Det lærte vi af Superligaen: Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg

Tipsbladet.dk zoomer ind på 30. spillerunde i Superligaen.



De fleste kampe i 30. spillerunde er afviklet, og der kan drages flere og flere konklusioner i Superligaen – i begge ender af tabellen.

Weekendens kampe bød blandt andet på forløsende sejre til AaB og Hobro IK, mens FC Midtjylland endnu en gang viste sig for stærke for FC København.

Vi har lavet tre nedslag i kølvandet på 30. runde.

Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg fB

To ud af tre nedrykkere er nu fundet.

Søndag tabte Esbjerg fB 1-2 til Hobro IK, og dermed rykker vestjyderne ned i landets næstbedste række. Det sker et år efter, at klubben kunne fejre nogle sensationelle bronzemedaljer.

Hvordan kunne det gå så galt?

Ved første øjekast ligner det, at Esbjerg-ledelsen har truffet for mange forkerte beslutninger. Det hjalp ikke meget at fyre John Lammers i kølvandet på en dårlig sæsonstart, og at hente Lars Olsen ind som afløser var slet ikke noget vellykket træk. 

Læs også:Esbjerg skruer ned økonomisk: Det bliver ikke et Superliga-setup

Heller ikke på transfermarkedet har Esbjerg haft særlig mange pletskud. I januar valgte sportschef Jimmi Nagel Jacobsen at hente et væld af lejespillere til klubben, og håbet var altså, at lejesoldaterne kunne være brandslukkere på den helt korte bane. 

Det var den samme model, Ted van Leeuwen tyede til i 2017, da Esbjerg også var truet af nedrykning. Det hjalp som bekendt ikke.

Det gjorde det heller ikke denne gang.

Mesterskabet blev sat på plads

FC Midtjylland napper guldmedaljerne.

Det kan man med sindsro konstatere, selv om påstanden endnu ikke bakkes op af matematik. Søndag vandt FC Midtjylland 2-1 over FC København og øgede dermed afstanden til 11 point med seks runder tilbage. Den smider midtjyderne ikke. 

At guldet lander i Herning og Ikast er der ingen, der kan indvende noget imod. FC Midtjylland har et bemærkelsesværdigt pointgennemsit, og de har simpelthen bare haft et gear mere end konkurrenterne i indeværende sæson. 

Nu kan de smide champagnen på køl, mens de lægger en plan for, hvordan den nationale succes kan overføres internationalt.

Læs også:Avis: Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Comebacket er én af fodboldens smukkeste fortællinger

Runden bød på to meget flotte comebacks.

Lørdag var Gustav Dahl tilbage for Silkeborg IF, da han spillede sin første kamp for klubben i 762 dage, og søndag var det så Mads Hvilsom, der atter stemplede ind i Hobro IK efter en lang skadespause.

Mads Hvilsom fik et drømmecomeback, da han udlignede til 1-1 mod Esbjerg fB efter kun kort tid på banen, og det var en overvældende følelse for offensivspilleren, der ikke kunne holde tårerne tilbage i sekunderne efter. 

Det kan noget helt særligt, når en spiller får kæmpet sig tilbage fra et håbløst udgangspunkt. 

Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
Læs også:Et år til udløb: Brøndby-træner tænker ikke på ny kontrakt
Læs også:FCN vil erstatte Nicolai Larsen med målmand udefra




Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber