Superligaen går på en velfortjent landskampspause, men inden vi vender opmærksomheden helt væk, skal vi se tilbage på ottende spillerunde. Den bød både på et par markante resultater og en potentielt tragisk spillerskæbne.
Her er fire nedslag i runden, der gik.
AaB har håndteret cheftrænerens afsked flot
Siden Jacob Friis måtte trække sig som cheftræner for AaB, har holdet vundet to kampe ud af to mulige. Først gik det ud over Brøndby IF, og i fredags stod så Randers FC for skud.
Det er flot klaret af vikartræner Peter Feher, resten af trænerstaben og selvfølgelig spillerne, at de har fulgt op på trænerens utidige opsigelse på den måde. For selv om Feher var assistent for Friis, har han også ført ændringer med sig, og det giver ikke sig selv, at den slags giver resultater med det samme. (Se punktet om FCK længere nede…)
AaB har spillet sig ind i top 6 igen og møder efter landskampspausen en af de største rivaler til en plads i det fine selskab, idet FC Nordsjælland kommer til Aalborg.
Læs også:Eskelinen rasler ned i AGF’s målmandshierarki: Overhalet af fjerdemålmanden
Venstre back er Brøndbys smertensbarn
Siden Niels Frederiksen rykkede Anthony Jung ned i midterforsvaret, har Brøndby-træneren bakset med at besætte venstre (wing)back optimalt. Både Kevin Mensah, Peter Bjur og Jens Martin Gammelby har fået chancen, men ingen af dem er naturlige venstre backs, og kun Bjur har venstre som sin foretrukne fod.
Søndag fik nyindkøbte Blas Riveros så sin første Superliga-kamp, og man må sige, at han greb chancen med et godt mål og en plads på tipsbladet.dk’s Rundens Hold. Men skæbnen var hård ved ham og Brøndby.
For bedst som det så ud, som om Riveros skulle udfri holdet fra dets backproblemer, løb han ind i Ryan Johnson Laursen – og dermed i en grim skade. Brøndby-backen græd, da han blev båret fra banen, og nu frygter cheftræner Frederiksen, at skaden er så alvorlig, at den holder Riveros ude i månedsvis. Backen skal scannes i dag, og skadens omfang ventes der klarhed over tirsdag eller onsdag.
Der er bund i SønderjyskE
Jo flere kampe SønderjyskE vinder, desto mindre tilfældigt fremstår det, at holdet topper Superligaen. Søndag aften gik det ud over AC Horsens, da SønderjyskE vandt 3-0 og udbyggede sin stime til seks kampe uden nederlag.
Der er ganske vist ikke noget usædvanligt ved at slå Horsens – holdet har endnu ikke vundet i denne sæson – men SønderjyskE-sejren var overbevisende og et tophold værdigt.
Læs også:Lindstrøm om sit drømmehug: Ramte den faktisk ikke perfekt
Nu får cheftræner Glen Riddersholm to uger til at træne videre med holdet på, må man formode, bedre træningsbane i Bramdrupdam, inden SønderjyskE skal forsøge at udbygge den flotte sæsonstart mod OB.
Der er til gengæld ingen bund i FCK
Det var ellers lige begyndt at se lovende ud for FC København. Holdet havde vundet tre kampe i træk, og i Jess Thorup havde klubben endelig fundet en afklaring på cheftrænerposten.
Den gode stemning er dog gået fløjten. Søndag var holdet på besøg i Herning, og for niende gang i træk formåede FCK ikke at vinde over FC Midtjylland på udebane. Sjældent har nederlagene dog været så eftertrykkelige som dette.
FCK tabte 4-0, og det kunne, som klubbens egen hjemmeside selv erkender, have været endnu værre. Jess Thorups skifte til 3-4-3 og mand-mod-mand-forsvar i stedet for zone gav mildest talt ikke pote.
Kløften mellem FCK og FCM syntes bredere end længe, så der venter Thorup noget af et arbejde i de kommende to uger.
Læs også:AaB-spillere tvunget på hotel: Det var det her eller ingen fodbold
Læs også:FCM-profil udtaget til landsholdet: Har drømt om det, siden jeg var helt lille
Læs også:Bach Bak: Sejren over FCK er et vigtigt signal i mesterskabskampen
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
LIVE: PSG vinder Champions League
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
De er færdige i 1. division
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER
