Det lærte vi af Superligaen: Der er ingen bund i FC København

Hvad står tilbage efter weekendens Superliga-runde? Det ser vi nærmere på gennem fire nedslag.



Superligaen går på en velfortjent landskampspause, men inden vi vender opmærksomheden helt væk, skal vi se tilbage på ottende spillerunde. Den bød både på et par markante resultater og en potentielt tragisk spillerskæbne.

Her er fire nedslag i runden, der gik.

AaB har håndteret cheftrænerens afsked flot
Siden Jacob Friis måtte trække sig som cheftræner for AaB, har holdet vundet to kampe ud af to mulige. Først gik det ud over Brøndby IF, og i fredags stod så Randers FC for skud.

Det er flot klaret af vikartræner Peter Feher, resten af trænerstaben og selvfølgelig spillerne, at de har fulgt op på trænerens utidige opsigelse på den måde. For selv om Feher var assistent for Friis, har han også ført ændringer med sig, og det giver ikke sig selv, at den slags giver resultater med det samme. (Se punktet om FCK længere nede…)

AaB har spillet sig ind i top 6 igen og møder efter landskampspausen en af de største rivaler til en plads i det fine selskab, idet FC Nordsjælland kommer til Aalborg. 

Læs også:Eskelinen rasler ned i AGF’s målmandshierarki: Overhalet af fjerdemålmanden

Venstre back er Brøndbys smertensbarn
Siden Niels Frederiksen rykkede Anthony Jung ned i midterforsvaret, har Brøndby-træneren bakset med at besætte venstre (wing)back optimalt. Både Kevin Mensah, Peter Bjur og Jens Martin Gammelby har fået chancen, men ingen af dem er naturlige venstre backs, og kun Bjur har venstre som sin foretrukne fod.

Søndag fik nyindkøbte Blas Riveros så sin første Superliga-kamp, og man må sige, at han greb chancen med et godt mål og en plads på tipsbladet.dk’s Rundens Hold. Men skæbnen var hård ved ham og Brøndby.

For bedst som det så ud, som om Riveros skulle udfri holdet fra dets backproblemer, løb han ind i Ryan Johnson Laursen – og dermed i en grim skade. Brøndby-backen græd, da han blev båret fra banen, og nu frygter cheftræner Frederiksen, at skaden er så alvorlig, at den holder Riveros ude i månedsvis. Backen skal scannes i dag, og skadens omfang ventes der klarhed over tirsdag eller onsdag. 

Der er bund i SønderjyskE
Jo flere kampe SønderjyskE vinder, desto mindre tilfældigt fremstår det, at holdet topper Superligaen. Søndag aften gik det ud over AC Horsens, da SønderjyskE vandt 3-0 og udbyggede sin stime til seks kampe uden nederlag.

Der er ganske vist ikke noget usædvanligt ved at slå Horsens – holdet har endnu ikke vundet i denne sæson – men SønderjyskE-sejren var overbevisende og et tophold værdigt. 

Læs også:Lindstrøm om sit drømmehug: Ramte den faktisk ikke perfekt

Nu får cheftræner Glen Riddersholm to uger til at træne videre med holdet på, må man formode, bedre træningsbane i Bramdrupdam, inden SønderjyskE skal forsøge at udbygge den flotte sæsonstart mod OB.

Der er til gengæld ingen bund i FCK
Det var ellers lige begyndt at se lovende ud for FC København. Holdet havde vundet tre kampe i træk, og i Jess Thorup havde klubben endelig fundet en afklaring på cheftrænerposten.

Den gode stemning er dog gået fløjten. Søndag var holdet på besøg i Herning, og for niende gang i træk formåede FCK ikke at vinde over FC Midtjylland på udebane. Sjældent har nederlagene dog været så eftertrykkelige som dette.

FCK tabte 4-0, og det kunne, som klubbens egen hjemmeside selv erkender, have været endnu værre. Jess Thorups skifte til 3-4-3 og mand-mod-mand-forsvar i stedet for zone gav mildest talt ikke pote.

Kløften mellem FCK og FCM syntes bredere end længe, så der venter Thorup noget af et arbejde i de kommende to uger.

Læs også:AaB-spillere tvunget på hotel: Det var det her eller ingen fodbold
Læs også:FCM-profil udtaget til landsholdet: Har drømt om det, siden jeg var helt lille
Læs også:Bach Bak: Sejren over FCK er et vigtigt signal i mesterskabskampen




AGF tager pis på FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

23 røde kort i vanvidskamp



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Brian Riemer giver klar besked

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

I svime: Som en ny spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Vil have ham væk fra FC København

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Rasmus Højlund i massiv modvind



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

– Han har måske været lagt lidt på is

I chok: Har aldrig set lignende

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Newcastle – Barcelona

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Alpha retter hård kritik

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen