Det lærte vi af Superligaen: Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg

Tipsbladet.dk zoomer ind på 30. spillerunde i Superligaen.



De fleste kampe i 30. spillerunde er afviklet, og der kan drages flere og flere konklusioner i Superligaen – i begge ender af tabellen.

Weekendens kampe bød blandt andet på forløsende sejre til AaB og Hobro IK, mens FC Midtjylland endnu en gang viste sig for stærke for FC København.

Vi har lavet tre nedslag i kølvandet på 30. runde.

Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg fB

To ud af tre nedrykkere er nu fundet.

Søndag tabte Esbjerg fB 1-2 til Hobro IK, og dermed rykker vestjyderne ned i landets næstbedste række. Det sker et år efter, at klubben kunne fejre nogle sensationelle bronzemedaljer.

Hvordan kunne det gå så galt?

Ved første øjekast ligner det, at Esbjerg-ledelsen har truffet for mange forkerte beslutninger. Det hjalp ikke meget at fyre John Lammers i kølvandet på en dårlig sæsonstart, og at hente Lars Olsen ind som afløser var slet ikke noget vellykket træk. 

Læs også:Esbjerg skruer ned økonomisk: Det bliver ikke et Superliga-setup

Heller ikke på transfermarkedet har Esbjerg haft særlig mange pletskud. I januar valgte sportschef Jimmi Nagel Jacobsen at hente et væld af lejespillere til klubben, og håbet var altså, at lejesoldaterne kunne være brandslukkere på den helt korte bane. 

Det var den samme model, Ted van Leeuwen tyede til i 2017, da Esbjerg også var truet af nedrykning. Det hjalp som bekendt ikke.

Det gjorde det heller ikke denne gang.

Mesterskabet blev sat på plads

FC Midtjylland napper guldmedaljerne.

Det kan man med sindsro konstatere, selv om påstanden endnu ikke bakkes op af matematik. Søndag vandt FC Midtjylland 2-1 over FC København og øgede dermed afstanden til 11 point med seks runder tilbage. Den smider midtjyderne ikke. 

At guldet lander i Herning og Ikast er der ingen, der kan indvende noget imod. FC Midtjylland har et bemærkelsesværdigt pointgennemsit, og de har simpelthen bare haft et gear mere end konkurrenterne i indeværende sæson. 

Nu kan de smide champagnen på køl, mens de lægger en plan for, hvordan den nationale succes kan overføres internationalt.

Læs også:Avis: Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Comebacket er én af fodboldens smukkeste fortællinger

Runden bød på to meget flotte comebacks.

Lørdag var Gustav Dahl tilbage for Silkeborg IF, da han spillede sin første kamp for klubben i 762 dage, og søndag var det så Mads Hvilsom, der atter stemplede ind i Hobro IK efter en lang skadespause.

Mads Hvilsom fik et drømmecomeback, da han udlignede til 1-1 mod Esbjerg fB efter kun kort tid på banen, og det var en overvældende følelse for offensivspilleren, der ikke kunne holde tårerne tilbage i sekunderne efter. 

Det kan noget helt særligt, når en spiller får kæmpet sig tilbage fra et håbløst udgangspunkt. 

Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
Læs også:Et år til udløb: Brøndby-træner tænker ikke på ny kontrakt
Læs også:FCN vil erstatte Nicolai Larsen med målmand udefra






LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Iran – New Zealand

Han tager hjem fra VM

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Tyskland – Curacao

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Spanien – Kap Verde

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

De vil have Victor Nelsson