Superligaen går på en velfortjent landskampspause, men inden vi vender opmærksomheden helt væk, skal vi se tilbage på ottende spillerunde. Den bød både på et par markante resultater og en potentielt tragisk spillerskæbne.
Her er fire nedslag i runden, der gik.
AaB har håndteret cheftrænerens afsked flot
Siden Jacob Friis måtte trække sig som cheftræner for AaB, har holdet vundet to kampe ud af to mulige. Først gik det ud over Brøndby IF, og i fredags stod så Randers FC for skud.
Det er flot klaret af vikartræner Peter Feher, resten af trænerstaben og selvfølgelig spillerne, at de har fulgt op på trænerens utidige opsigelse på den måde. For selv om Feher var assistent for Friis, har han også ført ændringer med sig, og det giver ikke sig selv, at den slags giver resultater med det samme. (Se punktet om FCK længere nede…)
AaB har spillet sig ind i top 6 igen og møder efter landskampspausen en af de største rivaler til en plads i det fine selskab, idet FC Nordsjælland kommer til Aalborg.
Læs også:Eskelinen rasler ned i AGF’s målmandshierarki: Overhalet af fjerdemålmanden
Venstre back er Brøndbys smertensbarn
Siden Niels Frederiksen rykkede Anthony Jung ned i midterforsvaret, har Brøndby-træneren bakset med at besætte venstre (wing)back optimalt. Både Kevin Mensah, Peter Bjur og Jens Martin Gammelby har fået chancen, men ingen af dem er naturlige venstre backs, og kun Bjur har venstre som sin foretrukne fod.
Søndag fik nyindkøbte Blas Riveros så sin første Superliga-kamp, og man må sige, at han greb chancen med et godt mål og en plads på tipsbladet.dk’s Rundens Hold. Men skæbnen var hård ved ham og Brøndby.
For bedst som det så ud, som om Riveros skulle udfri holdet fra dets backproblemer, løb han ind i Ryan Johnson Laursen – og dermed i en grim skade. Brøndby-backen græd, da han blev båret fra banen, og nu frygter cheftræner Frederiksen, at skaden er så alvorlig, at den holder Riveros ude i månedsvis. Backen skal scannes i dag, og skadens omfang ventes der klarhed over tirsdag eller onsdag.
Der er bund i SønderjyskE
Jo flere kampe SønderjyskE vinder, desto mindre tilfældigt fremstår det, at holdet topper Superligaen. Søndag aften gik det ud over AC Horsens, da SønderjyskE vandt 3-0 og udbyggede sin stime til seks kampe uden nederlag.
Der er ganske vist ikke noget usædvanligt ved at slå Horsens – holdet har endnu ikke vundet i denne sæson – men SønderjyskE-sejren var overbevisende og et tophold værdigt.
Læs også:Lindstrøm om sit drømmehug: Ramte den faktisk ikke perfekt
Nu får cheftræner Glen Riddersholm to uger til at træne videre med holdet på, må man formode, bedre træningsbane i Bramdrupdam, inden SønderjyskE skal forsøge at udbygge den flotte sæsonstart mod OB.
Der er til gengæld ingen bund i FCK
Det var ellers lige begyndt at se lovende ud for FC København. Holdet havde vundet tre kampe i træk, og i Jess Thorup havde klubben endelig fundet en afklaring på cheftrænerposten.
Den gode stemning er dog gået fløjten. Søndag var holdet på besøg i Herning, og for niende gang i træk formåede FCK ikke at vinde over FC Midtjylland på udebane. Sjældent har nederlagene dog været så eftertrykkelige som dette.
FCK tabte 4-0, og det kunne, som klubbens egen hjemmeside selv erkender, have været endnu værre. Jess Thorups skifte til 3-4-3 og mand-mod-mand-forsvar i stedet for zone gav mildest talt ikke pote.
Kløften mellem FCK og FCM syntes bredere end længe, så der venter Thorup noget af et arbejde i de kommende to uger.
Læs også:AaB-spillere tvunget på hotel: Det var det her eller ingen fodbold
Læs også:FCM-profil udtaget til landsholdet: Har drømt om det, siden jeg var helt lille
Læs også:Bach Bak: Sejren over FCK er et vigtigt signal i mesterskabskampen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
