mulige. Først gik det ud over Brøndby IF, og i fredags stod så Randers FC for skud.
Det er flot klaret af vikartræner Peter Feher, resten af trænerstaben og selvfølgelig spillerne, at de har fulgt op på trænerens utidige opsigelse på den måde. For selv om Feher var assistent for Friis, har han også ført ændringer med sig, og det giver ikke sig selv, at den slags giver resultater med det samme. (Se punktet om FCK længere nede…)
AaB har spillet sig ind i top 6 igen og møder efter landskampspausen en af de største rivaler til en plads i det fine selskab, idet FC Nordsjælland kommer til Aalborg.
Læs også:Eskelinen rasler ned i AGF’s målmandshierarki: Overhalet af fjerdemålmanden
Venstre back er Brøndbys smertensbarn
Siden Niels Frederiksen rykkede Anthony Jung ned i midterforsvaret, har Brøndby-træneren bakset med at besætte venstre (wing)back optimalt. Både Kevin Mensah, Peter Bjur og Jens Martin Gammelby har fået chancen, men ingen af dem er naturlige venstre backs, og kun Bjur har venstre som sin foretrukne fod.
Søndag fik nyindkøbte Blas Riveros så sin første Superliga-kamp, og man må sige, at han greb chancen med et godt mål og en plads på tipsbladet.dk’s Rundens Hold. Men skæbnen var hård ved ham og Brøndby.
For bedst som det så ud, som om Riveros skulle udfri holdet fra dets backproblemer, løb han ind i Ryan Johnson Laursen – og dermed i en grim skade. Brøndby-backen græd, da han blev båret fra banen, og nu frygter cheftræner Frederiksen, at skaden er så alvorlig, at den holder Riveros ude i månedsvis. Backen skal scannes i dag, og skadens omfang ventes der klarhed over tirsdag eller onsdag.
Der er bund i SønderjyskE
Jo flere kampe SønderjyskE vinder, desto mindre tilfældigt fremstår det, at holdet topper Superligaen. Søndag aften gik det ud over AC Horsens, da SønderjyskE vandt 3-0 og udbyggede sin stime til seks kampe uden nederlag.
Der er ganske vist ikke noget usædvanligt ved at slå Horsens – holdet har endnu ikke vundet i denne sæson – men SønderjyskE-sejren var overbevisende og et tophold værdigt.
Læs også:Lindstrøm om sit drømmehug: Ramte den faktisk ikke perfekt
Nu får cheftræner Glen Riddersholm to uger til at træne videre med holdet på, må man formode, bedre træningsbane i Bramdrupdam, inden SønderjyskE skal forsøge at udbygge den flotte sæsonstart mod OB.
Der er til gengæld ingen bund i FCK
Det var ellers lige begyndt at se lovende ud for FC København. Holdet havde vundet tre kampe i træk, og i Jess Thorup havde klubben endelig fundet en afklaring på cheftrænerposten.
Den gode stemning er dog gået fløjten. Søndag var holdet på besøg i Herning, og for niende gang i træk formåede FCK ikke at vinde over FC Midtjylland på udebane. Sjældent har nederlagene dog været så eftertrykkelige som dette.
FCK tabte 4-0, og det kunne, som klubbens egen hjemmeside selv erkender, have været endnu værre. Jess Thorups skifte til 3-4-3 og mand-mod-mand-forsvar i stedet for zone gav mildest talt ikke pote.
Kløften mellem FCK og FCM syntes bredere end længe, så der venter Thorup noget af et arbejde i de kommende to uger.
Læs også:AaB-spillere tvunget på hotel: Det var det her eller ingen fodbold
Læs også:FCM-profil udtaget til landsholdet: Har drømt om det, siden jeg var helt lille
Læs også:Bach Bak: Sejren over FCK er et vigtigt signal i mesterskabskampen
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
