De fleste kampe i 30. spillerunde er afviklet, og der kan drages flere og flere konklusioner i Superligaen – i begge ender af tabellen.
Weekendens kampe bød blandt andet på forløsende sejre til AaB og Hobro IK, mens FC Midtjylland endnu en gang viste sig for stærke for FC København.
Vi har lavet tre nedslag i kølvandet på 30. runde.
Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg fB
To ud af tre nedrykkere er nu fundet.
Søndag tabte Esbjerg fB 1-2 til Hobro IK, og dermed rykker vestjyderne ned i landets næstbedste række. Det sker et år efter, at klubben kunne fejre nogle sensationelle bronzemedaljer.
Hvordan kunne det gå så galt?
Ved første øjekast ligner det, at Esbjerg-ledelsen har truffet for mange forkerte beslutninger. Det hjalp ikke meget at fyre John Lammers i kølvandet på en dårlig sæsonstart, og at hente Lars Olsen ind som afløser var slet ikke noget vellykket træk.
Læs også:Esbjerg skruer ned økonomisk: Det bliver ikke et Superliga-setup
Heller ikke på transfermarkedet har Esbjerg haft særlig mange pletskud. I januar valgte sportschef Jimmi Nagel Jacobsen at hente et væld af lejespillere til klubben, og håbet var altså, at lejesoldaterne kunne være brandslukkere på den helt korte bane.
Det var den samme model, Ted van Leeuwen tyede til i 2017, da Esbjerg også var truet af nedrykning. Det hjalp som bekendt ikke.
Det gjorde det heller ikke denne gang.
Mesterskabet blev sat på plads
FC Midtjylland napper guldmedaljerne.
Det kan man med sindsro konstatere, selv om påstanden endnu ikke bakkes op af matematik. Søndag vandt FC Midtjylland 2-1 over FC København og øgede dermed afstanden til 11 point med seks runder tilbage. Den smider midtjyderne ikke.
At guldet lander i Herning og Ikast er der ingen, der kan indvende noget imod. FC Midtjylland har et bemærkelsesværdigt pointgennemsit, og de har simpelthen bare haft et gear mere end konkurrenterne i indeværende sæson.
Nu kan de smide champagnen på køl, mens de lægger en plan for, hvordan den nationale succes kan overføres internationalt.
Læs også:Avis: Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby
Comebacket er én af fodboldens smukkeste fortællinger
Runden bød på to meget flotte comebacks.
Lørdag var Gustav Dahl tilbage for Silkeborg IF, da han spillede sin første kamp for klubben i 762 dage, og søndag var det så Mads Hvilsom, der atter stemplede ind i Hobro IK efter en lang skadespause.
Mads Hvilsom fik et drømmecomeback, da han udlignede til 1-1 mod Esbjerg fB efter kun kort tid på banen, og det var en overvældende følelse for offensivspilleren, der ikke kunne holde tårerne tilbage i sekunderne efter.
Det kan noget helt særligt, når en spiller får kæmpet sig tilbage fra et håbløst udgangspunkt.
Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
Læs også:Et år til udløb: Brøndby-træner tænker ikke på ny kontrakt
Læs også:FCN vil erstatte Nicolai Larsen med målmand udefra
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
MEDIE
